Gönderen Konu: YAKIT ?  (Okunma sayısı 62447 defa)

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
Ynt: YAKIT ?
« Yanıtla #112 : 26 Kasım 2010, 13:30:26 »
ben hala bu fiyatlarda golf ile bu değerlerin mümkün olmadıgı görüşündeyim aracın bakımlarında en ufak aksama yok ve 60binde...

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 26 Kasım 2010, 14:24:16 »
manuel araçla, düz yolda zorlamasanız bile bu değerleri yakamak zor ama imkansız değil.

lakin biriniz yazmış 130km sabit hızla
diğeriniz yazmış hem araç yüklü hemde klima açık.

önceki mesajımda verdim yine vereyim, 1.6 8V 102hp motor 5 vites lpg li fabrika verileri.
lpg olunca 98hp olmuş; şehirdışı tüketim 7.3lt  ;)
Entdecken Sie den Golf in 12 Ausstattungsvarianten. < Golf < Modelle < Volkswagen Deutschland

« Son Düzenleme: 26 Kasım 2010, 14:25:20 Gönderen: MK-IV 35 »

Çevrimdışı byturel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 26 Kasım 2010, 14:51:26 »
Benim aracım benzinli tüp yok. Burdur Isparta Antalya baya bir gezdim bayram dönüşüde oyalandım şehir içi şehir dışı ortalama baya bir gezdim. 180 TL benzin ile doldu. Shell 97 oktan. araç ortalama 594 Km yo yaptı. şehir dışında 100 den aşağıyada düşmedim. yani şehir içi ve dışı ortalama bindiğim bu benzin ile ortalama olarak 0,303 KRş. benzin yakmış Km de.
"İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan korkulur." Mareşal Fevzi ÇAKMAK.

Çevrimdışı rbaydug

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 26 Kasım 2010, 15:25:14 »
arkadaşlar ne diyeceğimi bilemiyorum. (yanıldığımı zannetmiyorum, yalan söylemediğimden eminim) Aldığım gazı, gittiğim yolu biliyorum. Araç bakımdan bir ay önce çıktı. Zaten çok temiz bakılmış bir araç. İlk kez lpg ile  bu kadar uzun yol yaptım, ve tüketimi bu. Siz bu kadar tepki gösterince aracı aldığım adama da sordum ne kadar yakıyordun diye, bir depo gazla 500km gittiğini söyledi. Şehir içinde de tam 350 km de gaz bitiyor. Ayrıca ayda 2500 km yol yapıyorum, bunun en fazla 300 km. sini lpg de kullanıyorum. Bilmiyorum bunun bir etkisi olur mu?
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2010, 16:31:30 Gönderen: rbaydug »

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 26 Kasım 2010, 19:01:34 »
Ayrıca ayda 2500 km yol yapıyorum, bunun en fazla 300 km. sini lpg de kullanıyorum. Bilmiyorum bunun bir etkisi olur mu?
lpgye ne gerek var öyleyse?
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 26 Kasım 2010, 20:03:04 »
manuel araçla, düz yolda zorlamasanız bile bu değerleri yakamak zor ama imkansız değil.

lakin biriniz yazmış 130km sabit hızla
diğeriniz yazmış hem araç yüklü hemde klima açık.

önceki mesajımda verdim yine vereyim, 1.6 8V 102hp motor 5 vites lpg li fabrika verileri.
lpg olunca 98hp olmuş; şehirdışı tüketim 7.3lt  ;)
Entdecken Sie den Golf in 12 Ausstattungsvarianten. < Golf < Modelle < Volkswagen Deutschland

Birol kardeşim, ben her yakıt aldığımda yakıt lt, tutar tl ,  kullanılan gün ve  gidilen km cinsinden rakamların kaydını tutarım ve bunu 6 yıldır aralıksız yapıyorum, evet sen fabrika verisi demişsin ama fabrika verisinden daha az yakmayacak diye birşey yok, o veriler o şartlarda elde edilen değerler, yukarıda örneğini verdiğim getz aracımın da kataloğunda  ş dışı 3,9 lt diyodu ama ben hem de defalarca 3,1 lt/100 km, 3,3 lt 100 km yaktırdım, 300-400 km lik yollar boyunca  ölçülen rakam bir de.. Sakin sürüşle, hem de klimadan hiç taviz vermeden 600- 700 km yol boyunca 6,2-6,5 arası yaktığım çok oldu benim. :) Bu kayıt titizliğim sayesinde  hyundai getzi kullanırken bir sorunu kendim farkettim: araç 10 bin bakımından yeni  çıkmıştı, o aralar or:t6,2 lt/100 km  yakıyodu, bakım sonrası 6,8 yaktı(%10 artış), hemen servise koştum bu çok yakmaya başladı diye , bilgisayara soktular gerçekten ayarların tam yapılmadığı çıktı benim pimpirikliğim sayesinde, sözün özü bu rakamlar defalarca test ettğim rakamlardır.

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 26 Kasım 2010, 20:06:22 »
ben hala bu fiyatlarda golf ile bu değerlerin mümkün olmadıgı görüşündeyim aracın bakımlarında en ufak aksama yok ve 60binde...
Mümkün kardeş, inan mümkün, eğer bu rakamlara ulaşamıyosan aracın bir yerinde bir sıkıntı vardır, bence  böyle bir araç uzun yolda 6 lt civarı yakmalı zaten, fazlası araştırmayı gerektirir.

Çevrimdışı rbaydug

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 27 Kasım 2010, 09:19:08 »
lpgye ne gerek var öyleyse?

ya aslında benzini şirket veriyor. Ancak uzun yola vs. çıktığımda lpg yi kullanıyorum. (şirketin verdiği benzin işe gidip gelmeye ancak yetiyor)

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #120 : 27 Kasım 2010, 12:02:48 »
Birol kardeşim, ben her yakıt aldığımda yakıt lt, tutar tl ,  kullanılan gün ve  gidilen km cinsinden rakamların kaydını tutarım ve bunu 6 yıldır aralıksız yapıyorum, evet sen fabrika verisi demişsin ama fabrika verisinden daha az yakmayacak diye birşey yok, o veriler o şartlarda elde edilen değerler, yukarıda örneğini verdiğim getz aracımın da kataloğunda  ş dışı 3,9 lt diyodu ama ben hem de defalarca 3,1 lt/100 km, 3,3 lt 100 km yaktırdım, 300-400 km lik yollar boyunca  ölçülen rakam bir de.. Sakin sürüşle, hem de klimadan hiç taviz vermeden 600- 700 km yol boyunca 6,2-6,5 arası yaktığım çok oldu benim. :) Bu kayıt titizliğim sayesinde  hyundai getzi kullanırken bir sorunu kendim farkettim: araç 10 bin bakımından yeni  çıkmıştı, o aralar or:t6,2 lt/100 km  yakıyodu, bakım sonrası 6,8 yaktı(%10 artış), hemen servise koştum bu çok yakmaya başladı diye , bilgisayara soktular gerçekten ayarların tam yapılmadığı çıktı benim pimpirikliğim sayesinde, sözün özü bu rakamlar defalarca test ettğim rakamlardır.

Sevgili abim veya kardeşim yaşınızı bilmiyorum kusura bakmayın
bende zaten mesajlarımda bazen fabrika verilerinin altına düşmek mümkün diye söyledim. olmaz diye birşey yok.
kendi aracımda (lpg li değil) uzun yolda 5,5lt ortalama tüketimim oluyor 4 kişi ile. rampa çıktığımda oluyor ve klima kapalı.
bence yeterince makul bir tüketim sırf bu sebepten alternatif yakıta gerek duymuyorum. şehir içi durumlar değişiyor tabi.

gelelim fabrika verilerinin altına nasıl düşer mevzusuna. motorunuz sağlıklı ise ve sabırlı bir sürücü iseniz az yakar. nasıl az yakar ; ani gaz ve fren hareketlerinden kaçınarak, rampayı zorlamadan çıkıp inişte ayağı gazdan çekip sıfır tüketimle bir müddet inerek, yol düz veya çok hafif aşağı eğimliyse deyim yerindeyse gaz pedalını okşayarak, birde rüzgarı arkanıza aldınız mı az yakar yakmaz değil.

ben bu değerleri yakalayabiliyorum demek farklı birşey, bu araçların yakıt tüketimi budur demek çok farklı birşey.
bu aracı kullanan arkadaşlar yakıt tüketimi için ideal devir aralığını az çok bilirler,
130km hızla giden bir golf ideal bir devirde değildir.
aynı şekilde yüklü ve kliması açık bir golf normal şartlarda az yakmaz.

ben lpg kullanmıyorum fazla bilgimde yok, bildiklerim sadece duyduklarımdan, araştırmalarımdan ibaret.
lpg li araç benzine göre 2lt lpg fazla tüketir diyorlar, ki fabrika verileri de bunu teyit eder gibi  :)

hepinize sağlıklı, kazasız belasız günler diliyorum.  :)

Çevrimdışı yesilkrt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #121 : 27 Kasım 2010, 14:50:35 »
Sevgili abim veya kardeşim yaşınızı bilmiyorum kusura bakmayın
bende zaten mesajlarımda bazen fabrika verilerinin altına düşmek mümkün diye söyledim. olmaz diye birşey yok.
kendi aracımda (lpg li değil) uzun yolda 5,5lt ortalama tüketimim oluyor 4 kişi ile. rampa çıktığımda oluyor ve klima kapalı.
bence yeterince makul bir tüketim sırf bu sebepten alternatif yakıta gerek duymuyorum. şehir içi durumlar değişiyor tabi.

gelelim fabrika verilerinin altına nasıl düşer mevzusuna. motorunuz sağlıklı ise ve sabırlı bir sürücü iseniz az yakar. nasıl az yakar ; ani gaz ve fren hareketlerinden kaçınarak, rampayı zorlamadan çıkıp inişte ayağı gazdan çekip sıfır tüketimle bir müddet inerek, yol düz veya çok hafif aşağı eğimliyse deyim yerindeyse gaz pedalını okşayarak, birde rüzgarı arkanıza aldınız mı az yakar yakmaz değil.

ben bu değerleri yakalayabiliyorum demek farklı birşey, bu araçların yakıt tüketimi budur demek çok farklı birşey.
bu aracı kullanan arkadaşlar yakıt tüketimi için ideal devir aralığını az çok bilirler,
130km hızla giden bir golf ideal bir devirde değildir.
aynı şekilde yüklü ve kliması açık bir golf normal şartlarda az yakmaz.

ben lpg kullanmıyorum fazla bilgimde yok, bildiklerim sadece duyduklarımdan, araştırmalarımdan ibaret.
lpg li araç benzine göre 2lt lpg fazla tüketir diyorlar, ki fabrika verileri de bunu teyit eder gibi  :)

hepinize sağlıklı, kazasız belasız günler diliyorum.  :)
Ağzına sağlık dediklerinde çok haklısın Ancak ben kendi pc'mde aldığım yakıtın ve yaptığım km'nin kaydını tutuyorum. Ş.dışı 90 km/h hızda gidersem 6-6,5 lt civarı yakıyor emin olabilirsin. 7lt yi geçmez lpgde. Aslında işin sırrı 90 km/h de değil işin sırrı gazı sabit olarak yol almak. Bizim golfler 4000 devri geçmedikçe yakıtı çok artmaz. ben yakıtı 90 km hızda da denedim 130km (4000devir 130-135km/h gibi bir hız oluyor) hızda da denedim. sabit gaz gidersen yakıtta aşırı oynamalar olmuyor.
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı yesilkrt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #122 : 27 Kasım 2010, 14:52:00 »
ya aslında benzini şirket veriyor. Ancak uzun yola vs. çıktığımda lpg yi kullanıyorum. (şirketin verdiği benzin işe gidip gelmeye ancak yetiyor)
  :tamamdir
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #123 : 27 Kasım 2010, 15:28:22 »
Ağzına sağlık dediklerinde çok haklısın Ancak ben kendi pc'mde aldığım yakıtın ve yaptığım km'nin kaydını tutuyorum. Ş.dışı 90 km/h hızda gidersem 6-6,5 lt civarı yakıyor emin olabilirsin. 7lt yi geçmez lpgde. Aslında işin sırrı 90 km/h de değil işin sırrı gazı sabit olarak yol almak. Bizim golfler 4000 devri geçmedikçe yakıtı çok artmaz. ben yakıtı 90 km hızda da denedim 130km (4000devir 130-135km/h gibi bir hız oluyor) hızda da denedim. sabit gaz gidersen yakıtta aşırı oynamalar olmuyor.

zaten sabit 90km hız denilse kimse şaşkınlık içerisinde olmazdı.
3000 devirle 4000 devirde araç bir yakmaz. motor sesi bile değişiyor.
yol bilgisayarın varsa daha net anlarsın anlık tüketime bakarak.  ;)

Çevrimdışı yesilkrt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #124 : 27 Kasım 2010, 15:38:19 »
zaten sabit 90km hız denilse kimse şaşkınlık içerisinde olmazdı.
3000 devirle 4000 devirde araç bir yakmaz. motor sesi bile değişiyor.
yol bilgisayarın varsa daha net anlarsın anlık tüketime bakarak.  ;)
doğru söylüyosun zaten dikkat edersen 3000le 4000de aynı yakar demiyorum aşırı oynama olmaz diyorum.
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı yesilkrt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #125 : 27 Kasım 2010, 15:54:42 »
kitapcik-t10535.0.html" class="bbc_link" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Golf IV Kitapçık
arkadaşlar golf 4 kitapçığı burada. bakabilirsiniz yakıt değerlerine
MK-IV- Comfortline