Anket

MANUELMİ? OTOMATİKMİ?

OTOMATİK
24 (42.1%)
MANUEL
33 (57.9%)

Toplam Oy Verenler: 57

Gönderen Konu: Otomatik Golf Almak İstiyorum, Düşünceleriniz?  (Okunma sayısı 36369 defa)

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
Ynt: Otomatik Golf Almak İstiyorum, Düşünceleriniz?
« Yanıtla #70 : 04 Kasım 2011, 16:10:04 »
1. sürüç karakteri
2. Motor soğuk iken kat ettiğiniz mesafe

Bu iki konu otomatik Golf'lerde direk can alıcı noktalar.

Otomatik Golf'lerde DSP diye bir olay var.
Dynamic Shift Points diye.
Bu sürüç karakterine göre vites değiştirme aralıkları değişiyor.
Ve benim farkettiğim bu aralıklar çok yavaş değişiyor.
Yani genelde hep agresif kullanıyorsanız, o sabah sakin kullanmaya kalksanız bile araç sizin normal alışkanlıklarınıza göre vites değiştiriyor.

İlk aracı annem kullanırdı genelde.
Ondan aldığım ilk 2 gün araba gitmiyor gibi gelirdi bana.

O nedenle sürüş karakteri sadece o anlık değil 2-3 günlük önemli.
1 hafta sakin kullanmayı deneyin bakın nasıl düşecek yakıt.

Ayrıca farkettiyseniz bu yakma konuları havalar soğuyunca daha çok ön plana çıkıyor.
VW otomatik vitesleri ekonomi için değil adamı yolda bırakmamak için üretildiğinden acımıyor benzine.
Bu nedenle motor soğukken üst devirde geçiş yapıyor ve 4 vites olması da bunu etkiliyor.
O nedenle 4-5 km kısa mesafe trafikte süper yakıyor.
Çevre yoluna çıkın inanılmaz düşüyor yakıt.

Hadi öptüm sizi :)
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #71 : 04 Kasım 2011, 16:11:14 »
Bu arada isteyenin otomatik vitesini daimi ekonomik veya daimi spor moda sokabilirim.
İstenildiği zaman geri döndürülebilse bile mesuliyet kabul etmem  :D :D
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 04 Kasım 2011, 20:41:45 »
8.9lt şehiriçi çok mu Allah aşkına. maksimum bir değer olmasına rağmen bence o bile çok değil .
sürüş karakteri  bence çok önemli. hele bir de aracın bakımları ve kullanılan motor yağlarının kalitesi çok çok önemli.
tek sorun mazotun çok pahalı olması

90 beygir bir dizel için 8.9 lt gayet yüksek bir rakam, kaldı ki fabrika verilerine yaklaşmak çok çok zordur, bunu herkes bilir.

kışın bunun 10 lt olduğunu düşünün bir?mazotun litresi 3.98, eder 40 kuruş.

kimsenin sizin aracınıza tükaka dediği yok, ama gerçekleri de söylemeyecek değilim.Her ne kadar otomatik vites fanatiği olsam da.

184 hp lik bmw 3.20 dizel  basa basa kullandığında ankara trafiğinde 7-8 lt yakıyor, 90 hpnin 2 katı, arkadan itiş ve 2000cc ve daha ağır.

hem dizel hem otomatik olmuyor, dsg bile olsa manuelden az da olsa fazla yakıyor dizelde.

Çevrimdışı serhan61

• Yolu bilmekle yolda yürümek farklı şeylerdir...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 04 Kasım 2011, 21:12:38 »
arkadaşlar aracım 1.9 tdı otomatik ve 110 hp.aracı ilk aldğmda bende fazla yaktğndan şikayetçiydim.lakin otomatik arabaya alışmak biraz zaman alıyor ve şuanki yakıt değerim arabayı ilk aldğımdan  yaklaşık 2 lt daha az.buda biraz arabayı tanımayla alakalı.dsp tamamen sizin sürüş karakterinize göre vites değiştiriyor. şu anki yakıt tüketimim  trabzon şehir içi  için konuşuyorum genelde kısa mesafe ve inişi çıkışı bol bir yolda 7,5 -8 lt.şehir dışı 4,5- 5.5lt.gümüşhane-trabzon biçok kez  5.0 lt ortalamayı tutturmuşumdur ki arada zigana dağını çıkıyorsunuz:)daha düzgün bir yol olsa sakin bir kullanımla eminim uzun yolda 4lt yi görebilirsiniz.

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
« Yanıtla #74 : 04 Kasım 2011, 23:54:44 »
1. sürüç karakteri
2. Motor soğuk iken kat ettiğiniz mesafe

Bu iki konu otomatik Golf'lerde direk can alıcı noktalar.

Otomatik Golf'lerde DSP diye bir olay var.
Dynamic Shift Points diye.
Bu sürüç karakterine göre vites değiştirme aralıkları değişiyor.
Ve benim farkettiğim bu aralıklar çok yavaş değişiyor.
Yani genelde hep agresif kullanıyorsanız, o sabah sakin kullanmaya kalksanız bile araç sizin normal alışkanlıklarınıza göre vites değiştiriyor.

İlk aracı annem kullanırdı genelde.
Ondan aldığım ilk 2 gün araba gitmiyor gibi gelirdi bana.

O nedenle sürüş karakteri sadece o anlık değil 2-3 günlük önemli.
1 hafta sakin kullanmayı deneyin bakın nasıl düşecek yakıt.

Ayrıca farkettiyseniz bu yakma konuları havalar soğuyunca daha çok ön plana çıkıyor.
VW otomatik vitesleri ekonomi için değil adamı yolda bırakmamak için üretildiğinden acımıyor benzine.
Bu nedenle motor soğukken üst devirde geçiş yapıyor ve 4 vites olması da bunu etkiliyor.
O nedenle 4-5 km kısa mesafe trafikte süper yakıyor.
Çevre yoluna çıkın inanılmaz düşüyor yakıt.

Hadi öptüm sizi :)

Aynen katılıyorum otomatik golf te yakıt tüketimi sağ ayağa doğrudan bağlı ama sakin kullanınca gerçekten musrif değil  tabi pedala sert davranmaya başlayınca son derce hoyrat bir karakter sergiliyor.

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 07 Kasım 2011, 12:28:02 »
kullanılan mesafe kısa ise
benzinli de olsa diesel de olsa golf güzel yakar, otomatikse daha güzel yakar, birazda agresifsek çok çok güzel yakar.  :sevgi:
ama bu golfe has bi olay değil, çoğu araçta bu böyledir.  ;)

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: A4 B7 2.0 TFSİ AVANT QUATTRO
« Yanıtla #76 : 07 Kasım 2011, 20:46:36 »
Merhaba öncelikle vites yada şanzıman konusunda düz,otomatik olarak ikisininde avantaj ve dezavantajları var.Bunu herkes çok iyi bildiği halde hala inatla herkes kendi düşünce ve fikrini kabul ettirme çabasında.Maddi olarak riske girmek istemeyenler genellikle düz vitesten yana tercih kullanmaktalar.Otomatik yada dsg tabir edilen şanzıman araç kullananlar ise daha çok rahatlık arayan bi arkadaşımızın dediği gibi dünyaya bi daha mı gelicem deyip,gerek yakıt gerekse arıza durumunda bunu pek önemsemeyen hatta cebine güvenen kişilerden oluşmaktadırlar.
          Kendi kişisel tercihim belkide maddi durumdan ötürü düz vitesten yana.Çünkü 2 kez otomatik bora aracım oldu.Hep diken üstünde bindim,4 vites olması çok rahatsız edici bir durumdu,yakıt sarfiyatı ise fazlaydı açıkcası.2.aracıma atiker tüp taktırdım ve otomatik vitese olan bütün sempatimi bitirdi.
          Kısaca bu olay maddiyatla alakalı bi iş.
          Yakıt konusuna gelince de en yoğun trafikte bile aracım 6.5 lt'yi geçmedi.Uzun yolda ise 4-4.5lt civarı yakıyor.Bunun üstüne söylenecek hiç bişey yok bu modelde ve bu yaşta araçtan başka bişey isteyen .....istesin.
03.06.2005

Çevrimdışı Sesizlik

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 10 Kasım 2011, 17:55:53 »
Merhaba öncelikle vites yada şanzıman konusunda düz,otomatik olarak ikisininde avantaj ve dezavantajları var.Bunu herkes çok iyi bildiği halde hala inatla herkes kendi düşünce ve fikrini kabul ettirme çabasında.Maddi olarak riske girmek istemeyenler genellikle düz vitesten yana tercih kullanmaktalar.Otomatik yada dsg tabir edilen şanzıman araç kullananlar ise daha çok rahatlık arayan bi arkadaşımızın dediği gibi dünyaya bi daha mı gelicem deyip,gerek yakıt gerekse arıza durumunda bunu pek önemsemeyen hatta cebine güvenen kişilerden oluşmaktadırlar.
          Kendi kişisel tercihim belkide maddi durumdan ötürü düz vitesten yana.Çünkü 2 kez otomatik bora aracım oldu.Hep diken üstünde bindim,4 vites olması çok rahatsız edici bir durumdu,yakıt sarfiyatı ise fazlaydı açıkcası.2.aracıma atiker tüp taktırdım ve otomatik vitese olan bütün sempatimi bitirdi.
          Kısaca bu olay maddiyatla alakalı bi iş.
          Yakıt konusuna gelince de en yoğun trafikte bile aracım 6.5 lt'yi geçmedi.Uzun yolda ise 4-4.5lt civarı yakıyor.Bunun üstüne söylenecek hiç bişey yok bu modelde ve bu yaşta araçtan başka bişey isteyen .....istesin.

Mustafa Bey gereken yorumu yapmış.Kendisinin tercihine saygı duyuyorum.

Yanlız bişey merak ettim.Mustafa Bey ben aşağıda saydığım iki aracıda kullandım.Şimdiki Golf'te otomatik.Ben yıllardan beri otomatik kullanıyorum.Aynı zamanda şirket arabasıda manuel.Baskı balata bitti mi yolda kalıyor.Şimdi sormak istediğim bu otomatik şanzıman ne gibi sorun yaşatıyor ki sizi bu kadar üzdü.Tercihinizin manuel şanzımana geçmesine neden oldu.Merakımdan soruyorum.
Tecrüberinizi paylaşırsanız sevinirim.Ona göre temkinli gidelim bizde.

2007 -2009 yılları arasında  triptornik 1.6 102 bg jetta ya bindim.(Kaza sonucu pert :( ) (Hız felakettir ; lütfen yavaş)
2009-2010 yıllarında dsg 1.4 122 bg tsı tour paket jetta aldım.(Özel sebeplerden satış)