Gönderen Konu: Rolantide stop problemi?  (Okunma sayısı 16502 defa)

Çevrimdışı Raccun

• Profili Görüntüle
Rolantide stop problemi?
« : 28 Şubat 2011, 22:06:01 »
Arkadaşlar aracım 3 gündür problem yaratıyor örneğin seyir halindeyim ışıklarda duruyorum motor soğuk/sıcak farketmezsizin stop ediyor seyir halindeyken sorun yok ama ara sıra hafif bir kasıntı hissediyorum sanki gazı bıraksam stop edecek gibi durduğumda ise önce devir saati iniyor 100 civarına birden zıplıyor 1100 civarına hemen 900 de sabitleniyor ama çoğunlukla stop ediyor ustam boğaz kelebeğinden olabilir diyor ama kendisiyle boğaz kelebeğini 3 ayda 3 defa temizledik bozulmuş olabillir diyor ama ben boğaz kelebeğimin sağlamlığına güveniyorum, aklıma distribütör geliyor distribütör milinde çok boşluk var ayrıca bazı sabahlar marşı zor alıyor yani 3 defada alıyorsa |    |          |  şeklinde alıyor (aradaki boşluk bekleme süresi o zamanda ortalama 1.3 sn  donup kalıyor) bobin değişeli de 2-3 ay oluyor sizin düşünceleriniz nelerdir?
Not: Aracımda Atiker marka sıralı sistem Lpg kiti bulunmaktadır ancak sorun Benzinde de var Lpg de de.

Teşekkürler..

Çevrimdışı deepblue

• Profili Görüntüle
Ynt: Rolantide stop problemi?
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2011, 23:33:23 »
bogaz kelebegı temızlıgı sonrası adaptasyon yaptırdınızmı?

Çevrimdışı Raccun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Mart 2011, 04:11:04 »
evet yaptırdım hatta bugün boğaz kelebeği temizliği yaptırmadığım halde gene yaptırdım

Çevrimdışı yilmaz

• IQWTCI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Mart 2011, 08:53:28 »
Hemen hemen aynı sorun bendede var. tüplü 1.6 2000 classic  polo var ALM motor,sabah aracımı çalıştırdığımda  ilk ateşlemede direk çalışıyor yalnız çalıştıktan sonra benzindeyken teklemeye başlıyor gaz vermessem stop ediyor rölantide çalışmıyor sanki çiğ gaz atıyor zor çalışıyor  tüpe geçince sorun kalmıyor. yardımcı olursanız çokk sevinirim

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Mart 2011, 21:48:40 »
Şu an bende buji kablolarındaki kaçırma nedeniyle arada silkeleme ve sizin söylediğiniz stop etme problemi mevcut. Ama daha önce aynı problem bobinden dolayı da olmuştu, boğaz kelebeğinden de.

Çevrimdışı Raccun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Mart 2011, 05:44:45 »
bobin değişti bujiler değiştir boğaz kelebeği defalarca temizlendi bugün can sıkıntısından ben kendim tekrar temizledim :) ama şunun farkına vardım artık benzindeyken problem yaratmıyor.

Çevrimdışı yilmaz

• IQWTCI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Mart 2011, 08:52:50 »
atego sen nasıl hallettin problemi? benim buji ve bobin yeni değişti boğaz kelebeği temizlenmedi servise götüremiyorum sehir dışındayım ustaya söyledim sıkıntıyı kışın bu havalarda motor soğukken yapar diyor kelebeği temizleyip tekrar cevap yazıcam Raccun kardeş sanada kolay gelsin  problemi çözebilirsen seninde yardımını bekliyoruz

Çevrimdışı Raccun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Mart 2011, 15:13:21 »
farklı bir yere lpg ayarı için gideceğim, sonucu sizinle paylaşırım.
Teşekkürler.

Çevrimdışı yilmaz

• IQWTCI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Mart 2011, 16:24:46 »
Motordaki kurum birikimleri, araç sürücülerinin devamlı şikayette bulunduğu, ama araç servislerindeki diagnostik test cihazlarıyla tespit edilmesi olanaksız olduğu için teşhis edilemeyen hatalar ya da hayalet arızalar olarak tanımladığımız aşağıdaki problemlere sebep olmaktadır.
- Motorun gücünün ve çekişinin azalması,
- Aracın hızlanma yeteneğinde azalma,
- Artan yakıt tüketimi,
- Motorun kendi kendine sık sık stop etmesi,
- Bozuk rölanti devri ve sallantılı çalışma,
- Araç motor tork eğrisinde ve güç eğrisinde düzgünsüzlükler ve duraksamalar,
- Özellikle soğuk havalarda, araç çalıştırılırken, motorun hemen çalışmaması ya da geç çalışması,
- Egzoz emisyon değerlerinin yükselerek, aracın çevreyi daha fazla kirletmeye başlaması,
- Rahatsız edici düzeylerde egzoz kokusu.
Diagnostik test cihazlarıyla teşhisi son derece zor olan tüm bu problemler, araç sürüş konforunu azaltarak araç sürücüsünün mizacını ve performansını kötü anlamda etkilemektedir.

Şikayetlerimle birebir aynı en kısa zamanda CArbon Cleanyaptırmayı düşünüyorum hesaplı  araştırıp yaptırınca paylaşıcam..

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Mart 2011, 19:52:23 »
atego sen nasıl hallettin problemi? benim buji ve bobin yeni değişti boğaz kelebeği temizlenmedi servise götüremiyorum sehir dışındayım ustaya söyledim sıkıntıyı kışın bu havalarda motor soğukken yapar diyor kelebeği temizleyip tekrar cevap yazıcam Raccun kardeş sanada kolay gelsin  problemi çözebilirsen seninde yardımını bekliyoruz

Ben buji kablolarını birbirinden ve motor bloğundan uzaklaştırarak geçici olarak halletmiştim. Yakınlarında da şasi kablosu var ona da atlama yapabiliyor onları gece çalışır halde 3-5 dk bakarak kontrol edin. Eğer bunlar yoksa boğaz kelebeği problem olabilir. Ama bende benzinde silkeleme hiç yapmadı. Eğer benzinde de silkeleme başladıysa o zaman bobinin ömrü yavaş yavaş dolmaya başlıyordur. Hafif gazda ve yüksek viteste ilerlerken yapıyor genelde bu problemi.

Lpg ayarı maalesef tutmuyor bizim arabalarda. Soğukken zaten çok saçma çalışıyor ama motor ısınınca problem olmaması gerekiyor. Oluyor ise başka mekanik ve elektriksel problemlerden ani rolanti düşmeleri ve stop etme yapıyor. Rolantinin durduk yerde birden düşüp sarsılarak hemen eski değerine ulaşması ateşleme problemidir. Boğaz kelebeği sorununda ise rolanti aşağı yukarı dalgalanır. Stop etme genelde bunlardan olur ama çok saçma sebeplerden de olabiliyor.

Şikayetlerimle birebir aynı en kısa zamanda CArbon Cleanyaptırmayı düşünüyorum hesaplı  araştırıp yaptırınca paylaşıcam..

Eğer aracınız çok km yapmış ve eski ise karbon clean işlemi ters tepebilir. Silindirlerde kenarlarda birikmiş parçacıklar temizlendiğinde sekman ve silindir arasında çok küçük bir boşluk meydana gelebiliyormuş. Bu şekilde temizlenmemişken yağ yakmayan araç normalinden biraz fazla yağ yakmaya başlayabiliyormuş. Bu konuyu da araştırın, ben de yaptırmak istiyordum aşırı kararsız kaldım.
« Son Düzenleme: 02 Mart 2011, 19:57:25 Gönderen: atego »

Çevrimdışı yilmaz

• IQWTCI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Mart 2011, 08:51:45 »
Teşekkrler atego yalnız söylediklerini ilk önce kontrol ettim, sorun ararken en ucuzdan pahalıya gidiyoruz doğal olarak ..Bobin 6 ay fln oldu değişeli bujilerle beraber.Tüp taktırdığımda benzin deposu çeyreğin altına indiğinde silkeleme tekleme  yapar demişlerdi.Elektirik aksamında olabilir,Anladığım kadarıyla birçok nedeni var yalnız benim problem aracın rahat çalışmaması eski perfonmansı hem tüp hem benzindeyken çok fark var.Onun için Carbon Clean düşünüyorum.çok eski değil polom 2000 classic 91.000'de  ters tepmez inşallah araştırıyorum yaptıranlar genelde memnun kalmışlar.Tabi önce kelebek temizliğiyle başlıcam sonuçları paylaşırım.. 

Çevrimdışı bysezer

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Mart 2011, 10:59:09 »
bende de yakın bir sorun var, boğaz kelebeğini değiştirmem gerekiyor yani sorun netleşti 1-2 güne değiştiricaz bakalım
© BySezer

Çevrimdışı shakespeare

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Mart 2011, 21:39:54 »
Selamlar yeni polocu olarak bende 98 sportline kullanıcısıyım. lpg 1 hafta oldu taktirali bendede tekleme sorunu var. gazla gidince. lpg yi yeni taktiranlar icin 1 hafta sonra gelin ayar cekelim diyorlarmis? ama bizim usta bununla ilgili bir sey söylemedi . sanirim bu tekleme sorunu lpg ile ilgili...
Aracin yarin muayenesini yaptirmayi düsünüyorum. Muayeneden sonra bir servis gerekiyor araca, benden önceki sahibi nasil kullanmis bakacaz.

Çevrimdışı shakespeare

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 04 Mart 2011, 21:46:39 »
tabii polo 98 motorlar A ile baslayalarda lpg sorunu yasiyor takamiyoruz dediklerinde acayip üzülmüstüm. Nedeni rolanti sorunu imiş.
Şimdi ise öğrendim ki 8v da rolanti sorunu lpg lerde yaşiyormus ve bu hata horizon injeksiyon cihazi gibi birseyle düzeltiliyormus.
benim polo 16 valf ve usta 16 larda sıkıntı olmaz demişti, tekleme dışında bir problem yaşamadim bakalim, stop sorunu yaşanacak mı ...

Sevg ve Saygılarımla