Gönderen Konu: 6n'de ki başımı ağrıtan uğultu  (Okunma sayısı 4118 defa)

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
6n'de ki başımı ağrıtan uğultu
« : 15 Mart 2012, 12:59:48 »
Selam arkadaşlar birkaç gündür dikkat ediyorum aracımda buzdolabının gece çalışırken duyduğumuz ses varya işte o aşırı derecede aracımın içerisinde aynı sesden var. sesin geldiğini yönü kulaklarımla tayin ettiğimde benzin kapağının oralardan geliyor. Sitede çıkmacı alper abimiz var o merkezi kilit pompası biryerlerden hava kaçırıyor olabilir dedi ona henüz bakamadım ama aklıma pompa geliyor. pompa bu kadar ses çıkarırmı sanki araçta buzdolabı motoru var. Düşük devirlerde şehir içi başımı ağrıtıyor. Bu sesden öncede ilk çalıştırmada sarsıntılı çalışma oluyor eğer çalışmazsa ikince marşta zor alıyordu. Pompa nanikmi diyor acaba?Aladığımdan beri (5 ay olacak) aracı çeyrek deponun altına 2 kere düşürmüşümdür ama fazla zaman geçmeden fullemişimdir hep benden önce nasıl kullanıldı bilmiyorum. Sizin aracınızda kontağı açınca duyduğunuz bu sesi çalıştıktan sonra duyabiliyormusunuz? Veya benimle aynı sorunu yaşayıp çözüme ulaşmış arkadaşlar varmı?
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı dj_burak

• Burak Çetin
    • Profili Görüntüle
Ynt: 6n'de ki başımı ağrıtan uğultu
« Yanıtla #1 : 15 Mart 2012, 13:23:53 »
benim aracım sürekli çeyreğin altında :D çokğunlukla kırmızı yanar hatta :D gazda kullandığım için benzine ihtiyaç duyduğum zaman alıyorum ondan olacağını sanmıyorum merkezi kilit pompası olabilir birde giderken kapıları kilitleyincede o ses geliyor mu ?

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2012, 15:10:47 »
Benzin pompasıysa eğer, bende bu şekilde gürültülü çalıştıktan 1 hafta sonra cortladı. Sizin hep mi böyleydi?

Bu arada Burak, benzin pompası lpg ye alsan da devamlı çalışır, çeyrek depo civarından aşağı indirme benzin miktarını. Şu an havalar soğuk, pompa çok ısınmıyordur ama yazın yanabilir. Benzinle soğutuyor çünkü kendisini.
« Son Düzenleme: 15 Mart 2012, 15:13:02 Gönderen: atego »

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Mart 2012, 16:15:08 »
Benzin pompasıysa eğer, bende bu şekilde gürültülü çalıştıktan 1 hafta sonra cortladı. Sizin hep mi böyleydi?

Bu arada Burak, benzin pompası lpg ye alsan da devamlı çalışır, çeyrek depo civarından aşağı indirme benzin miktarını. Şu an havalar soğuk, pompa çok ısınmıyordur ama yazın yanabilir. Benzinle soğutuyor çünkü kendisini.
benim aracım sürekli çeyreğin altında :D çokğunlukla kırmızı yanar hatta :D gazda kullandığım için benzine ihtiyaç duyduğum zaman alıyorum ondan olacağını sanmıyorum merkezi kilit pompası olabilir birde giderken kapıları kilitleyincede o ses geliyor mu ?

Evet az önce sesi takip ettim sağ arka koltuğun altından yani benzin pompasından geliyor kulağımı dayadığımda kuyu motoru gibi çalışıyor o sesi rahat birşekilde kat katını oradan duyuyorum. Yokmu bu pompanın tamiri herhalde benimkide yakında cortlayacakmı değilmi?

Çevrimdışı dj_burak

• Burak Çetin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Mart 2012, 17:29:09 »
Demek merkezi kilit değil benzin pompası olması kötü bizim bir arkadaşın başına gelmişti deponun hep dibini kullandığından pislikler sorun yaratmıştı ona sendede bu şekilde olabilir senden önceki sahibi hor kullanmış olabilir bence fazla geç olmadan göster derim

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Mart 2012, 17:40:39 »
Demek merkezi kilit değil benzin pompası olması kötü bizim bir arkadaşın başına gelmişti deponun hep dibini kullandığından pislikler sorun yaratmıştı ona sendede bu şekilde olabilir senden önceki sahibi hor kullanmış olabilir bence fazla geç olmadan göster derim

Evet olmadı onuda söküp tamir edip bi makalede onun için yayınlayacağız galiba  :D

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Mart 2012, 20:49:39 »
Araba iyice zor çalışmaya başlayınca zaten ömrünü tamamlamaya çok yakın demektir. Ona göre zamanını anlarsınız. Tamiri Ankara da 80 civarı yenisi 100-120 TL idi geçen sene. 2 yıl da garanti veriyordu yaptırdığım usta. Pompayı sökmeye de 20-30 işçilik alırlar. Yolda kalırsanız aklınızda olsun, arka koltuğu kaldırın, pompanın oraya sağlam 2-3 kere vurun. Çalışınca lpg varsa iyi yoksa yine stop eder :)

Çevrimdışı gencay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Mart 2012, 22:25:15 »
arkadaşlar benzin pompası bozulup evin önünde kalan birisi olarak yazıyorum. :) Eğer aracınızda lpg varsa aracı direk lpg ile çalıştırabiliyorsunuz. lpg düğmesine basılı tutarken marşa basarsanız direkt tüpte çalışıyor araba. Sizi rahatlıkla gideceğiniz yere götürür. Yalnız bunu acıl durumlarda deneyin, çünkü bu şekilde kullanım bir süre sonra lpg beyninin resetlenmesini gerektiriyormuş .

Çevrimdışı dj_burak

• Burak Çetin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 16 Mart 2012, 12:18:04 »
arkadaşlar benzin pompası bozulup evin önünde kalan birisi olarak yazıyorum. :) Eğer aracınızda lpg varsa aracı direk lpg ile çalıştırabiliyorsunuz. lpg düğmesine basılı tutarken marşa basarsanız direkt tüpte çalışıyor araba. Sizi rahatlıkla gideceğiniz yere götürür. Yalnız bunu acıl durumlarda deneyin, çünkü bu şekilde kullanım bir süre sonra lpg beyninin resetlenmesini gerektiriyormuş .

bu sanırım işe yarayacak iyi bir bilgi paylaşımın için saol dediğin gibi her zaman yapmamak gerek ama zor durumlarda yardımımıza koşacak bir bilgi unutmamak gerek :)