Gönderen Konu: Yağ yakma sorun  (Okunma sayısı 12746 defa)

Çevrimdışı umut_mk4

• Profili Görüntüle
Ynt: Yağ yakma sorun
« Yanıtla #14 : 11 Haziran 2014, 19:04:32 »
1000 km yarım lıtre de fazla 1 litrede fazla ustalar 10000 km 1 lt normal dıyorlar
2015 1.4 125ps highline

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #15 : 11 Haziran 2014, 21:55:01 »
Selamın aleyküm, başlıktada belirttiğim gbı araç  acaip yağ yakıyor 3000 km de  yağ felan koymamıs yag tırtıklı yere 1mm anca geliyodu heralde bu nedir neyin nesıdır ben anlamadım.akıtan patlayan yok bu normalmı garıpmı onuda anlamadım bunun zararı nedır? Sımdıden sağolun hayırlı gunler.

Öncelikle yağ eksiltmenin sebebini belirleyebilmek için servise gitmenizi tavsiye ederim.

Eğer motor dışına contalardan, karter tapasından vs. kaçak yoksa segmanlar aşındığı için yağ tüketimi artmıştır. Uzun ömürlü olmasıyla bilinen VW motorları yarı sentetik yağ kullanımına bağlı olarak çok kısa sürede aşınıyor. Yarı sentetik yağlar öncelikle motor içi metal-metal sürtünmesini azaltmadaki başarısızlığı daha sonra da motor içi temizliği yeterli seviyede yapamadıkları için motorda aşırı kurumlanma ve bunların sonucunda erken motor yaşlanması kaçınılmaz oluyor.

Size tavsiyem bir veya iki üst viskozite sınıfında bir motor yağına geçmeniz olacaktır. Daha kalın viskoziteli yağ artan motor boşluklarını yağlamada gereken yağ kalınlığını daha az zorlanarak sağlayacak ve yağ tüketimi azalacaktır. Aynı zamanda kaliteli bir tam sentetik yağa geçeceğiniz için motor zamanla temizlenecek, sürtünme azalacak ve bunlara bağlı olarak çekişte ve yakıt tüketiminde azalma olacaktır.

Mobil 1 Peak Life 5W-50 veya biraz üst vikozitede(daha kalın) Mobil 1 Extended Life 10W-60 kullanmanızı tavsiye ederim.

10bin kilometrede 1-1,5 lt'ye kadar yağ tüketimi normaldir. Bundan fazla eksiltme varsa bir kalın yağa geçmek yararlı olur. Eksiltme bu düzeye gelmeden daha kalın viskoziteye geçmek yakıt tüketimine olumsuz yansıyacaktır.

Lütfen aklınıza takılan olursa sormaktan çekinmeyin.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 11 Haziran 2014, 22:09:14 »
bu arada ulkemız sartlarınca araclarımızda kullanabılecegımız en uygun yag 5w40-0w40 veya 5w30-0w30
yazları cok sıcak ıllerde w40
kısın cok soguk illerde 0w

artık sız karar verın kullanacagınız yag a

5W-30 ya da 5W-40 uygundur demeyelim çünkü yağ seçimi sadece yağın viskozitesine göre yapılmaz.

İlk olarak, aracınız için doğru yağ seçimi, üreticinin istediği şartname ve viskozite sınıfını aynı anda karşılayan ürünü bulmanız ile olur. Üreticinin tanımladığı şartnameler, motorun tasarım felsefesi ve üreticinin motordan beklentileri (güvenilirlik seviyesi ve tasarımın hurdaya gidene kadar göstermesi gereken faydalı ömür) ve hukuki düzenlemelere (emisyon hadleri ve vergi) bağlı olarak, motor yağından istenen asgari performansı tanımlar.

VW araçlar için eğer motorda aşınma düzeyi düşükse, benzinli araçlar için VW 504 00, dizel araçlar için VW 507 00 şartnamesine uygun bir yağ kullanmak doğru olan. Bu şartnameye uygun yağlar güncel en sıkı yakıt tüketimi, aşınma engellme, temizleme vs. gibi teslerden geçmektedir. Bu şartnamenin gerekliliği olarak da viskoziteleri 5W-30 oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken her 5W-30 yağın bu şartnameyi karşılamadığı.

Eğer araçta yak eksiltme miktarı 10bin km de 1-1.5 litreye ulaştıysa bir kalın viskoziteye yani xW-40 olan bir yağa geçmek gerekiyor. Burada takip edilmesi gereken VW şartnamesi benzinli için 502 00, dizel araçlar için 505 00. Fakat bu şartname görece eski olduğu için sadece bunu sağlayan yağ seçmek her zaman en iyisi olmayabiliyor. Bu yüzden bu şartnamede bir yağ alıyorsak düşük SAPS değerli yani kaliteli bir baz yağ ve düşük miktarda katık paketi kullanılarak üretilmiş bir yağ seçilmesi gerekiyor.

Çevrimdışı gökhanpolizei

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 12 Haziran 2014, 20:23:25 »
takipteyimmm :tamamdir

Çevrimdışı zekeriya7410

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 13 Haziran 2014, 02:01:55 »
valla kafam allak bullak bugun ustaya goturdum buharlaşmatyapmş kapak terleme yapms vs ama o kadar yagda oyle gitmez dıyo bugun bide gece altına karton koyup yag kacırıyomu dye bakcam ustaya gore kacırmıyo gerçi bide o var  yag olarak 10 40 koyuyorum litreyle satılanlardan

Çevrimdışı TTU1905

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 21 Haziran 2014, 09:19:25 »
Arkadaşım bende aracım yağ yakıyo diye ustaya götürdüm ancak gittiğimde öğrendim ki araç yağ yakmıyor yağ pompası bozulmuş ve motora yağ pompalamıyor motora yağ gitmeyince araç yağ arızası veriyordu. Servise gittiğimde yağ göstergesi yanıp hata veren araçtan 3,5 lt yağ çıktı yani demem o ki herşey olabiliyo sağlam bi usta bulmak şart

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 21 Haziran 2014, 11:52:37 »
valla kafam allak bullak bugun ustaya goturdum buharlaşmatyapmş kapak terleme yapms vs ama o kadar yagda oyle gitmez dıyo bugun bide gece altına karton koyup yag kacırıyomu dye bakcam ustaya gore kacırmıyo gerçi bide o var  yag olarak 10 40 koyuyorum litreyle satılanlardan

Piyasadaki en dandik yağı koyuyorsun, geçmiş olsun. Bu yarı sentetik yağlar yüzünden en az 500bin gidecek VW motorları bile 200bin olmadan bile bitiyor. Yazık. :-X
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2014, 01:39:53 Gönderen: edincol »

Çevrimdışı zekeriya7410

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 22 Haziran 2014, 01:30:56 »
neyse canım 0 kmden itibaren koymadkya 2dir 3 tür durum belli araç 184 binde hangi yaği koymalıyım

Çevrimdışı zekeriya7410

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 22 Haziran 2014, 01:33:19 »
Arkadaşım bende aracım yağ yakıyo diye ustaya götürdüm ancak gittiğimde öğrendim ki araç yağ yakmıyor yağ pompası bozulmuş ve motora yağ pompalamıyor motora yağ gitmeyince araç yağ arızası veriyordu. Servise gittiğimde yağ göstergesi yanıp hata veren araçtan 3,5 lt yağ çıktı yani demem o ki herşey olabiliyo sağlam bi usta bulmak şart
  aynen ustacim bakalım yeni ekledikte aynı durum tekrar ederse bi kaç ustaya daha danısayım

Çevrimdışı rifatshr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 22 Haziran 2014, 12:34:05 »
benim araçta nerdeyse 2000 km debir 1 lt.yağ istiyor bu da yağ değişimi gelene kadar 4 lt.magnatec 10-40 tüketmiş oluyor , usta motoru açmadan bişey söyleyemem diyor bir ay sonra ustaya bırakacağım bakalım ne çıkacak maddi açıdan,bu durum vw motoruna hiç yakışmıyor ,araca gizli gizli yağ koyuyorum  :) bıktım vallah artık ,satacağım ne alacağıma karar da veremiyorum bu golf hastalığı acayip bir durum arkadaşlar..en sonunda beni astra ya geçirecek :)

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 22 Haziran 2014, 13:17:05 »
Motoru açmadan, kompresyon testi yaparak bir şey söyleyebilir.

benim araçta nerdeyse 2000 km debir 1 lt.yağ istiyor bu da yağ değişimi gelene kadar 4 lt.magnatec 10-40 tüketmiş oluyor , usta motoru açmadan bişey söyleyemem diyor bir ay sonra ustaya bırakacağım bakalım ne çıkacak maddi açıdan,bu durum vw motoruna hiç yakışmıyor ,araca gizli gizli yağ koyuyorum  :) bıktım vallah artık ,satacağım ne alacağıma karar da veremiyorum bu golf hastalığı acayip bir durum arkadaşlar..en sonunda beni astra ya geçirecek :)

Çevrimdışı rifatshr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 22 Haziran 2014, 23:00:24 »
teşekkürler,ustayla konuşayım bu konuyu...!

Çevrimdışı zekeriya7410

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 23 Haziran 2014, 02:04:40 »
usta bılmıyordum sen dedıkden sonra arastırdımda gayet mantıklı bırseymıs kafadakı soru ısaretlerını tek kalemde sılmenın yolu cok ıyı oldu benım ıcın cok tesekkurler
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2014, 02:10:51 Gönderen: zekeriya7410 »

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 23 Haziran 2014, 10:31:50 »
Rica ederim

teşekkürler,ustayla konuşayım bu konuyu...!
usta bılmıyordum sen dedıkden sonra arastırdımda gayet mantıklı bırseymıs kafadakı soru ısaretlerını tek kalemde sılmenın yolu cok ıyı oldu benım ıcın cok tesekkurler