Gönderen Konu: kış geldi!!!!  (Okunma sayısı 9416 defa)

Çevrimdışı xq288

• Profili Görüntüle
kış geldi!!!!
« : 09 Ekim 2010, 01:24:52 »
Merhabalar;
önümüzde sert geçeceği söylenen bir mevsim var..
kış bakımı için önerileriniz nedir?????

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
Ynt: kış geldi!!!!
« Yanıtla #1 : 09 Ekim 2010, 01:50:38 »
yağışlı havalarda su birikintilerine dikkat. bugün felaket yağmur vardı burda, otobanda bir kamyonet beni sollarken uzaklaşmadan tekrar benim bulunduğum şeride girmeye kalktı. tam o sırada su birikintisine girdi beşik gibi önümde dans etmeye başladı.  tehlike olacağını erken fark etmesem vaziyet yamandı. kaza olmadı ama adam toparlayana kadar adamla aynı duyguları paylaştık sanırım  :D  Aman su birikintilerine dikkat arkadaşlar  :tamamdir En az bakım kadar kullanma şekliniz ve hatalarınız önemli..
Lastikleri ihmal etmeyin hayati açıdan gerçekten çok önemli..
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı xq288

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Ekim 2010, 10:47:07 »
geçmiş olsun... dün bende cebit'e gidiyordum.. yağmur yağıyor otobüs ve kamyonlar resmen makas atıyor .....

Çevrimdışı golf2001

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Ekim 2010, 14:33:15 »
selam.kış hoşgeldi sefa gider işşallah.arkadaşlar lastikler ve kış bakımı çok önemli.kolay gelsin.

Çevrimdışı golge

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Ekim 2010, 15:44:55 »
yazın su karıştırdıysanız antifreeeze leri ölçtürün. gerekiyorsa az boşaltıp yalnızca G12 ekleyin veya ekletin.
lastiklerinizi kontrol edin.
sileceklerinizi kontrol edin gerekiyorsa değiştirin.
radyatör soğutucusu gibi cam yıkama suyunuz da donup cam yıkama sisteminde arızalara neden olabilir. bu yüzden oraya da antifreeze li yıkama suyu koymaya başlamalı.
kışın akü kutup başları kaçırma olayları motor çok direttiği için biraz daha fazla görülebilir. daha rahat çalışma için akü kutup başlarınızı bi kontrol edin ve ettirin.
sis farınızın çalıştığından emin olun. bir anda bir sabah ihtiyacınız olabilir.
en son da  kaloriferinizin randımanlı çalıştığından, koku vb. yapmadığından emin olun çünkü soğuk kış günlerinde araç içinde herdaim açık olacak. isterseniz hepsiburada dan veya başka bir yerden 8 - 10 tl ye bir klima dezenfektan spreyi alarak klima sistemi içindeki bakterilerden %100 kurtulduğunuızdan emin olarak içiniz ferah bir kış geçirebilirsiniz.

benden bu kadar. kazasız belasız sürüşler.
.../-----------------\...
../__________ ___\..
./[__]======[__] \. |\_______________/| |_\_____________/_| 
       my golf is my passion

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #5 : 09 Ekim 2010, 15:55:24 »
Eline sağlık  :tamamdir
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı yesilkrt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Ekim 2010, 18:38:53 »
gölge arkadaşım güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı golf2001

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2010, 22:15:06 »
golge süpersin eline sağlık.şu kalorifer temizleme konusunu biraz detaylı anlatırmısın.  selam

Çevrimdışı beyazbora

• SELAMLAR...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: WV BORA
« Yanıtla #8 : 09 Ekim 2010, 22:34:39 »
yağışlı havalarda su birikintilerine dikkat. bugün felaket yağmur vardı burda, otobanda bir kamyonet beni sollarken uzaklaşmadan tekrar benim bulunduğum şeride girmeye kalktı. tam o sırada su birikintisine girdi beşik gibi önümde dans etmeye başladı.  tehlike olacağını erken fark etmesem vaziyet yamandı. kaza olmadı ama adam toparlayana kadar adamla aynı duyguları paylaştık sanırım  :D  Aman su birikintilerine dikkat arkadaşlar  :tamamdir En az bakım kadar kullanma şekliniz ve hatalarınız önemli..
Lastikleri ihmal etmeyin hayati açıdan gerçekten çok önemli..

o su birikintisine bende girdmi allah tan hızım çok değildi 90 100 civarı idi neye uğradığımı şaşırdım araba yalpaladı arkası bir sağ sol yaptı sonra kurtardık admlar otoban gibi yol yapmış ama yağmur yağınca göl oluyor  :-X
BİSMİLLAH HER HAYRIN BAŞIDIR...

Çevrimdışı yesilkrt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Ekim 2010, 22:45:50 »
o su birikintisine bende girdmi allah tan hızım çok değildi 90 100 civarı idi neye uğradığımı şaşırdım araba yalpaladı arkası bir sağ sol yaptı sonra kurtardık admlar otoban gibi yol yapmış ama yağmur yağınca göl oluyor  :-X
su birikmesi mühendis-mimar hatası ve malzemedeki kalite eksikliğinden bence.
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı beyazbora

• SELAMLAR...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Ekim 2010, 23:00:18 »
evet malesef bazı kazalarda yollardaki hatalardan da oluyor

geçende bölünmüş yol sol şeritten kaptırmış gidiyorum pat diye karşıma işaret levhaları çıktı sağada geçemedim birden çünkü araç geliyordu asıldım frenelre gözünü seviym bora yapıştı yere .
insan önceden uyarı koyar demi en yavaş giden 110 la gidiyor o yollarda pat diye daraltıyorlar yolu. kara yollarında çalışan işçi kardeşlerimiz kafalarına göre işaretliyorlar

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Ekim 2010, 13:50:40 »
o saçma sapan konan işaretler acayip tehlikeli
önceden işaret koymak yok oraya ulaştığınızda görüyorsunuz ne olduğunu
yol daraltılması ayrı bir mevzu, daraltılan yolda koca koca çukurlar var yol zaten bozuk, adam sağlam bir frenle giriyor üstüne birde aracını o çukurlardan korumakla uğraşıyor, kontrolü kaybedip karşı şerite geçse düşünmek bile istemiyorum.

Çevrimdışı beyazbora

• SELAMLAR...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Ekim 2010, 17:52:23 »
o saçma sapan konan işaretler acayip tehlikeli
önceden işaret koymak yok oraya ulaştığınızda görüyorsunuz ne olduğunu
yol daraltılması ayrı bir mevzu, daraltılan yolda koca koca çukurlar var yol zaten bozuk, adam sağlam bir frenle giriyor üstüne birde aracını o çukurlardan korumakla uğraşıyor, kontrolü kaybedip karşı şerite geçse düşünmek bile istemiyorum.

:tamamdir

Çevrimdışı beyazbora

• SELAMLAR...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 14 Ekim 2010, 17:54:47 »
Yapılması gerekenler

Motorun sağlıklı çalışabilmesi için soğutma suyuna antifriz konulmalı. Motorun ilk hareketi zorlaşacağından akü kontrol edilmeli, su seviyesi düşükse tamamlanmalı.

Kışa girerken özellikle dikkat edilmesi gereken yer motor soğutma suyunun antifriz miktarı. Motordaki su miktarı doğru ayarlanmazsa soğuk yerlerde su donar ve motor bloğuna zarar verir.

Eski bir akü soğuk havalarda görevini tam yapamayabilir, bu nedenle kontrol edilmeli. Seyir güvenliği için silecek süpürgelerinin lastikleri ve silecek suyu da gözden geçirilmeli.

Soğutma sıvısında kaçak varsa araç kontrol edilmeli ve kaçak önlenmeli.

Kış öncesi araç bakım kuralları

Antifriz miktarının azalmaması için her zaman için özel sıvılar kullanılmalı. Araçlara özel sıvılar yerine su kullanmak, sudan kaynaklı kireçlenmelere, kireçlenmeler de su kaçaklarına ve hararet problemine yol açar.
Kış seyahatlerinde arabada aracın lastik çapına uygun zincir bulundurulmalı.
Zincir daha önce kullanılmışsa herhangi bir kırık, eksik veya ezilme olup olmadığı kontrol edilmeli.
Camda donmalar olmaması için cam suyuna antifriz ilave edilmeli.
Cam suyu antifrizi suyun donmasını engeller ve daha iyi performans alınmasını sağlar.
Silecek suyunda her zaman için soğuğa dayanıklı özel sıvılar kullanılmalı. Soğutma sıvıları antifriz desteği yerine, sürekli su ile tamamlanmamalı.
Mevsim şartlarının ağır olduğu yerlere giderken arabada bir buz kazıyıcının bulunması gerekir.
Zincir takma, lastik değiştirme gibi durumlar için arabada buna elverişli bir eldiven olmalı.