Gönderen Konu: Lpg mi yoksa dizel mi?  (Okunma sayısı 33119 defa)

Çevrimdışı red_dragon

• Profili Görüntüle
Ynt: Lpg mi yoksa dizel mi?
« Yanıtla #56 : 15 Aralık 2011, 21:32:08 »
Bakın gerçekten çok amatör davranıp,çok amatör konuşmalar yapıyorsunuz,100 bin km dizel alınmaz düşüncesini başınıza gelen trajı komik olayla bağdaştırmanız çok yanlış.Madem bi problem oluşmuş kendiniz dediniz ses geldiğini neden bi adamın( :t bence asla usta olamaz da,o size nannik yapmış bu arada) sözüyle hareket edip ortaya çıkan sonuçla dizeli kötülüyorsunuz,Şahsen ben sizin motor bilginizin noksan olduğu görüşündeyim. >:(

siz bence konuyu anlamamışsınız ve bilip bilmeden saygısızca benim bilgimi sorguluyosunuz. ben dizeli kötülemiş diilm aksine bu arabayıı satarsam gider yine dizel alırım. sadece başımdan geçen olayla dizelin bakım gerektirdigini ve uzun kmler yapılmadıgı sürece bence benzinli arabalar tercih edilmesi gerektigini anlatmaya çalıştım. ayrıca genelde 100 000 dememin sebebide satıcılar arabalarını bakım zamanı geldiginde elden çıkarmaya bakarlar buna istinaden yazdım. fakat amatörlük vs gibi bir ithamla karşılaşmak açıkcası kırdı beni ...

Çevrimdışı mussel

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: A4 B7 2.0 TFSİ AVANT QUATTRO
« Yanıtla #57 : 15 Aralık 2011, 23:26:53 »
siz bence konuyu anlamamışsınız ve bilip bilmeden saygısızca benim bilgimi sorguluyosunuz. ben dizeli kötülemiş diilm aksine bu arabayıı satarsam gider yine dizel alırım. sadece başımdan geçen olayla dizelin bakım gerektirdigini ve uzun kmler yapılmadıgı sürece bence benzinli arabalar tercih edilmesi gerektigini anlatmaya çalıştım. ayrıca genelde 100 000 dememin sebebide satıcılar arabalarını bakım zamanı geldiginde elden çıkarmaya bakarlar buna istinaden yazdım. fakat amatörlük vs gibi bir ithamla karşılaşmak açıkcası kırdı beni ...
Anlayana sivrisinek saz,anlamayana davul zurna az.
İnsanların anlayışı bir değildir.İnsan sözü bazen kapalı söylemek ihtiyacı duyar.Anlayışlı kimseler ne denilmek istediğini anlarlar.Anlayışı kıt kimseler ise,ne kadar açık söylense,ne kadar tekrarlansa yinede anlamazlar. :)
03.06.2005

Çevrimdışı BLaCk_VWoLf

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 16 Aralık 2011, 00:06:07 »
Arkadaşımın otoparkında devamlı müşterisi olan 320.000 km de dizel bora var hep uzun yoldan geldiğinde yıkatmaya gelir adam motor saat gibi ve adam arabasına da benim arabama verdiğim değerin 10 da 1 ini veriyor :)

Çevrimdışı barthez

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 16 Aralık 2011, 10:41:46 »
biliyorum diyorsun ama yankış biliyorsun hararet 160 olmadan  aracı hareket ettirmemen lazım:) hatta bazı servisler hararet 160 olduktan sonra da hareket etirilmemesini tavsiye ediyor. haraet 160 olunca aracı da stop etmeyeceksin 90 a düşmesini bekleyeceksin. momru da 50.000 Km den sonra söküp iki adet ata alacaksın aracına bağlayacaksın aracı onlar çekecek. nereden bağlayacağını bilmiyorsan stepneye bak orada bir adet kanca olacak sis lambasının orada yuva var prçryı oraya takıp atları da o kancaya bağlayacaksın.

[/quote
öncelikle türkçeyi düzgün kullanalım eğer kullanmayı bilmiyorsak okuyalım sonrada yazmayı deneyelim seviyeyi düşürmek
istemiyorum .
golf 4 1,8 Highline

Çevrimdışı barthez

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #60 : 16 Aralık 2011, 11:03:12 »
Abi yemin ediyorum tam bir komplo teorisi yapıyosun.Kaliteli yakıt nasıl anlaşılır biliyomusun,bak anlatıyım sana,şimdi şu ucuzcular çıktı ya yok %10 yok %7 ciler onları kastediyorum anlatabildim mi bilmiyorum.Ucuz etin yahnisi yavan olur derler bizim orda,yakıtını shell olabilir,opet olabilir,total olabilir mümkünse sabit bi yerden alıcaksın.Kaliteli derken onu kastediyorum.
Diğeri de üfleme konusu ve 100-150 bin km konusu.Abi hile yok google amcaya sorma sakın,motor üflemesini anlatırmısın bana,ne oluyo da üflüyo bu mübarek motor?
dizel arabada 1 depo ortalama 1000 km mesafe katettiğimizi varsayalım 100.000 km de 100 depo mazot alıcağız.en basitinden her seferde aynı yakıtı aynı istasyondan alma ihtimalimiz nedir. akaryakıt üzerindeki yüksek vergi kaçakçılığı teşvik ediyor en merkezi yerdeki en markalı istasyondaki yakıtta bile yüksek ranttan dolayı istasyon sahibi hile yapabilir haftada 1 tanker yapsa yeterde artar bile.aman dikkatli olun piyango sizede vurabilir.motor üfleme konusuna gelirsek dizel  motorun eksi özelliği nedir motorun geç ısınması ve sabit devirleri sevmesi sen motoru soğuk kullanırsan veya sık sık şehiriçi trafiğine girersen bu motorda kompresyon (üfleme ) azalması ihtimali nedir.ilk mesajımda işin artı yönlerinide yazdım geçen e 220 cdı mersedesle istanbula gittim harikaydı   :)
golf 4 1,8 Highline

Çevrimdışı barthez

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 16 Aralık 2011, 11:14:15 »
birde genel olarak şunu söylemek istiyorum bence dizel bir araç benzin fiyatlarının yüksekliğinden dolayı iyi
bir tercihtir ama boş bir dizele 8.000-12.000 fark vermektense aynı modelin daha dolusunu alıp problemsiz
lpg tercihiyle binmeyi tercih ederim  uzun vadede yüksek bir risk yüklenmem hemde yakıt maliyeti olarak
benzer rakamlara seyahat ederim .bu ara sakaryada ipragaz bayinde lpg litre fiyatı 2,04 tl.  :) biraz ilerde bp de
2,07 bp den bu sabah şirketin aracına taşıtmatik sisteminden euro dizel aldım 3,85 tl. :)
golf 4 1,8 Highline

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 16 Aralık 2011, 11:34:41 »
birde genel olarak şunu söylemek istiyorum bence dizel bir araç benzin fiyatlarının yüksekliğinden dolayı iyi
bir tercihtir ama boş bir dizele 8.000-12.000 fark vermektense aynı modelin daha dolusunu alıp problemsiz
lpg tercihiyle binmeyi tercih ederim  uzun vadede yüksek bir risk yüklenmem hemde yakıt maliyeti olarak
benzer rakamlara seyahat ederim .bu ara sakaryada ipragaz bayinde lpg litre fiyatı 2,04 tl.  :) biraz ilerde bp de
2,07 bp den bu sabah şirketin aracına taşıtmatik sisteminden euro dizel aldım 3,85 tl. :)
:D :D :D :sevgi:
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı MURAT0154

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 16 Aralık 2011, 17:54:18 »
eğer ki çok km yapılıyorsa kesinlikle dizel alınmalı yalnız 100 000 i geçmemeye dikkat edilmeli. keyfi kullanım için araba alınıyosa benzinli veya lpg li alınabilir.

benim golften önceki aracım doblo 1.3 multijetti. iki yıl önce 94 000 de arabanın motoru dağıldı. trigerden ses geliyodu. o zamanki usta çık yola bişey olamz dedi . şehir dışında çıktık dönüşte bolu da triger zinciri koptu 140 km ile sor şerite ilerlerken.stop etti araba. Allahtan yol boştu direksiyon kilitlenmeden atabildik saga. sonra servisten elemanlar geldi marş a bastı. pistonlar falan cacık oldu tabi. servise çektiler arabayı. bizde otobüsle istanbula döndük. 5 gün sonra arabayı almaya gittik 2000 liraya yakın bi masraf çekiciler falan filan herşey dahil. dönüş yolunda bi benzinlikten (tanınmış ) euro dizeli doldurduk. yakıtta kalitesiz çıktı. döndükten sonra enjektörlerde mazot pompasında filtrede arıza yaşandı. biz bi daha yolda kaldık tekrar çekiciyle çekildi. bu arızalar giderildi motor taşlandı 1200 liraya yakında orda bıraktık.

bu bize çok iyi bi ders oldu dizel arabaların bakımlarının zamanında yapılması ve sabit yerlerden yakıt alınması konusunda. dizel arabaların avantajları var ama bakımları benzinliye göre 2 kat fazla neredeyse ortalamaya vurdugumuzda...
yalnız trigerin opması dizel araca has birşey değildir.

Çevrimdışı MURAT0154

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 16 Aralık 2011, 18:01:58 »
biliyorum diyorsun ama yankış biliyorsun hararet 160 olmadan  aracı hareket ettirmemen lazım:) hatta bazı servisler hararet 160 olduktan sonra da hareket etirilmemesini tavsiye ediyor. haraet 160 olunca aracı da stop etmeyeceksin 90 a düşmesini bekleyeceksin. momru da 50.000 Km den sonra söküp iki adet ata alacaksın aracına bağlayacaksın aracı onlar çekecek. nereden bağlayacağını bilmiyorsan stepneye bak orada bir adet kanca olacak sis lambasının orada yuva var prçryı oraya takıp atları da o kancaya bağlayacaksın.

[/quote
öncelikle türkçeyi düzgün kullanalım eğer kullanmayı bilmiyorsak okuyalım sonrada yazmayı deneyelim seviyeyi düşürmek
istemiyorum .
işyerimde F klavye kullanıyorum  evde Q, ayrıca yazıyı yazarken internette sorun yaşadım. anlamadıysanız tekrar yazabilirim.