Gönderen Konu: MOTORU YIKAMA  (Okunma sayısı 27706 defa)

Çevrimdışı orion35

• GOLF AŞKINA
    • Profili Görüntüle
MOTORU YIKAMA
« : 06 Ağustos 2009, 12:44:50 »
sevgili dostlar,
motorun yıkatılmasını tavsiye eder misiniz? birde bu motor koruma denilen olay nedir, yaptıran bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.
saygılar...

Çevrimdışı ÜRENCİK

• Profili Görüntüle
Ynt: MOTORU YIKAMA
« Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2009, 20:23:52 »
yıkatılması hakkında bilgim yok ama,wd-40 diye bir pas sökücü var motorun tozunu bir bez yardımıyla aldıktan sonra onu sıkarsanız hem metal aksamları yağlamış hemde motorunuzu temzlemiş olursunuz....
VOLKSWAGEN'e tercih edilebilecek tek otomobil yine bir VOLKSWAGEN'dir.

Çevrimdışı erdem2179

• erdem2179
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf mk3 gti
« Yanıtla #2 : 06 Ağustos 2009, 20:41:24 »
motor yıkatılır fakat bilnçli kişiye yıkatılır su girmemesi gereken yerler var.işi bilen kişi yıkar
Mk3 gti

Çevrimdışı fosilci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Ağustos 2009, 00:12:23 »
motor kesminde cok fazla elektronik yer var bence wd40 işinizi görür temizlensin derken daha farklı sonuclar dogurabilir

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Ağustos 2009, 09:10:56 »
WD-40 genelde temizlikten ziyade paslnmaya karsi kapilarda ve oynar yerlede kullanilan bir urun degilmi? Onuda Motor bölmesinde uygulamak cok mantikli gelmedi bana. Ben daha ziyade kapilarda, bagaj da aracin altinda paslanma olusacak yerler de kullandim.

Motor temizligi icin ise Motor temizleyicilerden aldim fıs-fıs seklinde sıkınca motor kısmındaki gizli saklı her turlu kiri söküyor. Sonrada tazyikli su ile yikayarak bu kirlerin akıtılmasi yazilmis ama ben korktum ve bez yardimi bir guzel sildim. Pırıl pırıl oldu.

Çevrimdışı fosilci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Ağustos 2009, 01:44:30 »
ben üslübü bezi ile silmeye calısıyorum ama elimde bir yere kadar giriyor sonrası yalan oluyor :D

Çevrimdışı orion35

• GOLF AŞKINA
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Ağustos 2009, 13:51:41 »
motor çok kirli olmasa bende silmeyi düşünüyorum ama feci kirli. işinin ehli birine yıkatmakta fayda var galiba. hem şimdidye kadarda yıkatıp başı ağrıyan kimse çıkmadı anormal bi durum olmuyo anlaşılan.

Çevrimdışı vw6n

• vw6n
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Toyota auris
« Yanıtla #7 : 17 Ağustos 2009, 23:49:07 »
Mazotla yıkattır problem olmaz sadece 1hafta arabanın içi mazot kokar:) İşyerimde mazot tabancası var kopresöre takıp aradabir yıkıyorum .

Çevrimdışı erdm805

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Ağustos 2009, 22:46:10 »
bencede motor temizleyici fıs fıslar daha mantıklı gerçi mazotta aynı işi görür ama koku konusunda bişey söyleyemem

Çevrimdışı Han

• Her Şey Golf Mk1 ve Dostluk İçin.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Ağustos 2009, 14:53:54 »
ben tiner yada benzinle temizliyorum en iyisi benzin gibi geldi :D
işin içinde erci var ise gerisi teferruattır :D
http://GolfMk1Ciyiz.Biz Her Şey Golf Mk1 İçin

Çevrimdışı devran

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Ağustos 2009, 00:09:23 »
benzın sıcaktan tutuşmasın sonra  :D

Çevrimdışı kesik44

• Gelirken Ne Getirilirki Giderken Ne Götürülür?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 20 Eylül 2009, 17:06:13 »
Benzin tiner gibi uçucu maddeler özellikle elektrikle ilgili aksamlarda kablo vb. yerlerde deformasyonlara yol açabilir ve hatta kimi plastik aksamların yapısını bozabilir.Eski tip motorlarda mazot ve arkasından toz deterjan sonrasında ise sıcak su (imkanlar dahilinde) yoksa tazzikli suyla yıkanmalıdır.Yeni tip motorlarda ise işi bilen kişiler sarılması gereken yerleri sardıktan sonra gerekli temizleyicilerle yıkamayı yaparlar.WD 40 toz tutuyor diye duymuştum ama tecrübe etmediğim için bir şey diyemeyeceğim... 

Çevrimdışı fosilci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Mayıs 2010, 15:37:00 »
Bugün bir güzel motora giriştim oldukca zahmetli bir iş arkadaslar nasıl fotograf eklendigini bilmiyorum resim çektim eger anlaırsanız ekleyebilirim. Gerçektende tırsa tırsa yaptım ama iyi bir taktik uyguladım inşallah ilerleyen günlerde sıkıntı çıkarmaz pırıl pırıl oldu :)

Çevrimdışı horoz155

• horoz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 04 Mayıs 2010, 17:09:02 »
arkadaslar gördüğüm bi olayı sizle paylasmak istedim. birgün yıkamacıya gittim aracımı iç dış yıkatmak için calısanlardan biri bir müşterinin doğan ya da sahin arabasının motorunu tazyikli suyla yıkıyordu. araca şöyle uzaktan bir baktım aracdan cok acayiptir felaket derecesinde kir pas bez parcaları pamuklasmıs tozlar kıl tüy camur ne varsa cıktı içime bir kurt düştü bende yıkatayım diye bi madde var suyun motorun üzerinde tutunmadan akmasını saglmak için önce onla bir güzel dökülüyor sonra tazyikli su tutuluyor ama egilip aracımın altına baktıgımda hiç bir sekilde kir olusmamıs olmasıydı yani anlayacagınız araclarımız o kadar kir tutmuyolar yıkanmasına gerek yok cok gerekli görüyor ve kendinizi rahatsız hissediyorsanız diger arkadaslar gibi wd 40 önerebilirim ekstra parlaklık ve hareketli sekmanların küf ve pasını engellemek için ya da sonaxın internet adresine girerseniz motor temizliği ve koruma kısmında bilgi veriliyor oradan faydalanabilirsiniz. fakat bana kalırsa yıkatmayın cünkü bir abs sisteminin maliyeti kısaca servisden aldıgım bilgi itibariyle 1500 civarında abs hdrolik pompası 1600 civarında  abs beyni işcilik 3000 tl yi geciyor yani gerisini siz düşünün bi motor temizliği için bu kadar masrafa gerek var mı?
efsaneye binenlerde efsanedir...