Gönderen Konu: Şanzıman Sesi  (Okunma sayısı 12493 defa)

Çevrimdışı Lyllenor

• Profili Görüntüle
Şanzıman Sesi
« : 07 Kasım 2010, 17:23:37 »
Merhaba Vw ailesi. Uzun zamandır bir Vw sahibi olmak istiyordum sonunda allah nasip etti.
2 ay önce 1998 model 1.6 Polo Comfortline Ac Hb aldım. Aracı görmeye gittiğimde ve denerken sanırım heyecandan farketmedim bu sorunu. Aracı çalıştırınca hemen motorun alt kısmından "çıkır çıkır" bir metal sesi geliyordu. Vites büyütüp hız kazandıkça bu ses incelip seri hale geliyor. Sanayideki bir tanıdığıa götürdüm, şanzıman mili gibi bir şey söyledi. "Ses haricinde bir sorun teşkil etmez, ama ileride çok rahatsız olursan şanzımanı değiştirebilirsin" dedi. Çıkma şanzıman ne kadar sağlıklı olacak? Ya da sıfır düşünsem... Fiyat konusunda da yardıma ihtiyacım var.

Bir de 5. vites sorunum...
4. vitesten sonra 5 e alırken baya bi zorlanıyor. Geçtiğinde ise zaman zaman vitesten atıyor. Diğer viteslerle ilgili bir sorun yok, yalnızca 5. viteste yapıyor bunu. Bu da şanzımanla ilgili olabilir mi? (yukarıdaki sorun).

Görüş bildiren herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Bir Vw sahibi olmak çok güzel.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2010, 17:31:34 Gönderen: Lyllenor »

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
Ynt: Şanzıman Sesi
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2010, 18:33:26 »
şanzumanın sorunlu. büyük ihitmal şanzuman bilyası ötüyor. göstermekte fayda var. yolda bırakabilir. benim başıma geldi. .çıkma şanzumanlar 1000-1500 lira civarı hurdacılarda bulabilirsin, pazarlık etmek lazım. yanılıp golf 3 şanzumanı alma aynısı diye ondan veriyorlar bazen
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı nakres

• http://www.vwpasa.com/
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2010, 19:06:45 »
merhaba aracınızdan gelen ses te 5.vites mekanizmasından geliyor .şanzıman arka kapağının açılıp kontrol edilmesi bu durumda iken çalıştırılması gerekiyor.
!!!!MECNUN  BİLSEYDİ VW SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ...?????...!!!!
    http://www.vwpasa.com/   
    http://www.andcarotomotiv.com]Andcar Otomotiv Hizmetleri[/fon

Çevrimdışı hanamichi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2010, 22:48:17 »
polo 6n nin şanzımanı tam bir dert. şu sitede şanzıman ve boğaz kelebiğinden sorun yaşamamış az kimse vardır herhalde.
benim aracın da şanzımanından ses geliyordu. 50 kağıt sıkışmış. tabi indirme kaldırmayla 200 tl. bi zamazingosu vardı. usta kaç defa söyledi. bir türlü aklımda tutamadım, o çok problem olmayabilir.
5. vites atıyorsa dişlisini değiştirmek gerekiyor. 4'ten 5'e geçiş sorunsa alttan bi yerde ayar yapıyorlar şanzımanı bile indirmeden. ama sanırım sizin şanzıman kesin inecek. bence vakit kaybetmeden şanzımanı indirtin ve ne gerekiyorsa yaptırın. belki şanzımanı tamamen değiştirmeden de hallobilir. ama tavsiyem şanzımana genel bir baktırın. yoksa benimki gibi bir sene dolmadan 3 defa iner kalkar şanzıman elinde sonunda.

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: A4 B7 2.0 TFSİ AVANT QUATTRO
« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2010, 23:08:47 »
Merhaba benim araçta ses değil ama sertlik söz konusuydu,vites geçişleri zorlama yapıyordu.2.Vitese geçerken cırlama yapıyordu.Şanzuman yağını değiştirip içine bor power şanzuman katkısı attık.Abartmıyorum bu konuda vites pamuk oldu,ne cırlama kaldı nede bi ses.Bence denemenizi öneririm.
Poloların şanzuman mili üzerinde bi keçe var.Metal 1 TL büyüklüğünde orayı kontrol ettir oradanda yağ kaçırması yapar.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2010, 23:12:09 Gönderen: mussel »
03.06.2005

Çevrimdışı onuralbut

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Kasım 2010, 18:55:57 »
Aynı problemi bende yaşadım. Arabanın şanzumanından şıkır şıkır ses geldikten yaklaşık 1000 km sonra araç şanzumanı dağıldı. çıkma şanzuman buldum 900 TL ye değiştirdim. Eskisinden iyi oldu:)