Gönderen Konu: yakıt sarfiyatı  (Okunma sayısı 9150 defa)

Çevrimdışı REALCAX

• Profili Görüntüle
yakıt sarfiyatı
« : 25 Eylül 2010, 01:06:49 »
arkadaşlar benım araç 2000 model 1.6 benzinli.aracın benzin ışıgı yanarken 20 tl lik benzin aldım yaklaşık 55 km yol yaptıktan sonra tekrar benzin ışıgı yandı.bana biraz fazla yakıyor gibi geliyor.ne yapmam gerekir daha az yakması için?Ayrıca bi sorum daha olacak.aracı kullanırken ayagımı gazdan çektiğim halde rampa bile olsa araba kendi kendine gidiyor bunu anlamış değilim.bu olayı bi kaç defada yaşadım ve çok şaşırdım.bunun sebebi nedir?

Çevrimdışı cemdermen

• Profili Görüntüle
Ynt: yakıt sarfiyatı
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2010, 03:33:19 »
benzin ışığı çeşitli durumlarda yanabilir...kesinlik belirtmez...

enjeksiyonlu araçlarda gaz vermedende araç gider..gaz vermeden marşa basıp araç çalıştırılır...rölantide çok dik rampa değilse ufak ufak çıkar...torku iyiyse dik rampayıda tırmanır...
hafif rampalarda gaz vermeden sadece debriyajlada pololar kalkmakta :)

arabanı 2000-2500 devir aralığında kullan...rampada-düz yolda devirli kullanıp, motoru bağırtma pololar zorlamaya gelmiyor, çok yakıyor..sakin sakin acele yok...yakıt tasarrufu hakkında kitap yazılabilir :)
2006 VW ABT Polo 1.4 Trendline ABS Polo 9n3 ABT Tuning ve Cruise Control

Çevrimdışı hanamichi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2010, 03:39:48 »
araba viteste olduğu için stop etmesin diye devir rolantide kalıyor ve rolanti hızında yürümeye devam ediyor. kontrol et, birinci viteste yavaş ikinci viteste biraz daha hızlı gittiğini göreceksin. daha üst viteslerde denemedim. sonra şanzımanı elimize alır mıyız bilmem. :) bu özellik trafikte iyi işe yarıyor. yoksa fren yap gaz ver. ayak kalmıyor bi dakkadan sonra..

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2010, 20:10:08 »
20TL ye 55km yol yaptınız diye kabul edelim bu 55km yolu şehir içinde yaptınız ise normal kabul etmek gerekir ama uzun yolda normal kullanım derseniz nerden baksanız 60km açığınız var tabi bunu 100km de 5LT tüketim değerlerine göre söylürum. Güzel bir bakım ile düzeni sağlayabilirsiniz birde gaz kelebeği temizliği 6 ayda bir yapmakta fayda var.. Yakıt ölçümlerindede mutlaka aynı istasyonu ve oktanı kullanmaya bakın yoksa çok farklılıklar ortaya çıkar.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2010, 20:30:05 »
trafıklerde ara gaz vererek kalkma. debrıyajın el verıyorsa bırak kendı gucuyle kalksın hatta dızeller gıbı. ben 10 lıraya lpg de 40kmye yakın gıdıyordum.kıyaslarsak senınkıyle aman aman bır farkta yok aslında. ersan abının dedıgı gıbı ufak tefek temızlemelerle normal kıvama gelır heralde
ok men 8) let s go   :halazn:

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2010, 23:21:59 »
trafıklerde ara gaz vererek kalkma. debrıyajın el verıyorsa bırak kendı gucuyle kalksın hatta dızeller gıbı.

aracı debriyajla mı kaldırıyorsun gaza basmadan?

Araba binmek içindir..

Çevrimdışı REALCAX

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Eylül 2010, 23:53:22 »
aracın bakımıda geldi.yagı suyu filitreleri bogaz kelebegi temizligi vs beni beklior anlaşılan.

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Eylül 2010, 01:50:42 »
@mustklc nıye bu kadar sasırdın abı :) kendı arabamda yapmıyorumda kullandıgım arac dızelse yapıyorum nadır olsada. zararı var dıyorsanız nedenıyle bırlıkte ogrenebılırsem ıyı olur. kendı aracımda debrıyaj kacırdıgından dolayı yapamam zaten.
ok men 8) let s go   :halazn:

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Eylül 2010, 23:09:20 »
hayır benim aracım da dizel ve çok alttan kavrıyor ama dediğini yapamadım bir türlü. yapacak olsam istop ediyor. nasıl yapıyorsun anlamadım ben tekniğini mi yanlış yaptım acaba
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı FIRTINA92

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Ekim 2010, 18:03:45 »
ARKADAŞLAR ben 60 tl lık benzım aldım anca 130 km yol yapabıldım...aracım çok mu yakıyor...sizce kaç yakıyor ne yapmalıyım....aracda lpg yok 98 hb polo 1.6

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Ekim 2010, 18:31:37 »
aşağı yukarı 46 kuruş yakmışssın biraz fazla. şehir içi mi şehir dışı mı? şehir içi normal. şehir dışı 100 ü geçtiysen gene normal. pololar benzini çok yakıyor. 60 liralık mazotla ben 450 km yaptım tabi hepsi uzunyolda  ;D
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı relaxizmir

• LÜTFEN TÜRKÇE YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDELİM.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Ekim 2010, 10:36:00 »
Bütün bildiklerinizi unutun arkadaşlar. ;)

Gaz vermeden sadece debriyajın kavramasıyla yapılan kalkış hareketinin araca zararı bütün şaseyi titrettiğinden dolayı vibrasyona bağlı parçaların (cıvata, somun, kaynaklı olmayan ve birbiriyle çalışan bütün parçaların) aşırı vibrasyona maruz kalarak aracın bir süre sonra her tarafından (motor ve iç döşeme grubuda dahil) ses gelmesine sebep olur.Ayrıca baskı balatayı çok çabuk eskitir ve enjektörlerden (gaz vermediğiniz için) daha az yakıt geldiğinden pistonlarda aşınmaya sebebiyet verirsiniz.Tabi yürüyen aksama (rotiller,salıncak fişekleri,rot kolları,amortisör kolları ve kafaları) verdiği zararıda unutmamak gerekir...Yani kısacası az yakarsınız,çok masraf açarsınız  ;)

Gelelim REALCAX kardeşimin sorusuna.Aracının kendi kendine kalkıp gitmesi gayet normal birşeydir.Ancak yolda giderken gazı kestiğinde kendi kendine hızlanıyor yada çok yavaş bir şekilde hızını düşürüyorsa rolanti ayarına baktır derim.Ayrıca buna bağlı olarak çok yakmışta olabilirsin.Az yakmak istiyorsan eğer sana birkaç tavsiye vereyim.Eğer uyarsan mutlaka işe yarayacaktır  ;)

1) Aracı kaldırdıktan sonra giderken gaza çok fazla yüklenme. (seni koltuğa bastığını hissetme)Çok hafif gaz ver.
2) Vites değiştirirken 2000-2500 d/dk aralığını seç
3) Eğer eğimli yolda aşağıya iniyorsan boşa alma.Bunun yerine 5. viteste komresör yaparak in.
4) Eğer yukarıya çıkıyorsan gaza aşırı yüklenme.Seni koltuğa bastığını hissetmeyecek kadar bas.İdeal viteste çık.Araç ne bağırsın nede zorlansın.
5) Uzun yolda ayağını gaza basıp çekme.Sürekli olarak 2000-2500 d/dk aralığında sürmeye çalış
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2010, 10:42:26 Gönderen: relaxizmir »
BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YAŞADIM,HÜR YAŞARIM.HANGİ ÇILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIŞ ŞAŞARIM !!!

Çevrimdışı FIRTINA92

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 13 Ekim 2010, 16:14:55 »
ARKADAŞLAR ben 60 tl lık benzım aldım anca 130 km yol yapabıldım...aracım çok mu yakıyor...sizce kaç yakıyor ne yapmalıyım....aracda lpg yok 98 hb polo 1.6 bu dgerler şehiriçi.....önerileriniz nelerdir...

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 13 Ekim 2010, 16:46:32 »
araba ne ?

km 461 kurus ne yaptın hoca
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)