Gönderen Konu: YAKITLA BAŞIM BELADA YARDIM EDİN ACİL ......  (Okunma sayısı 4979 defa)

Çevrimdışı rsb

• Profili Görüntüle
YAKITLA BAŞIM BELADA YARDIM EDİN ACİL ......
« : 16 Şubat 2011, 23:28:36 »
arkadaşlar aracımı bakıma soktum filtreler yağı suyu değişti boğaz kelebeği temizlendi vs. vs. aracı fulledim 100 km saydım ve tekrar fulledim 14,75 lt benzin aldı :( :( nasıl iştir anlamadım valla imkanı varmı böyle bişeyin ?  basmadım devirli kullandım ani kalkışlardan çekindim .... baskı balatamın değişmeye ihtiyacı  olabilir diye düşünüyorum kalkışta titreme falan yapıyo biraz fazla gaz istiyo kavramak için ... benzini 97 oktan aldım litresini 3,81 tl den FULL den aldım ( %7 indirimli satıyolar ya oradan ) 45,5 lt aldı depo 173,5 tl tuttu ... öğlen 100 k m olunca bi daha aldıgımdada dedigim gibi 14,75 lt aldı depo 56 küsür lira tuttu ...  fikirlerinizi tahminlerinizi bekliyorum .. yakıta bu kadar ne etki edebilirki???  son çare ya tüp takmak ya aracı satıp dizele geçmek ...ama arabamı cok seviyorum vazgeçmek istemiyorum  :( vw ailesine yeni girmişken kapıdan donmek istemiyorum arkadaslar yardım lutfen .....

edit: aracım 97 model 1,6 motor manuel .... üzerinde herhangi bi spor filtre ve egzost yoktur.. motoru orjinal üzerinde oynama yoktur 186binde ... jant lastik orjinal ayarında ve hatta hava basıncını yuksek bile tuttum ... on arka 35 hava vurdum yakıt azalsın diye...
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2011, 23:33:35 Gönderen: rsb »

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
Ynt: YAKITLA BAŞIM BELADA YARDIM EDİN ACİL ......
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2011, 00:47:55 »
Bu kadar bakımdan sonra böyle yakmaması gerekiyor. Acaba debriyaj mı kaçırıyor? Bu arada 97 oktan benzine hiç gerek yok boşuna masraf olur. 95 kullanın aracınızda. Bir de bazı pompacılar deponun aldığından fazla yakıt koyabiliyor, bence siz depoyu benzin ışığı yanana kadar bitirin ve belirli bir litre benzin alıp tekrar ışık yanana kadar kaç km gitmişsiniz bakın.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2011, 00:50:37 Gönderen: atego »

Çevrimdışı rsb

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2011, 08:50:13 »
aracımda benzin ışığı yanmıyo :( ben bagajıma 5 lt benzin koycam  yolda kalana kadar gitcem başka yolu kalmadı bunun artık ... peki tam dolu bi depo ile (45 lt ) kaç km gitmesi uygundur? birde şu yakıt tasarrufları falan işe yarıyomu?

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2011, 01:11:16 »
Yakıt tasarruflarına hiç bulaşmayın anca masrafı kadar tasarruf ettirir. Yoğun trafikte 100 km de 11 litreye kadar yakabilir, ama trafik yok ve sakin kullanıyorsanız, hızınız sabit ve yüksek değil ise 7-8 litre civarı yakar en fazla. Dilerseniz aynı benzinci ve aynı pompaya tekrar fulletin yakıtı ama bu sefer başında durun ve pompa attığı zaman ekleme yapmasın kendisi. 100 km gidin ve aynı şekilde aynı pompadan yakıtı alın. Bir de bu şekilde deneyin, deponun bitmesini beklemek yakıt pompasına zarar verebilir, kendisini yakıt ile soğutuyor çünkü.

Çevrimdışı rsb

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2011, 10:03:05 »
Yakıt tasarruflarına hiç bulaşmayın anca masrafı kadar tasarruf ettirir. Yoğun trafikte 100 km de 11 litreye kadar yakabilir, ama trafik yok ve sakin kullanıyorsanız, hızınız sabit ve yüksek değil ise 7-8 litre civarı yakar en fazla. Dilerseniz aynı benzinci ve aynı pompaya tekrar fulletin yakıtı ama bu sefer başında durun ve pompa attığı zaman ekleme yapmasın kendisi. 100 km gidin ve aynı şekilde aynı pompadan yakıtı alın. Bir de bu şekilde deneyin, deponun bitmesini beklemek yakıt pompasına zarar verebilir, kendisini yakıt ile soğutuyor çünkü.

tekrar fullettikten sonra  asağı yukarı 80 km yaptım bugun yarın 100 olur  tekrar fulletcem dedigin gibi beklerim basında adamın ... 80 km yaptım ama ibre en ufak inmedi neredeyse anlamıyorum birdenmi inecek ibreen dibe :D

Çevrimdışı serhatoz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2011, 23:34:07 »
ben gecen gun uzun yol yaptim depo full ve yedek depoda sonuna kadar dolu iken 350 km gidince ibre aşağı inmeye başladı 778 km oldugunda da  çeyrek depo gosteriyordu benzinliğe girdim 

Çevrimdışı deepblue

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2011, 23:51:27 »
rsb pompacı ılk sefer fulledıgınde yedek depoyu daha dogrusu genleşme tankını doldurmamıstır ki dogrusu doldurulmamalı,sonra gıttıgınde onuda doldurduysa o farketmıstır,cunkı ben hıcbı zaman 173 tl ye fullemedım daha az alması lazım

Çevrimdışı rsb

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Şubat 2011, 00:37:34 »
rsb pompacı ılk sefer fulledıgınde yedek depoyu daha dogrusu genleşme tankını doldurmamıstır ki dogrusu doldurulmamalı,sonra gıttıgınde onuda doldurduysa o farketmıstır,cunkı ben hıcbı zaman 173 tl ye fullemedım daha az alması lazım

valla dostum tam 45,5 lt aldı ... arabalarımızın yakıt tankları kaç lt alıyo bilmiyorum ... o genleşme  tankı maksimum kaç lt alır onuda bilmiyorum ama  bugun bi 130 km saydım bu sefer 17 lt civarı yaktı 130 kmde ...bu sefer kullanım orta halli karışık zaman zaman bastım ...

Çevrimdışı rsb

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Şubat 2011, 00:39:10 »
ben gecen gun uzun yol yaptim depo full ve yedek depoda sonuna kadar dolu iken 350 km gidince ibre aşağı inmeye başladı 778 km oldugunda da  çeyrek depo gosteriyordu benzinliğe girdim 

yedektekini benzin göstergesi gostermemiştir normal depodan içmeye başladığında gosterge inmiştir ...

içmek fiilini kullanıyorum çünkü benzini oyle boyle değil resmen içiyolar :D