Gönderen Konu: Polo 6N Rektefiye  (Okunma sayısı 25387 defa)

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
Polo 6N Rektefiye
« : 20 Ekim 2010, 19:32:59 »
Merhaba arkadaşlar,

Aracım 1.6 Polo AC HB.
Çok fazla yağ yakiyor ve motorun açilmasi gerektiğini hissettiriyor araba.
Sizden yardim almak istediğim konu, motor açilmadan net olarak masrafin ne kadar olacağinin
belli olmayacağini bilmekle beraber, aşaği yukari rektefiye ne kadar tutar?

Tam rektefiye(baştan aşaği) ve yarım rektefiye(sekman) işlemleri ayri ayri sizce tahminen ne kadar tutar?

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2010, 12:35:02 Gönderen: k0d3r »

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
Ynt: Polo 6N Rektefiye
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2010, 20:26:26 »
2000 lirayı bulur. sat bir üst model al
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Ekim 2010, 20:35:26 »
satacak nolacak?başka bir volkswagenci kardeşimiz arabayı alacak, sonra o gelip topic açacak, diyecekki aracım yağ eksiltiyor, ne yapmam lazım, kimin elinde kalırsa onda patlasın mı diyeceğiz?

hoca senin araç atmosferik bir araç, tahmini rektefiye masrafın 2000-3000 arası olur tahminim, ama 132binde araç daha önce hararet yapmamışsa, motor açılan, hele hele vw pek rastlamadım, önce baktırsaydınız bir yere, belki başka bi açıklaması vardır, tam sentetik yağ koymuş olabilirsiniz, ust kapak contası olabilir, yağın viskozitesini bozacak bir katkı konmustur, aracınızı güç testine sokmanızı ve etraflıca bir baktırmanızı öneririm

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Ekim 2010, 20:57:04 »
Alper e katılıyorum o km de bir araç hemde benzinli kolay kolay rektefiye istemez.Başka bir çözümü olabilir hemen motor yapılacak diyen ustalara inanmayalım lütfen ;) İnşallah düşük bir masrafla kurtarırsınız.
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Ekim 2010, 23:56:10 »
2000 lirayı bulur. sat bir üst model al

alacak olan adam arabayı ustaya göstermeyecek mi?  :)

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Ekim 2010, 23:58:09 »
satacak nolacak?başka bir volkswagenci kardeşimiz arabayı alacak, sonra o gelip topic açacak, diyecekki aracım yağ eksiltiyor, ne yapmam lazım, kimin elinde kalırsa onda patlasın mı diyeceğiz?

hoca senin araç atmosferik bir araç, tahmini rektefiye masrafın 2000-3000 arası olur tahminim, ama 132binde araç daha önce hararet yapmamışsa, motor açılan, hele hele vw pek rastlamadım, önce baktırsaydınız bir yere, belki başka bi açıklaması vardır, tam sentetik yağ koymuş olabilirsiniz, ust kapak contası olabilir, yağın viskozitesini bozacak bir katkı konmustur, aracınızı güç testine sokmanızı ve etraflıca bir baktırmanızı öneririm

benden önceki sahibi nasi kullandiysa artik!
tam sentetik yağ hiç koymadim.
katki maddesi hiç koymadim.
ustaya motoru açmadan önce üst kapak contasina bakmasini söyliycem zaten.
güç testi bu durumdaki araci iyice kötü hale getirmez mi?
etraflica nasil baktiricam?
arabayi ustaya gösterdiğimde, iki gaz verdi, çikan dumani görünce, direk motor açilicak dedi

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Ekim 2010, 23:58:49 »
Alper e katılıyorum o km de bir araç hemde benzinli kolay kolay rektefiye istemez.Başka bir çözümü olabilir hemen motor yapılacak diyen ustalara inanmayalım lütfen ;) İnşallah düşük bir masrafla kurtarırsınız.

Başka çözüm, ne gibi çözümler olabilir?
Nelere baktirmaliyim?

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Ekim 2010, 00:01:28 »
Bir de ankara'da bildiğiniz iyi bir rektefiye ustasi var mi?
Müşteriyi  öpmeyen?

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Ekim 2010, 00:03:43 »
Öncelikle çıkan dumanın rengi nedir? Aracın yağı kaç km de ne kadar eksiliyor?

Eğer araçta aşırı derece mavi duman varsa motor açıldığında herşey belli olur.Sekmanlada kurtarabilirsin. Yada duman mavi değilde yağ eksiltiyorsa kaçak olabilir bir yerde.

Yani yine açılmadan anlaşılmayacak şeyler ama yağ yakma değilde yağ eksiltme varsa 10/60 yağ denemenizi öneririm.

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Ekim 2010, 00:14:24 »
teşekkürler yardiminiz için.
araç bariz yaği yakiyor, eksiltme değil.
beyaz-mavi duman atiyor.
önceden daha az yakiyodu yaği, artik iyice abartmaya başladi.
iki farkli kere araçtaki tüm yağ bitti, benzinliğe gidip seviyeye bakinca anladik.
yağ ölçme çubuğunu çikardiğimizda kupkuruydu  :)
allahtan motoru elime almadim. yağsiz nasi gitti bilmiyorum  :)
bi de motordan çıssssssssss diye ses geliyo sürekli. sanirim bu da yağ yakmadan kaynakli.
dediğiniz gibi usta artik açtiktan sonra bakar sekmanla kurtarirsa öyle yapar, kurtarmazsa tam rektefiye...
peki sekmanla kurtarirsa yaklaşik ne kadar tutar tahminen?
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2010, 00:17:18 Gönderen: k0d3r »

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Ekim 2010, 00:17:00 »
Yanlış bilgi vermeyelim daha önce bu konularda bilgisi olan arkadaşlar yazarlar.Geçmiş olsun

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Ekim 2010, 01:43:40 »
sat kurtul derken, birini kazıkla aracı başından at demiyorum. sanayide bu tür araçları alan ustalar vardır. piyasadan  3  milyar aşağı versen gene de karlısın. tek motorla bitmez, başka şeyler de çıkar.  ama tabi uğraşmak da en büyük hakkın  :tamamdir
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Ekim 2010, 01:54:53 »
2 sene önce 1,5 milyar harcadım ben. Tabi babam usta olduğu için parçası indirimli işçilik bedava oldu. Sizede 2000-2500 arası birşeye mal olur, bu günkü fiyat artışı ve işçilik göz önüne alındığında.Tanımadığınız veya referans almadığınız yere götürmeyin. Sonuçta kapalı kutu, değişirim der değişmez, elinin ayarını bilmez usta diye dolaşan çok baytar var.
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı relaxizmir

• LÜTFEN TÜRKÇE YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDELİM.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Ekim 2010, 08:51:36 »
Benim araca 126.000'de motor yapıldı.yaklaşık 1.5 yıl oldu.pistonları değiştirdim ben.Segman attırmak istemedim.Ama araştırmayı iyi yaptım.Bütün VW parçacılarına tek tek sordum parçaları ve en ucuz verenleri buldum.İşçilik+Parçalar+Diğer işçilikler (tornaydı vs.) toplam 1600 TL tuttu.Şimdi motor ferrari motoru gibi o başka mesele tabi  ;)
Bu arada belirtileri ise egzozdan çıkan dumanın renginden belli oluyor zaten.Motor istediğini anlıyorsun.Çünkü kapkara duman atıyor.Çalışma sesindede bir gariplik oluyor. :tamamdir
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2010, 08:54:34 Gönderen: relaxizmir »
BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YAŞADIM,HÜR YAŞARIM.HANGİ ÇILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIŞ ŞAŞARIM !!!