Gönderen Konu: 98 1.4 16v Polo 6N'e LPG Tavsiyesi  (Okunma sayısı 10916 defa)

Çevrimdışı Kursat

• LPG ! ?
    • Profili Görüntüle
98 1.4 16v Polo 6N'e LPG Tavsiyesi
« : 22 Ocak 2011, 00:48:34 »
Merhabalar beyler. Çoğumuz LPG'ye karşıyız biliyorum. Ama artık şu benzinin 4TL olması canımı sıkıyor. Arabayı çalıştırmaya korkar oldum artık. :t

Forumu araştırdım, kesin ve net bi karara varamadım LPG konusunda, bu işten iyi anlayan arkadaşlardan son bi değerlendirme istiyorum zahmet olmazsa  :tamamdir (=

Bu arada LPG'yi düşünmemin sebebini de söyliyeyim. Selçuk Üniversitesi 2. sınıf öğrencisiyim. Memleket Afyon sayılır, ayda 2 kere git-gel yaparız Konya-Afyon arasını, Şehir içinde de arabayla baya mesafe yaparım. "Babam sağolsun"  :D bi arabamız oldu ama öğrenci bütcesiyle benzine yetişemiyorum, artık arabayla sadece okula gidip geldiğim halde benzin yükü canımı sıkıyor. Bundan önce uyduruk bi LPG takılı Peugeot 206'm vardı 1.6 8v, onunla deliler gibi gezerdim  :halazn:, ne sorunu vardı LPG'nin ne performans kaybı, ayrıca cebimi yakmazdı benzin parası (=

Polo'ma da bi LPG kiti şart gibi geliyor artık...

derdime bi çare  :melek:
| m . K . c . |    KONYA

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
Ynt: 98 1.4 16v Polo 6N'e LPG Tavsiyesi
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2011, 00:52:47 »
206 ile polo sportu karıştırma 206 1,6 olmasına rağmen polo 1,4 ten az yakıyor hemde gazda sorun yaratmıyor.

Forumu gez lpg li polo ların genelinde kelebek srunu ortaya çıkıyor bence iyi düşün.
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı Kursat

• LPG ! ?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Ocak 2011, 00:58:57 »
çok fazla fark etmiyor diye biliyordum 206 ile polo 1.4 arasındaki yakıt tüketimini.

Konya ve ya afyon'da işini iyi yapan bi usta var mı peki ? Başka şehirlerden de olabilir aslında basar gideriz sorunsuz olacaksa..
| m . K . c . |    KONYA

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Ocak 2011, 00:59:10 »
Asrın hatasını yaparsın.Lpg ye de zam gelıyor. Tüp taktırıcağın parayı benzıne ayır ;)  aynı zamanda . 10 lıralık benzın alıyorum . 20 gaz alıyorum . 10 lıralık benzın 1 haftada uçuyor gıdıyor . sırf gaza gecmesını beklemek ıcın . herşeyı ayrı bı dert. kelebegın sorun yapmaya başlar kanımca. 400-450 tl sıfırı . bunların hesabını kıtabını yap. ondan sonra . ben söktürmeyi düşünüyorum. Sakın taktırma ilerde çok pişman olursun.Altındakı kıymetlı bı arac. Lpg de neymıs ? harcama bı sportline ı daha. böyle bin  :tamamdir
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2011, 00:59:39 Gönderen: onurc »
ok men 8) let s go   :halazn:

Çevrimdışı Kursat

• LPG ! ?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Ocak 2011, 01:07:59 »
Asrın hatasını yaparsın.Lpg ye de zam gelıyor. Tüp taktırıcağın parayı benzıne ayır ;)  aynı zamanda . 10 lıralık benzın alıyorum . 20 gaz alıyorum . 10 lıralık benzın 1 haftada uçuyor gıdıyor . sırf gaza gecmesını beklemek ıcın . herşeyı ayrı bı dert. kelebegın sorun yapmaya başlar kanımca. 400-450 tl sıfırı . bunların hesabını kıtabını yap. ondan sonra . ben söktürmeyi düşünüyorum. Sakın taktırma ilerde çok pişman olursun.Altındakı kıymetlı bı arac. Lpg de neymıs ? harcama bı sportline ı daha. böyle bin  :tamamdir

(= hocam arabama kıyamıyorum ama çok yol yapmasam düşünmem bile LPG olayını, şu vergilerin yarısını çekseler bari de litresi 2.5-3TL olsa benzinin..
| m . K . c . |    KONYA

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2011, 01:08:13 »
Ben lpg siz biniyorum sorun yok ;) Ama 206 dan fazla yakar sportline banada biri demişti inanmamıştım denedim haklı çıktı :P

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Ocak 2011, 01:10:57 »
Ben olsam aklıma bıle getırmem . 10 bınıcegıme 1 bınerım.Lpg lı olduğundan dolayı utanıyorum resmen :) kıpkırmızı cayır cayır yepyenı boyanmış bı araba. ıstasyonda lpg dolduruyor . ıyrenıyorum vallahı :) yakında söküp atıcam zaten . hocam hıc bulasma. benden tavsıye. gerısı sana kalmış . bütçeni bilemeyiz tabi

Çevrimdışı Kursat

• LPG ! ?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Ocak 2011, 01:23:49 »
Ben olsam aklıma bıle getırmem . 10 bınıcegıme 1 bınerım.Lpg lı olduğundan dolayı utanıyorum resmen :) kıpkırmızı cayır cayır yepyenı boyanmış bı araba. ıstasyonda lpg dolduruyor . ıyrenıyorum vallahı :) yakında söküp atıcam zaten . hocam hıc bulasma. benden tavsıye. gerısı sana kalmış . bütçeni bilemeyiz tabi

hele gaza yüklenince çıkan o çiğ gaz kokusu beni deli ediyor da, malum öğrencilik hali sırf benzinde inat edeyim diye sigarayı bıraktım, yine de yetişmiyor para (=
| m . K . c . |    KONYA

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Ocak 2011, 01:27:11 »
Benzınde 45-50 krs. Lpg de 30 35 krs. sakin kullanım degerlerım bunlar benım. Ben ne yapayım ? Aracımı dün bılgısayara baglattım lambda sensörü arzası verdı.Fazla yaktırırmış bu arza oyle  soyledıler. Başka bır yere sordum . lpg lı aracların çoğunda verıyormus bu arızayı. Lpg de arac kesıyor kım ne derse desın.Düz mantık . biri ıslak biri kuru neticede. Hiç bozma orjınallıgını hocam .Öğrencilik tabi sende haklısında. ne yap et . o stepneyı cıkarttırma yerınden :)

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Ocak 2011, 13:44:47 »
Lpg karşıtları cevap vermiş hep :D Şaka bir yana binebilmek için gerçekten gerekiyor Lpg. Şu an burada 2.16 TL fiyatı ortalama. Benzin 4 TL. Bugün biten Lpg ye göre tüketimimi söyleyim, orjinal filtreye döndükten sonra tüketim düştü. 50 TL ile 302 km gittim. Bunun içerisinde gazlama da, sakin kullanma da, yerinde km yapmadan çalıştırmada var. Bir de Lpg doldurulan yerden koku geldiği için (subap tam kapanmamıştı) tornavida ile subapı bastırıp tüm kolumun Lpg gazıyla bulanmasına neden olmama rağmen. 10 TL lik çıkmıştır herhalde orada. Tüketimimi hesapladım ve 0.167 TL yakmışım km de. Tabi bu 302 km den 10 km ısınma payını çıkarmamız gerek. O zaman dışarı kaçan gazı eklemeden 0.17 TL yakmış oluyorum.

Lpg taktırmak kimsenin hoşuna gitmez, hele benim gerçekten hiç gitmiyor. Ama taktırmak zorunda bırakılıyoruz, mevcut duruma göre herkese taktırın diyorum.

Lpg' nin başıma açtığı sorunlara gelelim. Öyle çok sorun çıkarmadı ama kronik sorunlarından bahsedeceğim. Motor soğukken stop etme, yeterince gaz yememe problemi var. Çekişten düşme söz konusu olmadı, defalarca aynı araçlarla denedik sonuçlar hep aynı. Diğer bir sorun motor sıcakta olsa ani gaz verdiğinde benzine göre birden silkeleme yapıyor araç. Benzinde de var ama Lpg de 2 katı. Tabii bu arabanın birden ileri atılması olarak algılanabilir çünkü bir anda ileri atılmasından kaynaklanıyor silkeleme :) Geçen sene bobin yaktı, Lpg den diye düşünmüştüm ama şu an hala bobin yanma belirtisi yok, ömrü dolduğundan da yanmış olabilir.

Lpg başıma 1 kez hayati bir tehlike açtı. Filtrenin orası nasıl olduysa gevşemiş ve gaz kaçırıyordu oradan. Koku farkedilmeyecek gibi değildi, anladım kaçak olduğunu ve tüpten vanayı kapattım. Arabayı havalandırdım, koku kesilince benzinde işimi halledip servise gittim hallettiler ama onlarda çok şaşırdı, başlarına ilk defa geliyormuş. O kokuyla arabaya binilemezdi zaten, başımı bile döndürmüştü. Tabii bu hayati bir tehlike olmasını değiştirmiyor, araba yanabilirdi de. Ama aynı şey benzinde de başıma geldi ki yıllanmış arabalarımızda eskiyen hortumlar başımıza bela açabiliyor.

Benim taktırdığım kit Atiker, tavsiye eder miyim bilmiyorum. Nedeni ise kalitenin kit değil tamamen ustaya bağlı olması. Günde 60-70 km yol yapıyorum, şu ana kadar aradaki farkla 990 TL kitin parası haricinde komple motor yaptırabilirim. Hesapladım, 4300 TL fark var. Kit parası çıkınca 3300TL. Geçen sene Kasım başında takıldı Lpg, o zamandan bu yana 18-19 bin km arasında yapmışım.

Taktırmak konusunda karar tamamen sizin, benzin ile Lpg arasında çok fark olmasa hiç istemem taktırmayı ama çok fark ediyor maalesef.
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2011, 13:45:54 Gönderen: atego »

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Ocak 2011, 13:55:14 »
atego ben lpg karşıtı değilim ama ben lpgsiz biniyorum ileride aracı değiştirince illaki lpg takıcam onura rağmen lpg forever :D

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Ocak 2011, 14:10:48 »
atego ben lpg karşıtı değilim ama ben lpgsiz biniyorum ileride aracı değiştirince illaki lpg takıcam onura rağmen lpg forever :D

Yalnız taktırdığım yerde 8v Polo hatchbacklere takmıyorlar uyumsuz olduğu için, karar almışlar. Şu an ne yaparlar bilmem ama geçen sene böyleydi durum. Araba alırken de bunu göz önünde bulundur :)

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Ocak 2011, 14:14:52 »
Tamam atego bunuda göz ününde bulundururum olmadı 8 v daha ekletirim D:

Çevrimdışı Erhan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Ocak 2011, 16:21:54 »
206 1.6 8v , 1.4 sportline dan falan az yakmaz ... fabrika verilerine bakın bare biraz..