Gönderen Konu: Lpg mi yoksa dizel mi?  (Okunma sayısı 33115 defa)

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
Ynt: Lpg mi yoksa dizel mi?
« Yanıtla #28 : 13 Aralık 2011, 17:28:45 »
Direk enjeksiyonlu araçlar için-benim sportagenin GDI motoru gibi- bu yaz lpg sistemleri geliyomuş bu gidişle onu taktıracaz heralde.. Yeni sportage gerçekten çok güzel bir araç olmuş, bir yıldır kullanıyorum, sürüşü keyifli, kaliteli bir makine, kalıbına ve sınıfına göre yakıtı litre bazında iyi, ş içi 8,5-9,5 lt arası ,ş dışı basmanıza göre 6,0-8,0 arası yakıtı var ama bu  benzin fiyatları adamı tekrar sorgulatıyo..
Öbür taraftan hem sıfır aldığım aracı deldirip deştirmek istemiyorum hem de lpg işine tekrar bulaşmak ta istemiyorum, mantık temiz 2. el dizeli gösteriyo.

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: A4 B7 2.0 TFSİ AVANT QUATTRO
« Yanıtla #29 : 13 Aralık 2011, 20:23:25 »
Direk enjeksiyonlu araçlar için-benim sportagenin GDI motoru gibi- bu yaz lpg sistemleri geliyomuş bu gidişle onu taktıracaz heralde.. Yeni sportage gerçekten çok güzel bir araç olmuş, bir yıldır kullanıyorum, sürüşü keyifli, kaliteli bir makine, kalıbına ve sınıfına göre yakıtı litre bazında iyi, ş içi 8,5-9,5 lt arası ,ş dışı basmanıza göre 6,0-8,0 arası yakıtı var ama bu  benzin fiyatları adamı tekrar sorgulatıyo..
Öbür taraftan hem sıfır aldığım aracı deldirip deştirmek istemiyorum hem de lpg işine tekrar bulaşmak ta istemiyorum, mantık temiz 2. el dizeli gösteriyo.
Biraz sabredip güncel satılık ilanlarını takip ederseniz istediğiniz araca sahip olursunuz.Ben 1 sene bekledim ama değdi.Anlıcanız böyle.
03.06.2005

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 14 Aralık 2011, 08:19:18 »
amaç ekonomi ise tabi ki diesel, sıfır veya 2.el
belki sıfır alırken aradaki fiyat farkı insanı düşündürse de satarken dieseli daha pahalı satacağınız için o kuşkuda ortadan kalkıyor
şuda bir gerçek ki diesel masraf açtımı sağlam açıyor
bir örnek vereyim 1.9 TDI aracımız hafta başı turbo kesti ki bu araç full bakımlı, yetkili serviste turbo fiyatı 4500 lira...

Çevrimdışı barthez

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 14 Aralık 2011, 10:15:28 »
birol kardeş çok para 4500 tl işte bu yüzden dizel beni ürkütüyor . hem aracı pahallı al hemde büyük
bir süprizle karşılaş geçmiş olsun.
golf 4 1,8 Highline

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 14 Aralık 2011, 14:20:15 »
belki sıfır alırken aradaki fiyat farkı insanı düşündürse de satarken dieseli daha pahalı satacağınız için o kuşkuda ortadan kalkıyor
bir örnek vereyim 1.9 TDI aracımız hafta başı turbo kesti ki bu araç full bakımlı, yetkili serviste turbo fiyatı 4500 lira...
4500 TL, DÜŞMAN BAŞINA.. :( >:(

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 14 Aralık 2011, 15:35:51 »
sırf turbo değil diğer parçaları da pahalı. kendisi de pahalı. Aracı alırken tek masraf yakıtmış gibi düşünülüyor ama bunun bakımları var, vergisi var, arızası var. Kısacası sadece yakıt açısından ekonomik olmak yetmiyor, parçası kolay bulunmalı ve ucuz olmalı, vergisi düşük olmalı, kolay kolay arıza açmamalı, arıza açarsa da masrafı aşırı olmamalı.
o yüzden kaliteli bir kite sahip, iyi usta tarafından monte edilmiş biir lpg sistemi nur nimet. :D
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 14 Aralık 2011, 21:51:34 »
Her şeyi yetkiliye yaptırmayın.Verdiğiniz örnekle insanları yanıltmayın aklını karıştırmayın.Turbo,dizel araç için elzem bi parça bu tartışılmaz,fakat sizin 4500 tl dediğiniz turbonun onarımı maksimum 500 tl.mekanikturbo.com adresini inceleyin,telefonla iletişime geçin.Bahsettiğiniz turbo arızasını sorun başka bişey söylemicem.Belkide sıfır diye aldığınız şey onarılmış yani yenileştirilmiş olabilir.Bana şunu söyleyin,aracınızı yetkili servise götürdüğünüzde başında durabiliyormusunuz?
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2011, 22:02:03 Gönderen: mussel »
03.06.2005

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 14 Aralık 2011, 21:55:10 »
Dizeli kötüleyip duruyorsunuz bana lütfen pahalı olan parçasını söyleyin,yazın buraya.Acaba pahalı parçaları nelermiş?Bilelim.Kimse boşa sıkmasın. :bekleriz:
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2011, 21:55:55 Gönderen: mussel »
03.06.2005

Çevrimdışı ReDDeviL

• Aℓтαη Dємιякαуα
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 14 Aralık 2011, 21:59:42 »
Ben herzaman Dizelden yanayım Lpg ile kıyaslanınca , en basit mantık düşünelim aracın normal olan sistemine ayrı bir sistem muhafaza edip aracı o şekilde kullanmaya çalışıyorsunuz her ne marka olursa olsun elbet sıkıntı yaratacak araca hiçmi zararı olmayacak? Tabi ki ekonomik şartlar bazen lpg ye itiyor insanı amam münkün oldukça herzaman Dizel
ADK

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 14 Aralık 2011, 22:14:59 »
2011 yılı sıfır araç satış oranları dizel %65 benzinli %35.Sadece oranlar bile herşeyi anlatıyor.Demekki Her 100 kişiden 65i dizel diyor.Daha öncede söylediğim gibi bu tamamen kullanım sıklığı ve ihtiyaçla alakalı.Bana şöyle dense anlarım,dizel gürültülü çalışıyor,sebebi yok dizel araca bir türlü ısınamadım,benzinli araç aldım aracımdan memnunum satmaya kıyamıyorum ama benzin fiyatları malum cep yakıyor bende lpg taktım böyle kullanmak daha mantıklı.Bunlara tamamım.Ama yok turbosu şu kadar yok parçası pahalı derseniz insanları yanlış yönlendirirsiniz.Artık zaman değişti,teknoloji değişti.Aldığınız yakıt konusunda bilinen ismini ve kalitesini kanıtlamış bi akaryakıt istasyonundan yakıtınızı alıyorsanız,aracınızın yakıtını dibine kadar kullanmıyorsanız,(en azından ışık yanmadan yakıt alıyorsanız) birazda özenli düzgün kullanırsanız,dizel araç kolay kolay arıza yapmaz.
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2011, 22:17:44 Gönderen: mussel »
03.06.2005

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 14 Aralık 2011, 22:19:43 »
dızel masraflı dıyen arkadaslara bı yerde katılıyorum bı yerde katılmıyorum.

dızelın tek masraf yanı enjektorlerı ve turbosudur arkadaslar dıgerı bı sıkıntısı olcak hıc bır seyı yoktur. dıger parcaları benzınlıyle aynı paradır acık acık soluyeyım..

vee bu enjektor ve turbonunda sıkıntı cıkartmaması da sızın elınızde olan bır seydır aracı eger devırlı kullanırsanız hıc ama hıc bı sıkıntısı olmaz arkadaslar..

dızel her zaman favorımdır torku zaten ayrı bı guzellıktır dızelın sesını bır cok kısı sevmez ama ben cok sevıyorum :)) DİZEL POWER
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

Çevrimdışı MURAT0154

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 14 Aralık 2011, 22:28:10 »
dostum 4500 fiyatı nereden verdiler merak ettim doğrusu. bende komple turbo değiştim (yağ, filtreler işçilik ve turbo) 1000 tl masraf gitti

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 14 Aralık 2011, 22:33:29 »
dızel masraflı dıyen arkadaslara bı yerde katılıyorum bı yerde katılmıyorum.

dızelın tek masraf yanı enjektorlerı ve turbosudur arkadaslar dıgerı bı sıkıntısı olcak hıc bır seyı yoktur. dıger parcaları benzınlıyle aynı paradır acık acık soluyeyım..

vee bu enjektor ve turbonunda sıkıntı cıkartmaması da sızın elınızde olan bır seydır aracı eger devırlı kullanırsanız hıc ama hıc bı sıkıntısı olmaz arkadaslar..

dızel her zaman favorımdır torku zaten ayrı bı guzellıktır dızelın sesını bır cok kısı sevmez ama ben cok sevıyorum :)) DİZEL POWER
Güzel kardeşim işte bende bunu söylemek istiyorum,araştırmadan bilmeden sormadan,herkes herşeyi konuşuyor.Zannediliyor ki bu turbo ve enjektörler arıza yapınca çöp oluyo hemen yenisiyle değişiyor.Yukarıda dediğim şeyi tekrar ediyorum,adamlar artık bahsettiğiniz parçaları onarıp en az 2 yıl garanti veriyorlar.Benim aracımında turbosu arıza yaptı,bana dediler ki değişicek bu melet.Kaç para 2000 tl yuh dedim.Başka alternatif aradım ve yukarıdaki yazdığım yerle irtibata geçtim 250 tlye işi hallettim.Nerde şimdi 4500 tl nerde 2000 tl nerde 250 tl.Bu sene 3 sene oldu tık yok.Adamlar turbo patlasa en maksimum 500 tl fiyat veriyorlar.Dizeli düzgün kullanırsan hiç bişey olmaz.
03.06.2005

Çevrimdışı MURAT0154

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 14 Aralık 2011, 22:38:12 »
dizel araca da benzinli araca da çok bindim. bence dizel
1. benzinli lpg li atmosferik araçlar  gibi adaptasyon sorunu,tekleme, araç soğuk iken sorun yok.
2. lpg li araçlardan daha güvenli ve sonuçta araç fabrikadan çıktığı gibi kullanılıyor
3. 1.4 TDİ bile rampada ne 1.6 nede 1.8 tanıyor hepsi arkada:)
4. eşim ve çocuğumla kapalı bir mekana (otopark veya avm) gittiğimde lpg li olduğu için yağmurlu ve soğuk havada aracımı dışarıda bırakmam gerekmiyor.
5.  o kadar kullandım ama bana hiç sorun açmadı parçası söylendiği kadar pahalı değil. evet doğan şahine göre pahalı ama bir TSİ-FSİ veya diğer golf motoru parçalarından aşırı pahalı değil.
(bu düşünceye katılmayanlar için söylüyorum dizelin parçaları çoook pahalı diyen arkadaşlar hep benzinli araçlara binen arkadaşlar oluyor. dizele binenler nedense pahalı olduğunu söylemiyor. bence bir araç hakkında en doğru yorumu o aracı kullananla yapabilir.)