Gönderen Konu: 98 1.4 16v Polo 6N'e LPG Tavsiyesi  (Okunma sayısı 10914 defa)

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
Ynt: 98 1.4 16v Polo 6N'e LPG Tavsiyesi
« Yanıtla #14 : 22 Ocak 2011, 16:25:18 »
sat kurtul. LPG uymaz çok başın ağrır.
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 22 Ocak 2011, 17:00:32 »
sat kurtul. LPG uymaz çok başın ağrır.

Siz Lpg taktıran en şanssız kesime düşmüşsünüz, geçmiş konularınızdan biliyorum sorunları. Gerçekten bazen bu kadar kötü olabiliyor ama 16v Polo larda motor ısındıktan sonra sıkıntı olmuyor. Tabii bunda usta ve motorun ateşleme sistemi çok önemli, sorunsuz olması gerekiyor :)

Çevrimdışı Kursat

• LPG ! ?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 22 Ocak 2011, 17:12:54 »
Lpg karşıtları cevap vermiş hep :D Şaka bir yana binebilmek için gerçekten gerekiyor Lpg. Şu an burada 2.16 TL fiyatı ortalama. Benzin 4 TL. Bugün biten Lpg ye göre tüketimimi söyleyim, orjinal filtreye döndükten sonra tüketim düştü. 50 TL ile 302 km gittim. Bunun içerisinde gazlama da, sakin kullanma da, yerinde km yapmadan çalıştırmada var. Bir de Lpg doldurulan yerden koku geldiği için (subap tam kapanmamıştı) tornavida ile subapı bastırıp tüm kolumun Lpg gazıyla bulanmasına neden olmama rağmen. 10 TL lik çıkmıştır herhalde orada. Tüketimimi hesapladım ve 0.167 TL yakmışım km de. Tabi bu 302 km den 10 km ısınma payını çıkarmamız gerek. O zaman dışarı kaçan gazı eklemeden 0.17 TL yakmış oluyorum.

Lpg taktırmak kimsenin hoşuna gitmez, hele benim gerçekten hiç gitmiyor. Ama taktırmak zorunda bırakılıyoruz, mevcut duruma göre herkese taktırın diyorum.

Lpg' nin başıma açtığı sorunlara gelelim. Öyle çok sorun çıkarmadı ama kronik sorunlarından bahsedeceğim. Motor soğukken stop etme, yeterince gaz yememe problemi var. Çekişten düşme söz konusu olmadı, defalarca aynı araçlarla denedik sonuçlar hep aynı. Diğer bir sorun motor sıcakta olsa ani gaz verdiğinde benzine göre birden silkeleme yapıyor araç. Benzinde de var ama Lpg de 2 katı. Tabii bu arabanın birden ileri atılması olarak algılanabilir çünkü bir anda ileri atılmasından kaynaklanıyor silkeleme :) Geçen sene bobin yaktı, Lpg den diye düşünmüştüm ama şu an hala bobin yanma belirtisi yok, ömrü dolduğundan da yanmış olabilir.

Lpg başıma 1 kez hayati bir tehlike açtı. Filtrenin orası nasıl olduysa gevşemiş ve gaz kaçırıyordu oradan. Koku farkedilmeyecek gibi değildi, anladım kaçak olduğunu ve tüpten vanayı kapattım. Arabayı havalandırdım, koku kesilince benzinde işimi halledip servise gittim hallettiler ama onlarda çok şaşırdı, başlarına ilk defa geliyormuş. O kokuyla arabaya binilemezdi zaten, başımı bile döndürmüştü. Tabii bu hayati bir tehlike olmasını değiştirmiyor, araba yanabilirdi de. Ama aynı şey benzinde de başıma geldi ki yıllanmış arabalarımızda eskiyen hortumlar başımıza bela açabiliyor.

Benim taktırdığım kit Atiker, tavsiye eder miyim bilmiyorum. Nedeni ise kalitenin kit değil tamamen ustaya bağlı olması. Günde 60-70 km yol yapıyorum, şu ana kadar aradaki farkla 990 TL kitin parası haricinde komple motor yaptırabilirim. Hesapladım, 4300 TL fark var. Kit parası çıkınca 3300TL. Geçen sene Kasım başında takıldı Lpg, o zamandan bu yana 18-19 bin km arasında yapmışım.

Taktırmak konusunda karar tamamen sizin, benzin ile Lpg arasında çok fark olmasa hiç istemem taktırmayı ama çok fark ediyor maalesef.

önerebileceğin bi yer var mı LPG taktırmak için?
| m . K . c . |    KONYA

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 22 Ocak 2011, 18:05:31 »
önerebileceğin bi yer var mı LPG taktırmak için?

Eğer Atiker taktırırsan Konya' da merkezi var diye biliyorum. Orada iyi ilgilenmeleri gerekiyor, sen de üstüne düşersen ve ilgili olduğunu gösterirsen sorun çıkacağını sanmıyorum. Hangi kiti taktırırsan taktır özellikle sorun çıkma olasılığı yüksek bir araç olduğunu belirt, o zaman daha bir özenli yapıyorlar. En baştan anlaş orasıyla ve takılırken başında dur. Ben Atiker' in Ankara ana servisinde taktırdım ama Konya' dan taktıranlar da memnun.

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 22 Ocak 2011, 19:57:15 »
206 1.6 8v , 1.4 sportline dan falan az yakmaz ... fabrika verilerine bakın bare biraz..

ben 2 sene 206 kullandım 1 sene golf gti kullandım şimdi bir haftadırda 1,4 sportline kullanıyorum fabrika verilerine bakayımmı? Siz kaç senedir 206 kullanıyorsunuz ?
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 22 Ocak 2011, 21:35:26 »
Erhan abı 206 kullanmıyor Kürşat.  :)
ok men 8) let s go   :halazn:

Çevrimdışı Kursat

• LPG ! ?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 22 Ocak 2011, 22:48:52 »
önceden LPG'li 206'm var yazmışım ya Onur, Erhan abi o yüzden söylemiş sanırım (=
| m . K . c . |    KONYA