Gönderen Konu: fotoğrafçılık ve fotoğraf makinesi kullanım detayları  (Okunma sayısı 11961 defa)

Çevrimdışı ReDDeviL

• Aℓтαη Dємιякαуα
    • Profili Görüntüle
Ynt: fotoğrafçılık ve fotoğraf makinesi kullanım detayları
« Yanıtla #14 : 08 Nisan 2011, 21:27:43 »
Konu Osmanın imzası ise shop değil ancak ilk aşamada yapılak bir işde değil.Ehli olmak gerek...
gökhanın imzasından bahsediliyor..
ADK

Çevrimdışı ÜRENCİK

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 08 Nisan 2011, 21:34:46 »
Ufaktan başlamak lazımm..
VOLKSWAGEN'e tercih edilebilecek tek otomobil yine bir VOLKSWAGEN'dir.

Çevrimdışı G60

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
« Yanıtla #16 : 08 Nisan 2011, 21:40:33 »
Benim imza photoshop değil ama, baya zor çekmesi. :)

Makina ayarları diyafram enstantene vs bunları her fotoğraf sitesinden kolayca öğrenebilirsiniz. Neleri değiştirdiğini de deneyerek görebilirsiniz. Manuel ayarda robot gibi hangi havada ne değerler kullanacağınızı kazanıyorsunuz bolca pratikle.

Aklımda kalan ilk kurallardan biri araç kadraja 4 tekeri görülebilecek hizada olmalı. Aracı en iyi gösteren açılar bunlardır. Altın oran denilen bir olay var birde, objenin kadrajdaki konumu, yani gözün ilk dikkatini çeken noktada olmalı. Benim en çok dikkat etmeye çalıştığım detaylar bu.

En iyi ışık güneş batarken ve doğarken yakalanıyor araç üstünde. Doğru ışık kullanımı biraz pratiğe kalıyor.
Çekilmiş örnek fotoğraflara bakmanız gerekiyor.

Bir kaç ufak boyutlu örnek koyayım ;

Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

Çevrimdışı ReDDeviL

• Aℓтαη Dємιякαуα
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Nisan 2011, 21:43:23 »
çok güzeller gerçekten  :tamamdir
ADK

Çevrimdışı ÜRENCİK

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 08 Nisan 2011, 21:45:09 »
akşam ışığı olayı aklımda netlleşmeye başlamıştı zaten...Teşekkürler bilgiler için..

Çevrimdışı suskun

• Volkswagen Türkiye
  • Hamit GÜLSOY
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 08 Nisan 2011, 21:47:43 »
VMN 46  :sevgi: :sevgi:
H.G WORKS

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• My Life Golf GTI :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 08 Nisan 2011, 21:54:20 »
KYT 86 'nın arkadan pozu çok hoşuma gitti Osman abi zamanı gerçekten iyi yakalamışsın  :tamamdir
ob ein leben nach dem cabrio ist ???

Çevrimdışı ÜRENCİK

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 08 Nisan 2011, 21:57:16 »
Gerçekten 10 numara fotoğraflar osman...Eline sağlık..

Çevrimdışı GolfMk1Diesel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 08 Nisan 2011, 21:58:53 »
Osman abi olayı elinden geldiğince açıklamış. Tabi ilk önce Atay abinin bana bir öğütünden bahsetmek istiyorum; Makinanızı keşvetmeden pek fazla ilerleyemezsiniz ! Zamanla bütün kavramlar bütünleşecek. Arkadaşların dediği gibi, bazı fotoğraf sitelerinde bulunan kavramları layıkıyla öğrenmek; Diyafram, Deklanşör, Enstantane, Tripod gibi.

Sakın diyeyim ortalıkta Düzgün fotoğraf çekmeye başlamadan Hemen Photoshop programları indirip fotoğraflarda oynama yapanlar çok. Size tavsiyem gerekli olan bilgileri Fotoğraf sitelerinde kavrayıp bol bol pratik yapmanız olucaktır.

Fotoğraf çekmek çok güzeldir bir başlayınca asla bırakamassınız. :tamamdir
Kılıçoğlu Garage.

Çevrimdışı ÜRENCİK

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 08 Nisan 2011, 22:01:28 »
Osman abi olayı elinden geldiğince açıklamış. Tabi ilk önce Atay abinin bana bir öğütünden bahsetmek istiyorum; Makinanızı keşvetmeden pek fazla ilerleyemezsiniz ! Zamanla bütün kavramlar bütünleşecek. Arkadaşların dediği gibi, bazı fotoğraf sitelerinde bulunan kavramları layıkıyla öğrenmek; Diyafram, Deklanşör, Enstantane, Tripod gibi.

Sakın diyeyim ortalıkta Düzgün fotoğraf çekmeye başlamadan Hemen Photoshop programları indirip fotoğraflarda oynama yapanlar çok. Size tavsiyem gerekli olan bilgileri Fotoğraf sitelerinde kavrayıp bol bol pratik yapmanız olucaktır.

Fotoğraf çekmek çok güzeldir bir başlayınca asla bırakamassınız. :tamamdir
Her öneriyi göz önünde bulundurucam sitelerden öğrendiklerimide paylaşıcam sizlerle.

Çevrimdışı ÜRENCİK

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 08 Nisan 2011, 22:15:28 »
Altın Nokta:Genel olarak çoğumuzun, fotoğraf çekerken yaptığı bir hataya değinmek istiyorum, o da konuyu kadrajın tam ortasına yerleştirmektir. Bu şekilde çekilen fotoğraflar daha az hareketli ve çok daha az dikkat çekici olurlar. Bunun önüne geçmek için, çekeceğimiz kareyi aklımızdan yatay ve dikey olarak üç eşit parçaya bölelim. Bu çizgilerin kesiştiği noktalar iyi bir kompozisyonda ilgi merkezinin yerleşeceği en doğru dört noktayı gösterir. Bu noktalra fotoğrafçılıkta “dört altın nokta” denir

Çevrimdışı golfüçyüs

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: -
« Yanıtla #25 : 09 Nisan 2011, 02:24:49 »
abi bazı belediyelerin ve halk eğitim merkezlerinin kursaları oluyo hemde ücretsiz ama vanda durum nedir bilmiyorum... almanyaya gidince alıcam bi makine önce bi kursa gidicem sonra osman abinin izinden gidicem :) gerçi bi kursa gitmeyle çekilicek fotoğraflar değil osman abininkiler :) hele o astranınkiler bildiğin katalog çekimi özellikle 3. fotoğraf mükemmel  :tamamdir

Çevrimdışı ÜRENCİK

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 09 Nisan 2011, 20:25:33 »
abi bazı belediyelerin ve halk eğitim merkezlerinin kursaları oluyo hemde ücretsiz ama vanda durum nedir bilmiyorum... almanyaya gidince alıcam bi makine önce bi kursa gidicem sonra osman abinin izinden gidicem :) gerçi bi kursa gitmeyle çekilicek fotoğraflar değil osman abininkiler :) hele o astranınkiler bildiğin katalog çekimi özellikle 3. fotoğraf mükemmel  :tamamdir

Sordum abiicm şuana kadar öyle bir kurs planlamamışlar.

Çevrimdışı golf_4

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Audi A3 S-LİNE
« Yanıtla #27 : 09 Nisan 2011, 20:48:29 »
scene özellıgını kullanarak daha kaliteli fotograflar çekile biliyor...ben oyle yapıyorum orda bir cok ortama gore seçenek var ve iyi sonuç veriyor

ben bir sey sormak istıyorum fotograf boyutunu dusuk tuttugumuzda kalıte dusermı yoksa sadece fotografın boyutu ile mi alakalı bu durum ..mesela 12 m cektıgım zaman 4 mb  gibi bir buyukluk soz konusu ,ama 3m yada 2 m de cok daha az yer kaplıyor..ben burda kararsız kalıyorum yanı kalıteyı dusuruyor mu bu yoksa sadece fotografı nerde kullanacagımıza gore boyutlandırma mı?
Vorsprung Durch Technik