Gönderen Konu: hararet hakkında  (Okunma sayısı 11560 defa)

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
Ynt: hararet hakkında
« Yanıtla #28 : 16 Mart 2012, 22:29:58 »
arkadaşlar bu termostat yakıtı etkiliyor mu ?

Mutlaka etkiler.

Çevrimdışı neter

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 16 Mart 2012, 22:37:46 »
yapma ya bu gidişle sanayide yatıp kalkacam

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #30 : 16 Mart 2012, 22:48:14 »
Soğuk motor hem yakıtı arttırır, hem motoru yıpratır.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #31 : 17 Mart 2012, 02:57:29 »
aslına bakılırsa bu konu benim oldum olası kafamı beynimi yedirmiş bitirmiş bir sorudur. teknik anlamda bilemiyorum yakıtı nasıl etkiler motoru nasıl yıpratır. ama mantıken bence tek olumsuz yönü şu olabilir. motor aşınması açısından en önemli faktör yağlanması. motor ilk çalışmaya başladığında yağ büyük ölçüde kartere süzülmüş durumda. çalışmaya başladıkça yağlamaya başlar. çalıştıkça da yanan yakıtın açığa çıkardığı ısıdan motor sıcaklığı yükselmeye başlar. motorun aşırı ısınmasını önlemek için de soğutmak için su dolaşır. ısınan su radyatörde soğur.

çalışma prensibi bu. bence mantıken sorun şurada ortaya çıkabilir. çalışma sıcaklığına ulaşmış ısınmış bir motorun içine, soğutmak için olarak buz gibi suyun girmesi şoklama yapıp kapak çatlatabilir.

yakıtı ise jikleyi devreye sokarak veya lpg li araçlarda lpg den benzine geçişi geciktirerek etkileyebilir. ama öyle sanıyorum ki bu da termostatın hiç iş görmediği, sürekli açık kaldığı durumda karşımıza çıkabilir. 65-70 dereceye kadar kapalı kalıyorsa zannımca yakıta etki etmez. fakat her halükarda 65 derecelik bir su, en iyimser şartlarda 1000+ derecelik bir sıcaklık karşısında buz gibi su etkisi yapabilir.

emin değilim. sadece mantık yürüterek bu yargıya varıyorum. detaylı teknik bilgisi olan arkadaşlar bu konuda gerekli açıklamayı yaparsa şahsen sevinirim.
« Son Düzenleme: 17 Mart 2012, 02:59:54 Gönderen: TEYOLOGY »
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı frht

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 17 Mart 2012, 10:39:12 »
daha öncelei ben de buna anlam veremiyor ve yazın hararet yapıp yolda kalmış araçları düşününce :D soğuk motorun çalışma açısından daha iyi olması gerektiğini düşünüyordum, ancak bendeki termostat sorunu 65-70 değil, ibrenin gittiği en son yere yani sıfıra kadar vuruyordu, sonuçta mühendisler fabrika çıkışı hararet 90 da kalacak şekilde ayarladıysa bi bildikleri vardır diyorum artık...