Gönderen Konu: Aracım özellikle 2. viteste kerkiniyor imdaaat  (Okunma sayısı 23936 defa)

Çevrimdışı terasus60

• Profili Görüntüle
Aracım özellikle 2. viteste kerkiniyor imdaaat
« : 12 Ocak 2010, 23:12:45 »
Değerli polocu arkadaşlar,

aracımdaki kerkinme sorunu neden kaynaklanıyor olabilir acaba? Forumda aradım ama yeterli cevap bulamadım.

Bujlerim değişti, hararet müşürü termostatla birlikte değişti, buji kabloları değişti, boğaz kelebeği ayarı yapıldı serviste, ve bilg. bağlandı sorun görünmedi.
Ama sorun var işte 2. viteste hızlandıktan sonra gazdan ayağımı çekip kendi kendine yavaşlaması için bıraktığımda kerkinme başlıyor. Geçenlerde 3. vitesle yokuş inerken gazdan çaktim araç salladı bizi bi güzel.

Sorun nedir acep çıldırıciim. Dist. demeyin noolur :)

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
Ynt: Aracım özellikle 2. viteste kerkiniyor imdaaat
« Yanıtla #1 : 12 Ocak 2010, 23:18:42 »
kerkinme dediğin aracın silkemesi ise aynı sorun bende de oluyor. özellikle 2. ve 3. viteste araç viteste ise  yokuş aşağı inerken sanki baskıbalata tutup bırakıyor tutup bırakıyor. ilginçtir ayağımın ucuyla gaza azıcık dokunursam normale dönüyor. bende değişenler; bujiler, triger , basklı balata. boğaz kelebeğini de bizzat kendim temizledim.
bu klasik bir sorun mudur yoksa bizde mi bir sıkıntı var?
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı fethiyeli76

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2010, 23:25:53 »
Valla aynısı bende de var. Boğaz kelebeğini birkaç defa kendim temizlemiştim. Bi müddet problem kalmamıştı. En son temizlediğimde problem geçmemeişti ve hâlâ devam ediyor.

Çevrimdışı maverick

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2010, 23:32:28 »
arkadaşlar 2010 model pololar içinde geçerli mi bu boğaz kelebeği konusu ?

onlarında mı belli aralıklarla temizlenmesi lazım???
hani kronik sorun olarak nitelendiriyorsunuz ya acaba bu sorun yeni nesil pololarda çözülmüş müdür?

bir de golf passat audi  skoda da mı  bu boğaz kelebeği temizliği gerekiyor?
SÜRAT FELAKETTİR

HERKESE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2010, 12:50:00 »
bu kadar şikeyetten sonra 36.000 TL lik arabada düzeltmedilerse ayıp valla derim herhalde düzeltmişlerdir. ;D

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Ocak 2010, 17:07:17 »
bu sorunun tek sebebi boğaz kelebeği sanırım
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı erco

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Polo 6n- Audi A3 8v
« Yanıtla #6 : 13 Ocak 2010, 18:17:27 »
Arkadaşlar ben de bu sorunun nedenini çok araştırdım. Ben de sadece 2 değil her viteste yapıyor ama en çok 2 de hissediliyor. Serviste test sürüşüne çıktık ustayla onun da 2000 6n varmış. Adam çok şaşırdı. Pek çok şey olabilir dedi. Devir sensörü, boğaz kelebeği vs vs... Enaz 500 tutar falan dedi. Ama yolda bırakmazmış, bi zararı yokmuş diye ben de şimdilik boşverdim.

Ama daha fazlasını bilen varsa lütfen yardımcı olsun çünkü gerçekten çok can sıkıcı!  >:(
İhtiyar döver onları...

Çevrimdışı terasus60

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Ocak 2010, 20:39:24 »
kerkinme dediğin aracın silkemesi ise aynı sorun bende de oluyor. özellikle 2. ve 3. viteste araç viteste ise  yokuş aşağı inerken sanki baskıbalata tutup bırakıyor tutup bırakıyor. ilginçtir ayağımın ucuyla gaza azıcık dokunursam normale dönüyor. bende değişenler; bujiler, triger , basklı balata. boğaz kelebeğini de bizzat kendim temizledim.
bu klasik bir sorun mudur yoksa bizde mi bir sıkıntı var?

Evet aynen öyle oluyor.  Yolda bırakacak bişey değil ama gerçekten çok rahatsız edici. Bayır aşağı araç kendi süratiyle insin diyorum ama ne mümkün sanki arkadan biri itiyor soora da geri çekiyor :)

Çevrimdışı terasus60

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Ocak 2010, 20:43:32 »
Arkadaşlar ben de bu sorunun nedenini çok araştırdım. Ben de sadece 2 değil her viteste yapıyor ama en çok 2 de hissediliyor. Serviste test sürüşüne çıktık ustayla onun da 2000 6n varmış. Adam çok şaşırdı. Pek çok şey olabilir dedi. Devir sensörü, boğaz kelebeği vs vs... Enaz 500 tutar falan dedi. Ama yolda bırakmazmış, bi zararı yokmuş diye ben de şimdilik boşverdim.

Ama daha fazlasını bilen varsa lütfen yardımcı olsun çünkü gerçekten çok can sıkıcı!  >:(
Devir sensörü dediğin bu ilk çalışmada otomatik jikle yapması mı acaba?

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #9 : 13 Ocak 2010, 22:36:23 »
Gazdan ayağnızı birdenmi çekiyrsunuz yavaşça mı? Boğaz kelebeği birden kapandığından oluyordur.
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2010, 20:32:06 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Ocak 2010, 11:57:00 »
vitesi genellikle elimle kullanıyorum onur , ayağımla değil  ;D

bahsettiğin debriyaj sanırım, evet birden çekiyorum, ama nasıl bir ilgisi vardır anlamadım
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı ethapi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Ocak 2010, 12:30:04 »
Yokuş aşağı inerken tekerlere bağlı olan disk hızlanıyor fakat motorun yavaşlıyor. Birden bıraktığında motorun o devire yetişemiyor. Ve bu titreme oldukça zararlı araba için.

1 kez gaza basıp öyle bırakırsan titreme yapmaz.
http://www.elk.itu.edu.tr/~azzmi/heelandtoe.html
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2010, 12:49:32 Gönderen: ethapi »

Çevrimdışı CoX_BoY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Ocak 2010, 13:12:15 »
arkadaşlar bende vardı o sorun boğaz kelebeğinden kaynaklanıyor araba apallıyor boğaz kelebneğine iyi bi bakım gerekiyor normalde 2. vites aracı bıraktınız mı kendisi gider düz yolda hatta hafif rampalarıda cıkar o boğaz kelebeğinde sorun oldugu zaman yapıyo iyibi temizlik gerek temizlikten sonrada adaptasyon süreci gerekiyor benim bilgim böyle ben bi kere değiştirdim boğaz kelebeği hatta elimde fazladan bitane var AEE motorlar için satılık bölümünde linkide var bide sürekli ani bi bicimde ayagınızı gazdan cekersenizde yapar sadece boğaz kelebeğindne değil yani :)sürücünün dikkatsizliğindnede kaynaklı ola biliyor
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2010, 13:14:33 Gönderen: CoX_BoY »

Çevrimdışı hasan881

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 14 Ocak 2010, 13:51:41 »
bende de var 2 de kerkınıyor araba 2 yı hıc ıstemıyor bence 10ıle gıderken 1 e atmassanda araba stop edecek gıbı oluyor