Gönderen Konu: Polo 6N Rektefiye  (Okunma sayısı 25384 defa)

Çevrimdışı polo34

• Profili Görüntüle
Ynt: Polo 6N Rektefiye
« Yanıtla #14 : 21 Ekim 2010, 09:21:58 »
lifte kaldırıp yağ kaçağı var mı diye baktırdınız mı? karter contasından bile kaçırabilir, bir sürü yerde keçe var, onlardan da kaçabilir ...

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 21 Ekim 2010, 19:22:52 »
Benim araca 126.000'de motor yapıldı.yaklaşık 1.5 yıl oldu.pistonları değiştirdim ben.Segman attırmak istemedim.Ama araştırmayı iyi yaptım.Bütün VW parçacılarına tek tek sordum parçaları ve en ucuz verenleri buldum.İşçilik+Parçalar+Diğer işçilikler (tornaydı vs.) toplam 1600 TL tuttu.Şimdi motor ferrari motoru gibi o başka mesele tabi  ;)
Bu arada belirtileri ise egzozdan çıkan dumanın renginden belli oluyor zaten.Motor istediğini anlıyorsun.Çünkü kapkara duman atıyor.Çalışma sesindede bir gariplik oluyor. :tamamdir

mesajiniz için teşekkürler.
piston değiştirmek dediğiniz ne oluyor ? tam rektefiye mi olmuş oluyor?
kusura bakmayin bu işlerden anlamiyorum, ama öğrenmeye çalişiyorum.

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 21 Ekim 2010, 19:23:49 »
lifte kaldırıp yağ kaçağı var mı diye baktırdınız mı? karter contasından bile kaçırabilir, bir sürü yerde keçe var, onlardan da kaçabilir ...

yağ kaçaği olsa, niye mavi duman atiyor?
hadi duman atiyor, motordan niye ses geliyor?

kisacasi kaçak değil malesef, bildiğin motor istiyor

Çevrimdışı vw6n

• Moderator
  • vw6n
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Toyota auris
« Yanıtla #17 : 21 Ekim 2010, 23:06:06 »
Benim pistonlardan biri erimişti nerdeyse değişmedik parça kalmadı motorda 3 sene önce 2000liraya halletmiştik parça+işçilik.

Çevrimdışı VWci

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 22 Ekim 2010, 07:29:42 »
Poloların hepsinde yag terlemesi normaldir. Ama bu yağı bu derecede eksiltecek bir etki yaratmaz.

Çevrimdışı relaxizmir

• LÜTFEN TÜRKÇE YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDELİM.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 22 Ekim 2010, 10:09:45 »
mesajiniz için teşekkürler.
piston değiştirmek dediğiniz ne oluyor ? tam rektefiye mi olmuş oluyor?
kusura bakmayin bu işlerden anlamiyorum, ama öğrenmeye çalişiyorum.

Evet kardeşim tam rektefiye dediğin şey oluyor.Fakat piston ölçümlerini iyi yapması lazım.Büyüme oranını iyi ölçmesi gerek.Yoksa tam verimli çalışmaz araç.Mesela benim yataklar 0.005 büyümüştü ona göre bir piston alıp taktım.Ayrıca gömlek çaktırmakta bir alternatiftir ama kimse tavsiye etmez.Ki gerçekten uzun ömürlüde olmuyor.Eğer aracını kullanmaya devam edeceksen, yani satmayacaksan motor yaptırdıktan sonra bindiğinde aradaki farkı görünce zaten sende inanamayacaksın.Sanki altında polo var ama kaputun altında dodge motoru varmış gibi bir his  :sevgi:  resmen gaza bastığında seni koltuğa yapıştırıyor  :tamamdir
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2010, 10:42:58 Gönderen: relaxizmir »
BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YAŞADIM,HÜR YAŞARIM.HANGİ ÇILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIŞ ŞAŞARIM !!!

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 23 Ekim 2010, 21:31:27 »
peki siz ne öneriyorsunuz arkadaşlar. dediğim gibi ben bu işlerden anlamam, usta bana ne derse yaptiricaz el mahkum.
"başka ustaya da bi göstermek" diye bişey yok bu konuda sanirim, çünkü motorun açilmasi gerekiyor durumun tahlil
edilmesi için. motor açilip fiyat verildikten sonra da, tekrar toplatip, he ben bi de başkasina baktiriyim demek olmaz heralde :)

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 23 Ekim 2010, 22:58:46 »
O zaman önerilen bir ustaya gitmek daha mantıklı olur bence. Burdaki arkadaşlardan tanıdıkları varsa veya önerebilecekleri, oraya götürün arabayı. Çünkü bazı ustalar ona yaptırmak zorunda olduğunuzu anlayınca türlü türlü şeyler anlatıp hayali işlerden dünya masraf çıkartıyorlar maalesef. Tanıdığım olsaydı yönlendirirdim sizi ama benim de yok.

Çevrimdışı relaxizmir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 25 Ekim 2010, 10:11:18 »
Eğer İzmire gitme şansın varsa benim ustaya yönlendirebilirim seni.Gayet iyidir...
BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YAŞADIM,HÜR YAŞARIM.HANGİ ÇILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIŞ ŞAŞARIM !!!

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 26 Ekim 2010, 22:07:43 »
tekrar teşekkürler. ama malesef ankarada bir yerde yaptirmaliyim.

Çevrimdışı k0d3r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 26 Ekim 2010, 22:09:07 »
bir de arkadaşlar bu rektefiye işlemi tahminen kaç gün sürer.

iş yerim şehir dişinda olduğundan, işe arabayla gidiyorum. arabayi sanayiye biraktiktan sonra
araba kiralamam gerekiyor, iş bitene kadar. araç kiralamanin da günlük ortalama 100 tl olduğu
düşünüldüğünde, sanayideki her günü bana zarar.

Çevrimdışı relaxizmir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 27 Ekim 2010, 10:41:42 »
bir de arkadaşlar bu rektefiye işlemi tahminen kaç gün sürer.

iş yerim şehir dişinda olduğundan, işe arabayla gidiyorum. arabayi sanayiye biraktiktan sonra
araba kiralamam gerekiyor, iş bitene kadar. araç kiralamanin da günlük ortalama 100 tl olduğu
düşünüldüğünde, sanayideki her günü bana zarar.

İşte o konuda yardımcı olamam çünkü tamamen ustanın becerisine ve senin parçaları bir an önce alıp ona vermene bağlı.Ondan sonrası onun becerisine kalmış.Benim araç yaklaşık 1 haftada çıkmıştı.Bu arada sana tavsiyem eğer mümkünse gidip ustanın başında dur.Tabi eğer eski parçaları parlatıp sana yeni diye kaktırmasını istemiyorsan  ;)

Çevrimdışı polo34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 28 Ekim 2010, 19:42:32 »
Evet kardeşim tam rektefiye dediğin şey oluyor.Fakat piston ölçümlerini iyi yapması lazım.Büyüme oranını iyi ölçmesi gerek.Yoksa tam verimli çalışmaz araç.Mesela benim yataklar 0.005 büyümüştü ona göre bir piston alıp taktım.Ayrıca gömlek çaktırmakta bir alternatiftir ama kimse tavsiye etmez.Ki gerçekten uzun ömürlüde olmuyor.Eğer aracını kullanmaya devam edeceksen, yani satmayacaksan motor yaptırdıktan sonra bindiğinde aradaki farkı görünce zaten sende inanamayacaksın.Sanki altında polo var ama kaputun altında dodge motoru varmış gibi bir his  :sevgi:  resmen gaza bastığında seni koltuğa yapıştırıyor  :tamamdir

siz nereye yaptırdınız acaba? ne kadar tuttu? hangi aracın pistonunu kullandınız?

Çevrimdışı relaxizmir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 29 Ekim 2010, 08:15:09 »

siz nereye yaptırdınız acaba? ne kadar tuttu? hangi aracın pistonunu kullandınız?

Karabağlarda mehmet usta var.Ona yaptırdım.Eğer karar verirsen telefonunu veririm.Toplam 1500 civarı tuttu.Hangi aracın pistonunu kullandınız sorusunu anlamadım ama anladığım kadarıyla cevap vereyim.Polo AEE motor için piston grubu aldım.Ki İzmirde bir BAYBARS OTO var parça satan birde NURİ KÜÇÜK.Ama şuda bir gerçekki şimdiki aklım olsaydı hepsini İstanbul'dan getirtirdim.Nedenmi?İstanbuldan arka fren merkezi aldım.15 TL.İzmirde aynı parça aynı marka 43 TL   :bekleriz: eğer sende karar verirsen bende buradan yardımcı olmaya çalışırım sana kardeşim. 
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2010, 08:16:25 Gönderen: relaxizmir »