Gönderen Konu: Lpg mi yoksa dizel mi?  (Okunma sayısı 33104 defa)

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: A4 B7 2.0 TFSİ AVANT QUATTRO
Ynt: Lpg mi yoksa dizel mi?
« Yanıtla #14 : 09 Aralık 2011, 23:56:29 »
bende ki bora 90 bg, sehir içi 6.3 gösteriyor bende dün biraz 2100 devir 4.viteste 4.2 litre çıktı kabacasını söyliyeyim km sehir içi 25 sehir dısı 20 kurus yaktı bu zamana kadar
Nizam kardeşim daha az yakıt tüketimini bende sağlarım fakat kullanım tarzı ve mevsimsel olarak o değerleri görüyorum.Dizel kullanımı benzinli gibi değil,ilk başlarda insan muamelesi yapıp benzinli gibi araç kullanıyordum fakat bi süre sonra ilk yüklenmelerde duman olayı başladı.Sebebini araştırdım,sakin kullanım dizele yaramıyor.Ara sıra yüksek devir yaptırmak gerekiyor.
03.06.2005

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 09 Aralık 2011, 23:57:46 »
Aslında bakın konuyu dizel ve lpg savaşlarına döndürmeyin ve mantıklı açıklamalarla konuyu netleştirelim.
03.06.2005

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 10 Aralık 2011, 00:15:00 »
Şimdi küçük bi hesap yaptım kendimce,sıfır bi golf alıcam,en baz trendline örnek olsun.Benzinli 1.6 102 bg anahtar teslim fiyatı 38300 tl,dizel 90 bg 49600 tl.Aradaki fark 11300 tl.Bu farka benzinin 4.25 tl olduğunu farz edersek 2658 lt benzin alıyoruz.Depo kapasitesi 55 lt üzerinden tam 48 depo benzin eder.Ayda da 2 depo benzin harcasak tabi bu kişiden kişiye değişir,2 senelik benzin parası demek.Hatta ayda ben 1 depo zor yakarım diyene 4 senelik yakıt parası yapar.O zaman yeni araç alırken farklı,kullanılmış araç alırken durumlar farklı oluyor.
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2011, 13:41:16 Gönderen: mussel »
03.06.2005

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 10 Aralık 2011, 00:19:04 »
Evet,güzel bir şekilde tartışalım konuyu.Lütfen doğru yada yanlış herkes fikrini paylaşsın.Yalnız farklı yerlere kayıp,dağıtmayalım konuyu. :)
03.06.2005

Çevrimdışı serhan61

• Yolu bilmekle yolda yürümek farklı şeylerdir...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 10 Aralık 2011, 10:33:48 »
aracım 1.9 tdı otomatik.şehir içi 7-8 lt arası.genelde kısa mesafe kullanıyoruz.şehir dışı tüketimi ise mükemmel diyebilrim gümüşhane- trabzon arası ortalama hız 70km, 100 km deki tüketim. 4.1 lt(yol bilgisayarı değeri).bu mevsimde zigana dağını çıkıyorsunuz ve 4.1 lt tüketim daha ne yapsın bu araç:)ayrıca eminimki düz otobanda bu araçla 70-80km hızla ortalama 3 litreyi görebilrisiniz.

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 10 Aralık 2011, 10:51:29 »
Benim bildiğim Bmw alıcaksanız 318 almalısınız.A3 içinde 1.6 102 bg içinde istasyon sahibi olmanız gerekiyor.Baktığınız veya ilgilendiğiniz her iki araçta sizi mutlu etmez bundan emin olun.Hele ki konu ekonomi ise.Bakın bu benim sahibi olduğum 4. aracım bundan önce 2si bora 1 tanesi poloya bindim.Hepsi benzinliydi boraların 2.sine lpg taktım ve kafamdaki benzinli motor işi tamamen bitti.Şu an bindiğim araç 1.9 tdi ve 110 bg ekonomiyse ekonomi performanssa performans ister eko ister perfs. tercih benim. :sevgi:
BMW den vazgeçtim, çünkü içerisi çok dar geldi bana, hele arka oturum alanı neredeyse b sınıfı araçlar kadar.. Bu 1,9 lt motorun ekonomisini çok duydum ama tanıdıktan olmazsa güvenip alınmaz..

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 10 Aralık 2011, 10:54:56 »
aracım 1.9 tdı otomatik.şehir içi 7-8 lt arası.genelde kısa mesafe kullanıyoruz.şehir dışı tüketimi ise mükemmel diyebilrim gümüşhane- trabzon arası ortalama hız 70km, 100 km deki tüketim. 4.1 lt(yol bilgisayarı değeri).bu mevsimde zigana dağını çıkıyorsunuz ve 4.1 lt tüketim daha ne yapsın bu araç:)ayrıca eminimki düz otobanda bu araçla 70-80km hızla ortalama 3 litreyi görebilrisiniz.
Açıkçası uzun yolda 3 lü 4 lü rakamları görmeyi özledim,  belki 3'lü rakamlar fantezi olur hadi ama şöyle 4,0-4,5 lt tüketerek kalan paramızla da doya doya gezsek fena mı olur? Bizim gördüğümüz - o da sürerken kırk takla atarak- 6 lı rakamlar..

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 10 Aralık 2011, 14:45:14 »
noldu sportage
BMW den vazgeçtim, çünkü içerisi çok dar geldi bana, hele arka oturum alanı neredeyse b sınıfı araçlar kadar.. Bu 1,9 lt motorun ekonomisini çok duydum ama tanıdıktan olmazsa güvenip alınmaz..
'dan çabuk vazgeçtin
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı serhan61

• Yolu bilmekle yolda yürümek farklı şeylerdir...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 10 Aralık 2011, 14:57:36 »
Açıkçası uzun yolda 3 lü 4 lü rakamları görmeyi özledim,  belki 3'lü rakamlar fantezi olur hadi ama şöyle 4,0-4,5 lt tüketerek kalan paramızla da doya doya gezsek fena mı olur? Bizim gördüğümüz - o da sürerken kırk takla atarak- 6 lı rakamlar..
inşallah gönlüne göre bi diesel araç bulursun kadeşim.benzinli araçtaki anlık değerler insanı ürkütebiliyor:)

Çevrimdışı böke

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 10 Aralık 2011, 16:01:37 »
benim tercıhım de dizelden yana bu memlekette benzınlı arac bınılmez

Çevrimdışı ogretmen_ankara

• 2001 Golf Comfortline Red
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 10 Aralık 2011, 16:29:14 »
Benim için farketmez ne denk gelirse binerim. lpgli veya dizel. her ikisinin de artı ve eksi yönleri var. Birbirini dengeliyor. Şuan lpg li golf kullanıyorum. Bazen de abimin 130 luk triptonik passatını. dizelde ki tork harika, bastıkça gidiyor 350 yakıyor. benim golf 230 civarı yakıyor, az gidiyor, ona göre de az yakıyor.
İstatiklere bakıldığında 2011 yılı içinde satılan araçlar yanlış bilmiyorsam yüzde 65 dizel, yüzde 35 benzinli. Demek ki çoğunluğun tercihi dizelden yana olmuş.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2011, 16:30:39 Gönderen: ogretmen_ankara »

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 11 Aralık 2011, 10:11:25 »
noldu sportage'dan çabuk vazgeçtin
Benzin fiyatları.. Ne kadar kalıbına göre az yakarsa yaksın, benzinli araba yakıyo..

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 11 Aralık 2011, 13:42:26 »
Yukarıda yazdığım hesaplamaları ya kimse okumadı yada anlamadı beni. :'( Bu hesaplamaları 2.el araç için yaparsanız o zaman durum hakikaten çok değişiyor.Kullanılmış araçta yeni araç alırken yaptığınız ekstradan parayı ödemediğiniz için avantajlısınız.Gerçekten bakımları zamanında yapılmış fazla hırpalanmamış    dizel araç sizin için gerçekten çok avantajlı olacaktır.LPG montaj ücreti ve sızdırmazlık testleri yok,tehlikeli durumlar yok,uyum sağladı sağlamadı derdi yok,kapalı otopark derdi yok,dizelde daha yüksek verim ve ekonomi.2013 motorlu taşıt vergisi artık eksoz emisyon oranına göre yapılacağından dizel yine yarı yarıya daha avantajlı olacak.Şimdilik aklımdakiler bunlar. :)
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2011, 13:54:53 Gönderen: mussel »
03.06.2005

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 13 Aralık 2011, 17:21:37 »
Yukarıda yazdığım hesaplamaları ya kimse okumadı yada anlamadı beni. :'( Bu hesaplamaları 2.el araç için yaparsanız o zaman durum hakikaten çok değişiyor.Kullanılmış araçta yeni araç alırken yaptığınız ekstradan parayı ödemediğiniz için avantajlısınız.Gerçekten bakımları zamanında yapılmış fazla hırpalanmamış    dizel araç sizin için gerçekten çok avantajlı olacaktır.LPG montaj ücreti ve sızdırmazlık testleri yok,tehlikeli durumlar yok,uyum sağladı sağlamadı derdi yok,kapalı otopark derdi yok,dizelde daha yüksek verim ve ekonomi.2013 motorlu taşıt vergisi artık eksoz emisyon oranına göre yapılacağından dizel yine yarı yarıya daha avantajlı olacak.Şimdilik aklımdakiler bunlar. :)
Yazdıklarınız gayet açık ve mantıklı, aynı fikirdeyim de temiz dizeli nereden bulacaz?
Bu a3ün 1,6 motoru için de pek iyi konuşmuyolar, ?? :-[ :(