Gönderen Konu: MOTORU YIKAMA  (Okunma sayısı 27709 defa)

Çevrimdışı fosilci

• Profili Görüntüle
Ynt: MOTORU YIKAMA
« Yanıtla #14 : 04 Mayıs 2010, 18:59:23 »
arkadaslar gördüğüm bi olayı sizle paylasmak istedim. birgün yıkamacıya gittim aracımı iç dış yıkatmak için calısanlardan biri bir müşterinin doğan ya da sahin arabasının motorunu tazyikli suyla yıkıyordu. araca şöyle uzaktan bir baktım aracdan cok acayiptir felaket derecesinde kir pas bez parcaları pamuklasmıs tozlar kıl tüy camur ne varsa cıktı içime bir kurt düştü bende yıkatayım diye bi madde var suyun motorun üzerinde tutunmadan akmasını saglmak için önce onla bir güzel dökülüyor sonra tazyikli su tutuluyor ama egilip aracımın altına baktıgımda hiç bir sekilde kir olusmamıs olmasıydı yani anlayacagınız araclarımız o kadar kir tutmuyolar yıkanmasına gerek yok cok gerekli görüyor ve kendinizi rahatsız hissediyorsanız diger arkadaslar gibi wd 40 önerebilirim ekstra parlaklık ve hareketli sekmanların küf ve pasını engellemek için ya da sonaxın internet adresine girerseniz motor temizliği ve koruma kısmında bilgi veriliyor oradan faydalanabilirsiniz. fakat bana kalırsa yıkatmayın cünkü bir abs sisteminin maliyeti kısaca servisden aldıgım bilgi itibariyle 1500 civarında abs hdrolik pompası 1600 civarında  abs beyni işcilik 3000 tl yi geciyor yani gerisini siz düşünün bi motor temizliği için bu kadar masrafa gerek var mı?

wd 40 demişin ama ben bundan önce wd 40 kullanıyordum hiç memnun degilim ne kadar toz toprak var hepsini topluyor geçiçi parlaklık veriyor 2 haftaya kadar toz toprak arabanın motorda ben elimin geçtigi yerlere kadar fırça yardımı ile çok itinalı bir şekilde yaptım kullandıgım fırçada boya badanada kullanılan fırçalar 2 milyonluk birşey artı sonax'ın motor temizleyicisini kullandım 10 numara yaptı önemli olan sorun vermemesi dikkatli yapabilmek gibime geliyor titiz bir insan oldugumdan dolayı elimden geleni yaptım :)

Çevrimdışı passione34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 04 Mayıs 2010, 21:01:09 »
eski arabımın beynin bozulmasına sebep olmuştu motor yıkama..

Çevrimdışı horoz155

• horoz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 04 Mayıs 2010, 23:58:13 »
arkadaslar bu işi işinin ehli olan birine yaptırmak gerekir yoksa agır faturalar ödemek zorunda kalabilirsiniz...
efsaneye binenlerde efsanedir...

Çevrimdışı fosilci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 05 Mayıs 2010, 00:46:35 »
arkadaslar bu işi işinin ehli olan birine yaptırmak gerekir yoksa agır faturalar ödemek zorunda kalabilirsiniz...

İşin ehlinden kastın sonax yada zibeart bunların aldıkları ücretler oldukca fazla bence aracın motoruna tanzikli su tutmadıkdan sonra sorun olmaz eski model araçlarda dahi tanzikli suyu tutunca araç çalışmıyor kaldıki yeni model araçlarda hiç çalışmaz bu yüzden sırf dizel motorları çok seviyorum :)

Çevrimdışı fosilci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 05 Mayıs 2010, 12:15:45 »
Dünki yaptıgım temizligin resimleri arkadaslar umarım begenirsiniz.

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #19 : 05 Mayıs 2010, 12:29:33 »
WD40 yağlayıcı ve pas sökücü özelliği olan bir madde kaldıki geçici bir parlaklık sağlıyor sonra kir pas daha feci yapışıyor motora. WD 40 aynı zamanda motor üzerindeki civata somun gibi yerlerin gevşeyip titreşimden çıkmasına sebep olabilir bu ihtimalleri de göz önünde bulunrmak lazım. özellikler benzinli motorlarda motor yıkatılırken bobin- varsa LPG beyni dinamo gibi yerler bir poşet veya buna benzer bir madde ile kapatılarak SONAXsın motor temizleyicisi gibi kaliteli bir madde sıkıldıkatan sonra tazyikli suyu motora çok yakalaştırmamak sureti ile temizlenmelidir.. unutmayınızki benzin-tiner gibi maddeler yanıcı ve çözücü özelliği olan maddelerdir plastik aksama %100 zarar verir.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 05 Mayıs 2010, 15:24:23 »
arkadaşlar tavsiye ettiğiniz temizlik maddeleri nelerdir?
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı fosilci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 05 Mayıs 2010, 18:56:27 »
Yurt dışından malzemelerde sipariş verebilirsin farklı malzemeler fakat Türkiyede market raflarında bulabilecegin sonax motor temizleyiciden alabilirsin elinede bir tane fırça al ince boya fırçalarından işini görür halledersin 1 günde :)

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 05 Mayıs 2010, 19:25:53 »
Ben de aldım sonaxtan ama daha uygulamadı.

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 05 Mayıs 2010, 20:09:11 »
Fosilci eline sağlık güzel iş olmuş, peki dikkat ettim dedin, nelere dikkat ettin?

Çevrimdışı fosilci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 05 Mayıs 2010, 20:35:32 »
Fosilci eline sağlık güzel iş olmuş, peki dikkat ettim dedin, nelere dikkat ettin?

Elektrik aksamlarına  dikkat ettim açıkda pek fazla kablo yok fakat yinede gördügüm yerleri fazla ıslatmamaya çalıştım sonuçta gerçektende sıkıntılı bir iş elimden geldigi kadar temizledim fakat yinede temizlenmesi gereken yerler var oralara daha uzun bir fırça ile yapmak gerekli

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 05 Mayıs 2010, 20:45:52 »
Yeter yeter güzel işte abartma :)

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 05 Mayıs 2010, 21:03:51 »
Yeter yeter güzel işte abartma :)
:tamamdir nazar değecek dim i:)
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #27 : 05 Mayıs 2010, 21:05:20 »
Yıkatmayı verseniz de üstten plastik ve metal parçaları temizleyip parlatsanız neyinize yetmiyor.
yarım saatte yıkanmaz da bir saat uğraşırsınız, mis gibi olur.
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)