Gönderen Konu: Acayip Bir Durum Bilgisi Olan Yardım Etsin Lütfen..  (Okunma sayısı 6102 defa)

Çevrimdışı Sinancetintas

• Yaşam İlaçım Oldun Golf..
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 4'den Sonra Golf 5
Merhaba Arkadaşlar Arabamda Acayip bi sorun var.. Ben gecen Hazıran Sonunda TR'ye Gelirken Motorumda markasını Bilmedigim 5W35'lık bi yag vardı ve yaklaşık 26-28Derece Sıcaklıkta klima kapalı camlar açık 250-280Km gittikten sonra birden yag lambası kırmızı olarak yandı sondu yandı sondu Uzun Dıııııt Sesiyle ve Bende kenara çekip 10-15dk bekleyip tekrar kontagı çevirdim ışık yoktu.. sonra yolda giderken araç 130-140'a yaklaştıgında ve öyle 1-2km gittiginde aynı sorun geliyordu 2.'de de aynı şekilde çekip bekledim sonra devam ettim tekrar karşılaştıgımda farkettim ki 90-100km'lık hızlara düştügümde bu sorun ortadan kalktı yani hızlı gittigimde bu problem oluyordu.. Araçımda hiç bi şekilde yag eksik degil ve yagda eksiltmiyordu.. TR'ye geldigimde yag'ın çook ince oldugunu ve yag kaynadıgından olacagını söyleyerek yagımı 10W40'lık yagla degiştirdi servis.. Ancak bu sefer dönerkende 7eylül gecesi, gece yolculugu olmasına rağmen istanbuldan edirne otobanında 160-180Km hızla yaklaşık 80km mesafe gittikten sonra yanı ışıgı aldım.. ve giderken butun yolu 90-110 km hızla gelirken giderken bütün yolu 100-130km hızla dönmek zorunda kaldım.. hızlandıgımda aynı ışıkla karşılaştım yavaşladıgımda durmama bile gerek kalmadan hep ışık sondu özellikle giderkende gelirkende yakşalık 8-9kez denedim..  :( :( :( :( :(
Arabamda hararet müşürünün normal olarak çalıştıgını bildigim ve gelirkende giderkende 90'da standart durdugunu biliyorum (dönerken sorunlu olabilecegi düşüncesiyle servisteyken degiştirmiştim) Araçım 99 Golf 4 1.6Lt. 74Kw. 105hp SR motor Highline Sport modeli.. 5 ileri düz vites..

Sizce bu nedendir?? açıkçası araçımda sogudum çünkü TR'de olmasada BG'de uluslararası otobanda çok koydu ben 120km hızla giderken yanımdan araçların vızır vızır geçmesi.. :S
Bilen yada düşüncesi olan varsa paylaşsın lütfen..
Das Auto..

Çevrimdışı nihilist_deniz

• Profili Görüntüle
Ynt: Acayip Bir Durum Bilgisi Olan Yardım Etsin Lütfen..
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2011, 23:54:40 »
Enteresan bir durum bende merak ettim sebebini. ::)
Golf: O bir tutku

Çevrimdışı cengizhan_mk3

• Wir lieben Das Auto..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2011, 00:48:31 »
Motor devirli zamanlarda yeteri kadar yağla beslenemiyor  sanırım yağ pompası olabilir diye düşünüyorum  ama bir teori tabiki ..  :tamamdir

Çevrimdışı emrah_akkas

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2011, 10:34:29 »
Motor devirli zamanlarda yeteri kadar yağla beslenemiyor  sanırım yağ pompası olabilir diye düşünüyorum  ama bir teori tabiki ..  :tamamdir

:tamamdir
Tam isabet müksek bir ihtimal yağ pompasındandır. Servis yağ pompasında da baktımı

Çevrimdışı Sinancetintas

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2011, 12:27:25 »
Evet arkadaşlar Ben bi VW özel yetkili servisi ile konuştum Bulgarda adamda aynısını söyledi genelde 100.000KM'de bir mutlaka kontrol edilmesi gereken bişeymiş.. Periyodik bakımlarda genelde bu yeralmazmış ama her 100.000Km'de kontrol edilmesinde büyük fayda oldugunu söyledi.. Sorunumun %100 oradan oldugunu daha önce de bu sebepden gelen çok GOLF 4 oldugunu söyledi Hatta Özellikle Avrupa ülkelerinde bu insanları sürekli uzun yol yapmalarından yüksek hız yüksek KM yapmalarından kolaylıkla tespit edilebildiklerini söyledi.. Hatta ona göre kronik oldugunu düşündügünü söyledi adam.. Yaptırmadım daha parasal durumdan 150TL orginal parça işçilikde 100TL gibi oluyor türk parasına kıyasla ay başı inş. yaptıracagım..
Das Auto..

Çevrimdışı cengizhan_mk3

• Wir lieben Das Auto..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Eylül 2011, 13:38:17 »
 :tamamdir :tamamdir :tamamdir

Çevrimdışı emrah_akkas

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Eylül 2011, 14:28:14 »
Evet arkadaşlar Ben bi VW özel yetkili servisi ile konuştum Bulgarda adamda aynısını söyledi genelde 100.000KM'de bir mutlaka kontrol edilmesi gereken bişeymiş.. Periyodik bakımlarda genelde bu yeralmazmış ama her 100.000Km'de kontrol edilmesinde büyük fayda oldugunu söyledi.. Sorunumun %100 oradan oldugunu daha önce de bu sebepden gelen çok GOLF 4 oldugunu söyledi Hatta Özellikle Avrupa ülkelerinde bu insanları sürekli uzun yol yapmalarından yüksek hız yüksek KM yapmalarından kolaylıkla tespit edilebildiklerini söyledi.. Hatta ona göre kronik oldugunu düşündügünü söyledi adam.. Yaptırmadım daha parasal durumdan 150TL orginal parça işçilikde 100TL gibi oluyor türk parasına kıyasla ay başı inş. yaptıracagım..

Yağ pompasından mı yani nerden kaynaklandığını yazmamışsın.

Çevrimdışı Sinancetintas

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2011, 20:38:48 »
Evet Yag pompasından.. ;) Ben Motor Ömrü bitti Motor istiyor diye korkuyordum ama adam öyle dedi içim rahatladı..

Zaten kendiside GOLF 4 Manyagı arabası showroom'luk.. :D 1 kere görmek nasip oldu daha bi daha görsem resim manyagı yapacagım arabasını.. 1970'lerin Kaput üstü Turbo charger'lerini bi Golf 4'de düşünün anlarsınız zaten ne demek istedigimi..
Das Auto..

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: A4 B7 2.0 TFSİ AVANT QUATTRO
« Yanıtla #8 : 15 Eylül 2011, 19:49:04 »
 Konuyu şimdi okudum.Bende yağ pompası diyecektim.Çok yüksek devirlerde motoru yeterince beslemediğini düşündüm.Neyse geçmiş olsun.Allah'tan elektronik araçlarımız da bunun gibi önemli arızaları bize zamanında söylüyor.Eski araçlardada yağ lambasını yakar bu durumda.
03.06.2005

Çevrimdışı insignium

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Eylül 2011, 10:49:34 »
bende de aynı bu sorun oldu yag pompasını değiştirdim. ama motoru zorladığımda nadiren derinden bi takırtı geliyo yag pompasının etrafındaki parcaların hepsine baktı sade onu ve bi parcayı daha değiştirdi diğerleri yani müsür filan iyi dedi tamirci ama ses hala arada geliyor...
ZzZzZ

Çevrimdışı Sinancetintas

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 17 Eylül 2011, 13:40:23 »
Filtreleri ve yagı yeni degiştirdigim zamanlarda oluyordu bu ve ayrıca ses degil ekranda motor yagı sorun ışıgıyla beraber dıııııd sesi geliyor ve yavaşladıgında gidiyor.. internette bu aralar biraz daha araştırdım ben yag pompası yada yag sogutucu bir parça varmış ikisinden biri ama %99,8 ihtimal yag pompası çünkü fabrika garanti ömrü bile 100.000km sonra garantiden çıkıyor ve de yaglama sorunlarından dolayı çıkan motor agrızaları(Allah Vermesin Kimseye) bile garantiye girmiyormuş haberiniz olsun.. ;)
Das Auto..

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: A4 B7 2.0 TFSİ AVANT QUATTRO
« Yanıtla #11 : 17 Eylül 2011, 13:57:58 »
  Arkadaşlar bi dipnot daha eklemek istiyorum.Yağ pompası gerçekten motorun önemli parçalarından birisi,fakat endişelenip sizi korkutmasın,bu parça arıza yaptığı zaman,arıza lambası yakar yada ses yapar.Yani aracınızı kullanırken kesinlikle tavsiyemdir,olağan dışı bir ses duyduğunuzda aracınızı kontrol edin sesin nereden geldiği konusunda.Şimdi herkeste yeterli motor bilgisine sahip olmayabilir,bu yüzden bi servise en yakın zamanda aracınızı kontrol ettirin.Bu sizin ve aracınızda bulunan diğer kişilerin,aracınızın değer ve güvenliği için çok önemlidir. 
03.06.2005