Gönderen Konu: kaput ve tavan karbon 3m kaplama  (Okunma sayısı 15488 defa)

Çevrimdışı danniel

• Profili Görüntüle
kaput ve tavan karbon 3m kaplama
« : 28 Nisan 2011, 21:56:15 »
slm;arkadaslar ben bu aralar bırseye takıldım yaptıan varmı acaba?motor kaputuna ve tavana 3m karbon kalıtelı bır malzeme olan folyodan kaplamak ıstıyorum.benı tek dusunduren bıraz trafık!!!!sanırım yasak ruhsatta sıyah beyaz mı yapmak gerekıyor?ne kadar cıvarlarında bu degısıklık?tesekkurler ::)
07 VW

Çevrimdışı suskun

• Volkswagen Türkiye
  • Hamit GÜLSOY
    • Profili Görüntüle
Ynt: kaput ve tavan karbon 3m kaplama
« Yanıtla #1 : 28 Nisan 2011, 22:52:43 »
Araç Renk Değişimde İstenilen Evraklar
ARAÇ FOLYO KAPLAMA / GİYDİRME RENK DEĞİŞİKLİĞİ

1) Yeni tescil ve trafik belgesi (Trf. Tescil Şube veya Bürosundan)
2) İki adet araç trafik tescil ve müracaat işlem formu (EK-1)
3) Dilekçe
4)Karayolları muayene istasyonundan renk tespiti (Muayene bitmiş ise yaptırılacak)

Araç Kaplama / Giydirmenin Yasal Zorunlulukları

Giydirme yapılacak aracın ruhsatına araç reklam logoludur diye yazmalıdır. Ruhsat da değişiyor, Kaplanan otomobil (komple kaplandığında) ruhsata iki renk olarak yazılıyor, yarım kaplama veya kapılara logo uygulaması yapıldığında araç logoludur şeklinde ruhsata işleniyor ve maliyeti daha düşük oluyor. Muayene istasyonuna gidip EK-1 belgesi doldurularak araç tespiti yapılıyor ve aracın kaplandığı belirtiliyor. Trafik şubesinde ruhsat üzerinde de bu değişim belirtiliyor. Ruhsat değişimi masrafı 150-250 lira arasında değişiyor.

Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) Araç Kaplama işlemini yaptırmak istiyorsanız öncesinden Yasal izin almanız gerekmektedir. Bu izin nereden ve nasıl alınıyor tek tek anlatalım. Öncelikle Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işleminizi sanal ortamda yani Bilgisayar ortamında tasarlatmanız gerekmektedir. Aracınızın üzerine uygulamayı düşündüğünüz logonuzu,  iletişim bilgilerinizi, ürün resimlerinizi, sloganlarınızı v.s. gibi görellerinizi Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) Araç Kaplama işinde proferyonel bir firmaya bilgisayar ortamında uygulattırmalısınız. A4 ( Dosya kağıdı ) üzerine renkli çıktı aldıktan sonra, Bağlı bulunduğunuz İlçenin Belediyesine gidip Reklam vergisini yatırmalısınız. Ödeyeceğiniz bu vergi bir yıllık olup her yıl tekrardan ödemeniz gerekmektedir. Belediye'ye ödeyeceğiniz vergi Aracınızın üzerine uyguladığınız reklamın m2 si kadardır. Örneğin Aracınızın sadece kapılarına firma logosunu uygulamak istiyorsunuz kapı üzerine  50 cm. x 40 cm. ölçüsünde bir logo uyguladığımızı düşünelim, iki kapı olduğundan dolayı toplamda 0,4 m2 yi kaplamaktadır. m2 sinin 25 TL olduğunu varsayarsanız ( bu vergiler her belediyede farklılık gösterebilir) muhtemelen bu ölçüleri 1m2 olarak kabul edeceklerdir ve 25 TL ödersiniz. Belediyelerde 1 m2 altı işler genelde 1 m2 olarak kabul edilir ve öyle vergi hesaplaması yapılır.. Araç Giydirme, Kaplama ( Araç üstü reklam ) işini daha profesyonel olarak komple kaplama yaparsanız, örneğin 18 m2 lik bir araç giydirdiniz, 18 m2 x 25 TL den : 450 TL Belediye' ye vergi ödemiş olacaksınız. Bu sırada Renkli çıktıyı almamızdaki sebep Araç Giydirme ve Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işleminin ne kadarında reklam bulunduğunun ispatı olacak olmasıdır. Bu renkli çıktıyı sizden hem belediye hemde araç muayene istasyonu isteyecektir.Ödediğiniz vergiye istinaden aldığınız makbuzu dosyanıza yerleştiriniz. Bu evrakların hepsi sizden istenecektir. Dosyanızda hem Renkli çıktınız hemde Belediyeden almış olduğunuz ödendi makbuzu bulunmaktadır.
Araçınızın Reklam giydirilmiş Renkli çıktısını Araç Muayene istasyonuna götürüp bir görevliye göstermeniz ve bu çalışmanın yasaya uygun olup olmadığını öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Aksi hallerde şu gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Aracınızı Reklamcınıza kaplattıktan sonra Araç Muayene istasyonuna gidip gerekli işlemleri yaptırmak istersiniz ve Görevli memur bu çalışma yasaya uygun değildir bu sebepten yasaya aykırı olan bölgeleri sökmeniz gerekecektir, bu da size hem zaman hemde maddiyat kaybına neden olacaktır. Peki Yasanın onay verdigi çalışmalar nedir.

Aracın ön kısmının kaplanmasında yani kaput kısmının kaplanmasında bir sorun yoktur. Arka kısmı yani tampon ve cam bölümlerinde cam kısmı hariç giydirme yapılabilmektedir. Tavan kısmında montaj yasaktır. Aracın yan kısımlarının cam bölgelerine montaj yapılamamakta sadece camın altındaki kısımlarda montaj yapılmaktadır. Yasal olarak Araç Kaplama, giydirme ( Araç üstü reklam ) bu şeklide yapılıyor ancak piyasalarda kaplama/giydirme yapılmış araçların hemen hemen hiçbiri bu kanuna uymamaktadır. Araç Giydirme Araç Kaplama (Araç üstü reklam)yı komple yaptığımızda toplamda 18 m2 malzeme uygulaması yapılıyorsa devlet bunun yasal olup olmadığına bakmadan 18 m2 üzerinden verigisini alıyor ama araç kaplandıktan sonra trafik polisleri çevirme yaptığında bu Araç Kaplama (Araç üstü reklam)nin yasal olmadığını ve araçtan bu reklamın sökülmesi gerektiğini söylüyor! Burada bir çelişki var...
Araç Muayene istayonuna gittiğinizde
Aracınızın Vergi Borcu olup olmadığının kontrolunü yaptırıyorsunuz ve "Borçu Yoktur" ibareli makbuzunuzu alıyorsunuz. Araç Muayene istasyonlarının çevrelerinde Özel Trafik Müşavirliği Büroları bulunur, bu bürolardan "Ek1 Formu" denilen bir evrak vardır. Bu evrağı Trafik Müşavirine doldurtuyorsunuz. Dosyanıza bu formu ve Borcu yoktur ibareli makbuzu koyduktan sonra, aracınızı Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) Araç Kaplama konusunda uzmanlaşmış bir firmaya kaplatıyorsunuz. Sonrasında Araç Muayene istasyonuna gidip aracınızı onaylatıyor ve onaylanmış evrağınızla birlikte Bağlı olduğunuz Trafik Müdürlüğüne gidiyorsunuz. Dosyalamış olduğunuz tüm evraklarla birlikte Araç Ruhsatınızıda Trafik Müdürlüğüne  teslim ediyorsunuz. Trafik Müdürlüğü Ruhsatınıza " Araç Reklam Logoludur" ibaresini ekliyor ve artık Aracınız Reklam Giydirilmiş şekli ile trafikte rahatça dolaşıp Firmanızın Reklamını yapabilir.
 ALINTIDIR..
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2011, 22:54:32 Gönderen: suskun81 »
H.G WORKS

Çevrimdışı ReDDeviL

• Aℓтαη Dємιякαуα
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Nisan 2011, 23:35:16 »
Hamit abi gayet guzel anlatmis daha dicek
Bisey yok , sadece sunu solim bende tavan kaplama var cok
Memlunum polis konusunada gelince nerede ne zaman
Napicaklari
Belli olmaz ;D
ADK

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Nisan 2011, 23:46:52 »
gereksız gorsellık
ok men 8) let s go   :halazn:

Çevrimdışı danniel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2011, 00:08:02 »
slmlar tesekkur ederım ama valla okurken bıle tırsdım yanı o derece!!! :p ama yalnıs anlamadım ıns ben reklamla ılgılı degılde sadece kaplama yaptırcam bana soyledıklerı reklam logoludur degılde  sıyah kaplama yapılacaksa aracda ne renk mesela benım aracım beyaz sıyah beyaz olarak degısıyo o kadar denmıstı.bu kadar zorsa kalsın!!!! :(
07 VW

Çevrimdışı suskun

• Volkswagen Türkiye
  • Hamit GÜLSOY
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2011, 00:09:33 »
burada yazılan kanuni zorunluluklar ama ne olur bilmem tavanı kaplı arabalar muayeneden geçebiliyo diye duymuştum bide polis memurunun ruh haline bağlı ya durdurur ya durdurmaz ???
H.G WORKS

Çevrimdışı alper19

• Volkswagen Türkiye - 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Nisan 2011, 00:26:52 »
burada yazılan kanuni zorunluluklar ama ne olur bilmem tavanı kaplı arabalar muayeneden geçebiliyo diye duymuştum bide polis memurunun ruh haline bağlı ya durdurur ya durdurmaz ???
+1

Çevrimdışı ReDDeviL

• Aℓтαη Dємιякαуα
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Nisan 2011, 00:28:55 »
gereksız gorsellık
 film cam kadar gerekli , arabanin yere yakin yapip
Olup altina gelebilecek zarari riski aliyorsan, tavan
Kaplamaninda gorselligi bu riski alicak kadar tatmin ediyor kisiye gore degisir ;)
ADK

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2011, 00:30:44 »
polıslerle uğraşmaktansa altını vurmayı yeglerım :)
dıpnot:hiç vurmadım.

Çevrimdışı ReDDeviL

• Aℓтαη Dємιякαуα
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Nisan 2011, 00:33:54 »
polıslerle uğraşmaktansa altını vurmayı yeglerım :)
dıpnot:hiç vurmadım.
altini vurmak arabaya kullandigin sure ve gittigin yollara gore degisir , polis konusuna gelince kisinin tercihi ben
Hic sknti yasamadim sadece kurtkoyde degil yeri gelio cok göz onunde olan yerlerdede oluyorum gunde en az 100 lm
Yapiorum sorun yasamadim yasasamda raziyim begenilmesi bana
Yetiyor :sevgi:
ADK

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 29 Nisan 2011, 00:38:07 »
gelıcem yakında oraya bakalım vurucakmı altı :))) %100 emınım vurmayacgına.

Çevrimdışı alper19

• Volkswagen Türkiye - 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 29 Nisan 2011, 00:42:27 »
gelıcem yakında oraya bakalım vurucakmı altı :))) %100 emınım vurmayacgına.
polonun altini vurmak icin helade bi 10 cm basmak lazim :D

Çevrimdışı onurc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 29 Nisan 2011, 00:44:01 »
bende alper abı nerde kaldı dıyodum . tek kaldık burda :p

Çevrimdışı alper19

• Volkswagen Türkiye - 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 29 Nisan 2011, 00:47:23 »
:D yettim yettim :D benm gectigim yerleri bi gorun ben bile vurmadan nasil geciyo anlamadim :D