Gönderen Konu: Polomun sorunları ve ilk konum  (Okunma sayısı 13562 defa)

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
Polomun sorunları ve ilk konum
« : 29 Kasım 2011, 20:19:07 »
Arkadaşlar hepinize Merhaba öncelikle böyle bir forumu bulduğum için Allahıma şükürler olsun vesilenizle bu siteden çok şey öğrendim ve aktif olarak aranıza katılmak istedim. İsmim Resül Kocaelindenim bir polo 6n nim var mavi 1,5 ay filan oldu alalı. Alır almaz bakıma soktum ve 350 tl para ödedim. Karşılaştığım sorunlar ve çözümlerini ve çözemediklerimi maddeler halinde şöyle özetlemek istiyorum.

1- Debriyaj çok sert --- Debriyaj telini değiştirdim. Biraz yumuşadı fakat halen çok sert ayağım ağrıyor ilk kaldırırken çok zor oluyor. EN ÖNEMLİ SORUNUM 1
2- Aracım 1900 devirde silkeleme yapıyor özellikle dikkat ettim 1900 devirde sizce sebebi baskı balatamı? Bujilermi? Disbritörmü? EN ÖNEMLİ SORUNUM 2/b]
3-Teyp çerçevesinden gelen cızırtı -- Halen devam ediyor çerçevede çatlak var sanırım ondan onu söküp nasıl japonlarım? Yada başka bi çözüm?
4-Kapı içlerinde ve bagaja doğru giden yerleri irili ufaklı paslanmalar (wd40 sıktım pas mas kalmadı fakat üstünün kapanması gerekiyor) ?
5-Aracım çok yakıyor (Bakıma soktum Lpg taktım ok)
6-Arka fren spooler lambasına su girmiş (İçini lehim makinası ile eriterek açtım tüm ledleri ve devreyi yeniledik) ÇÖZÜLDÜ
7-Balatalardan gelen gıcırtı (Balatalar temizlendi çözüldü)
8-Lpg sisteminden gelen ses (Montaj ustasının işini doğru dürüst yapmaması sonucunda regülatörün boşluk yapıp zırıltı yapması en sonunda ben arkasına yanmaz köpük koydum (ÇÖZÜLDÜ)

Şimdi arkadaşlar çözemediğim sorunlar ile ilgili tavsiyelerinizi ve çözüm yollarınızı rica ediyorum ve dört gözle sizden gelen yardım mesajlarını bekliyorum.

Saygılarımla...

Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
Ynt: Polomun sorunları ve ilk konum
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2011, 22:47:28 »
selam aramıza hoş geldin öncelikle kocaelinin neresindensin
benim aracım 99 otomatik vites manuel vites konusunda yardımcı olamıcam,
silkeleme sorunu disturibitör, boğaz kelebeği, bujiler buji kabloları yada oksijen sensöründen olabilir,
çerçeve derken orta konsolu olduğu bütün çerçevemi yoksa sadece teybin çerçevesi mi anlayamadım
ben izmitteyim istersen  buaralardan sana iyi usta tavsiye edebilirim,
kazasız sürüşler,
RedMercury

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2011, 00:02:17 »
selam aramıza hoş geldin öncelikle kocaelinin neresindensin
benim aracım 99 otomatik vites manuel vites konusunda yardımcı olamıcam,
silkeleme sorunu disturibitör, boğaz kelebeği, bujiler buji kabloları yada oksijen sensöründen olabilir,
çerçeve derken orta konsolu olduğu bütün çerçevemi yoksa sadece teybin çerçevesi mi anlayamadım
ben izmitteyim istersen  buaralardan sana iyi usta tavsiye edebilirim,
kazasız sürüşler,

Hoşbulduk bende Gebzedeyim

Gaz kelebeğini ayna gibi yaptım yok ondan değil orca hocam çatlak hemen dörtlünün etrafında orayı çerçeveleyen yerde geçenlerde biri tamir etmiş resimlerini koymuştu hatta o silkelemesi beni çok rahatsız ediyor. Beni acemi zannediyorlar. Ustanın bilgilerini alabilirim eğer zahmet olmazsa tanıtığımıza memnun oldum

Çevrimdışı ogretmen_ankara

• 2001 Golf Comfortline Red
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2011, 00:50:58 »
Merhabalar. Öncelikle hayırlı olsun aracınız. Şuan itibari ile golf 4 kullanıcısıyım . Golften önceki aracım 98 model manuel bir polo sahibi idim. 4 yıl süreyle kullandım, 100 binde aldım, 160 binde sattım. İlk aldığımda debriyaj benim de sertti, 3 ay öyle kullandıktan sonra baskı balatayı luk marka ile değiştirttim. ilk zamnlarda yumuşadı ama ne hikmetse çok kısa bir süre sonra tekrar debriyaj sertleşti. acemi biri değilim. Ben de öyle kullanmaya devam ettim ama kalkışları zorlucak kadar bir debriyaj sertliğinden bahsetmiyorum tabi. 10 bin km boyunca aracı benzinde kullandım daha sonra da gidip lavato marka lpg taktırdım. çok fazla stop etme sorunu yaşadım.boğaz kelebeği dediler 350 tl ye değiştirdim hiç farketmedi. buji ve buji kablolarından olabilir dediler onları da değiştirdim yine değişen bişey olmadı. ona da zamanla ben de alıştım araç da alıştı, stop etme oranı da zamanla azaldı. vites boşta iken bile stop etmesin diye ara gazı verirdim. ama herşeye rağmen poloyu severdim. güzel bir araçtır. ben yaşadıklarımı paylaştım umarım biraz işine yarar

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2011, 01:12:23 »
Hoşbulduk bende Gebzedeyim

Gaz kelebeğini ayna gibi yaptım yok ondan değil orca hocam çatlak hemen dörtlünün etrafında orayı çerçeveleyen yerde geçenlerde biri tamir etmiş resimlerini koymuştu hatta o silkelemesi beni çok rahatsız ediyor. Beni acemi zannediyorlar. Ustanın bilgilerini alabilirim eğer zahmet olmazsa tanıtığımıza memnun oldum

muhtemelen ben koymuşumdur resimleri geçen ay yaptırdım bildik bir kaportacı buldum çerçeveyi söktürdüm sökmesi kolay kırık yeri plastik kaynağıyla yapıştırdıktan sonra hafif zımpara attım sonrada akrilik mat siyah boya ile boyadım, silkelemeye gelince aracın benzindeykende yapıyormu eğer yapıyorsa distrubitorde olabilir oksijen sensörüde bunlarıda kontrol ettir, oralarda sorun çıkmazsa eksozunuda kontrol ettir belki katalizördende olabilir ama sadece lpg de yapıyorsa lpg tesisatını tekrar kontrol ettır belki biryerlerden hava alıyordur, lpg ne marka atikerse enjektörlerin ne renk kırmızı enjektörlerse ondan da yapabilir lpg enjektörlerinin siyah olanları var horizon tip onlar daha verimli bizim arabalar için
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2011, 01:15:04 Gönderen: orca »
RedMercury

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2011, 01:18:32 »
RedMercury

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2011, 08:18:33 »
muhtemelen ben koymuşumdur resimleri geçen ay yaptırdım bildik bir kaportacı buldum çerçeveyi söktürdüm sökmesi kolay kırık yeri plastik kaynağıyla yapıştırdıktan sonra hafif zımpara attım sonrada akrilik mat siyah boya ile boyadım, silkelemeye gelince aracın benzindeykende yapıyormu eğer yapıyorsa distrubitorde olabilir oksijen sensörüde bunlarıda kontrol ettir, oralarda sorun çıkmazsa eksozunuda kontrol ettir belki katalizördende olabilir ama sadece lpg de yapıyorsa lpg tesisatını tekrar kontrol ettır belki biryerlerden hava alıyordur, lpg ne marka atikerse enjektörlerin ne renk kırmızı enjektörlerse ondan da yapabilir lpg enjektörlerinin siyah olanları var horizon tip onlar daha verimli bizim arabalar için

Hocam Lpg dede Benzindede aynı silkeleme var oksijen sensörünüde siz söyleyince muhtelemel arızalar içine kattım.Lpg enjektörlerim benim kırmızı ama Maşalah ne yakıtta nede lpg de sorun yok Atiker hep böyle gider :D İnşallah iyi bir usta numarası varmı arkadaşlar özellikle pazar günü açık bizim buralarda?

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Kasım 2011, 08:20:25 »
Hocam bunlara ek söylemeyi unuttuığum sadece ama sadece 3. viteste araç kompresyonda iken bir uğultu var vuuuuuuuuvvvvv diye inceden bu ses beni rahatsız etmiyor ama ileride sorun çıkarırmı diye endişe ediyorum. Bu sorunların çözümünde tecrübe etmiş çözmüş veya çözüm yolunda fikirleri olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Aracımı çok seviyorum İnşaAllah bunlarıda çözersek 7-8 sene binerim

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Kasım 2011, 08:22:04 »

Hocam sadece söküp elastik japonla yağıştırsak olmazmı? Böylede güzel sizin resimleri evet daha önce görmüştüm. Ama biraz daha özenebilirdim demiştiniz evet bencede böyle iken bile çok güzel biraz daha özenseniz orjinal olacakmış sizinle bir hafta sonu görüşmek isterim.

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Kasım 2011, 08:22:50 »
Disbritörü bir sökebilsem arkadaşlar mili boşluk yapıyormu ona bakacağım ama nereden sökerim bulamadım. Tamirini anlatan arkadaşdan yardım rica ettim ama cevap vermedi

Çevrimdışı relaxizmir

• LÜTFEN TÜRKÇE YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDELİM.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Kasım 2011, 08:45:21 »
1- Debriyaj çok sert --- Debriyaj telini değiştirdim. Biraz yumuşadı fakat halen çok sert ayağım ağrıyor ilk kaldırırken çok zor oluyor. EN ÖNEMLİ SORUNUM 1

Kardeş aramıza hoşgeldin.Umarım forum faydalı olur.Aynı problemin mağduru olarak bende bu sıkıntının takipçisiyim...Herkese kazasız günler dilerim.
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2011, 08:46:59 Gönderen: relaxizmir »
BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YAŞADIM,HÜR YAŞARIM.HANGİ ÇILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIŞ ŞAŞARIM !!!

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 30 Kasım 2011, 08:59:16 »
Kardeş aramıza hoşgeldin.Umarım forum faydalı olur.Aynı problemin mağduru olarak bende bu sıkıntının takipçisiyim...Herkese kazasız günler dilerim.
Hoşbulduk teşekkür ederim çözersen muhakkak sizide bilgilendireceğim.

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 30 Kasım 2011, 09:57:56 »
Evet arkadaşlar sorunların çözümleri ile ilgili yokmu başka fikri olan?

Çevrimdışı hasoci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 30 Kasım 2011, 18:08:36 »
Benim debriyaj da çok sertti, geçen mayıs ayında ağır bakıma girdim, http://www.vwtr.net/forum/polo-6n/arabami-tamirciye-verdim-t22177.0.html;msg274425#msg274425
baskı balata değişmedi ancak debriyaj yağ gibi hafiflemişti, şimdi yine sertlik söz konusu hatta trafikte çok dur kalk yaptığım zaman debriyaj a basınca gark gurk ses bile gelebiliyo bazen ama araba dinlenince bu ses kayboluyo, bende çok üstüne düşmedim.
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2011, 18:11:51 Gönderen: hasoci »
96 HB 1.6 LPG Laci Polo