Gönderen Konu: AEA (Tek nokta) motor ne kadar yakıyor?  (Okunma sayısı 7757 defa)

Çevrimdışı bunalan

• Profili Görüntüle
AEA (Tek nokta) motor ne kadar yakıyor?
« : 24 Ocak 2012, 22:19:47 »
Arkadaşlar ilk aldığım günden beri en büyük sıkıntım araç çok fazla yakıyor. LPG ayarıda yaptırdım dikkatli ve sakinde kullanıyorum. Ama hiçbir zaman LPG de 30 kuruştan aşağıya düşmedim. Sürekli depoyu full dolduruyorum, km tutuyorum o yüzden ölçümlerim net. Burada herkes 25 kuruşları yazınca içim cız etmiyor değil. 50 tl lpg ile 170 km yi gördüğümde mutlu oluyorum. Buradaki diğer 6N'lerle kıyaslayamıyorum. Çünkü benim aracın motoru AEA motor. Tek nokta. 96 ve üstleri gibi çok nokta değil. O yüzden buradaki başka AEA motor 6N'i olan var mı sizlerin yakıt durumu nedir bilgi verebilir misiniz?

Bakımı var ama duruma göre detaylı bakım yaptırmak istiyorum. LPG ci yeğenim var o da bana o kadar yakmaması lazım dedi ama kaputu kaldırdığında tek nokta olduğunu gördü o an sesi kesildi. Bunlar yakabilir bu kadar dedi ama yinede getir bujilere bakalım dedi. Buji aralığı ayarlanabiliyor o mesafeyi bazen kısa tutuyoruz dedi. Ama daha elim değip götüremedim.

O yüzden buradaki başka tek nokta AEA motor olanlar kendi fikirlerini ve yakıt değerlerini belirtirlerse çok sevinirim.

Çevrimdışı ggtoker

• Profili Görüntüle
Ynt: AEA (Tek nokta) motor ne kadar yakıyor?
« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2012, 01:54:31 »
benım aracımda 95 tek nokta araclardan fakat lpg kullanmıyorum benzinli,aracı ilk aldıgımda boğaz kelebeği çok bitik durumdaydı araç fena yakıyordu km de 40 45 kr yakıyordum aracı satmayı filan düşündüm çünkü 106 GTI sahibi arkadaşımla aynı yakıyordu araclarımız. ikinci el temiz bi boğaz kelebeği buldum boğaz kelebeğini değiştirdim yakıt ile birlikte çok şey değişti,2 gün önce sakarya düzce arası  otobanda 100km sabit hız ile 50 tl lik benzinle 180km yol yaptım gerçekten gözlerime inanamadım önceki halinde 120 130km yaptıgım zaman seviniyordum,yakıt şuan şehirler arası 27-35kr arası kullanıma göre değişiyor.bende ilk aldıgımda lpg taktırmayı düşündüm fakat bu işlerle ilgilenen bi arkadaşım tek nokta araçlarda lpg den çok tasarruf sağlayamayacağımı ve aşırı performans kaybı ve motorda yıpranma yaşayacağımı söyledi bende taktırmadım iyiki taktırmamışım.performans olarakta yakıt olarakta aracımdan çok memnunum.

Çevrimdışı bunalan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Ocak 2012, 09:05:19 »
Boğaz kelebeğinde benim  bir sorunum yok gibi. Yani herhangi bir stop etme devir dalgalanması filan gözükmüyor. Yalnız temizlenmiyor çünkü kelebeğin üstü sen de bilirsin neredeyse tamamen kapatacak şekilde bir şey var. Kenarlardan 1 parmak kadar boşluk var oradan da temizlenmesi çok zor. O üstündeki şeyde sökülür mü bilmiyorum.

Aklıma gelen şimdilik mikser varmış dar boğaz geniş boğaz şeklinde acaba ondan olabilir mi diye düşünüyorum. LPG ciye gidip fikir almayı düşünüyorum. Onunda etkisi olabilirmiş.

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
« Yanıtla #3 : 25 Ocak 2012, 12:55:09 »
Arkadaşlar ilk aldığım günden beri en büyük sıkıntım araç çok fazla yakıyor. LPG ayarıda yaptırdım dikkatli ve sakinde kullanıyorum. Ama hiçbir zaman LPG de 30 kuruştan aşağıya düşmedim. Sürekli depoyu full dolduruyorum, km tutuyorum o yüzden ölçümlerim net. Burada herkes 25 kuruşları yazınca içim cız etmiyor değil. 50 tl lpg ile 170 km yi gördüğümde mutlu oluyorum. Buradaki diğer 6N'lerle kıyaslayamıyorum. Çünkü benim aracın motoru AEA motor. Tek nokta. 96 ve üstleri gibi çok nokta değil. O yüzden buradaki başka AEA motor 6N'i olan var mı sizlerin yakıt durumu nedir bilgi verebilir misiniz?

Tek noktaysda normal hocam

Bakımı var ama duruma göre detaylı bakım yaptırmak istiyorum. LPG ci yeğenim var o da bana o kadar yakmaması lazım dedi ama kaputu kaldırdığında tek nokta olduğunu gördü o an sesi kesildi. Bunlar yakabilir bu kadar dedi ama yinede getir bujilere bakalım dedi. Buji aralığı ayarlanabiliyor o mesafeyi bazen kısa tutuyoruz dedi. Ama daha elim değip götüremedim.

O yüzden buradaki başka tek nokta AEA motor olanlar kendi fikirlerini ve yakıt değerlerini belirtirlerse çok sevinirim.
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı simlikirmizi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Ocak 2012, 12:06:20 »
benım aracımda 95 AEA motor lpg ıle sehırıcı kullanımda  ortalama 350 krs yakıyo bogaz kelebegım saglam bujı ve kabloları degıstırelı daha 500 km ancak yapmısımdır. bakımları tam aracımın ama yakıyor ıste namussuz. :t galıba bu modeller bole.

Çevrimdışı bunalan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Ocak 2012, 13:52:38 »
Hımm. Ben de normal kullanırsam dediğiniz gibi 35 kuruşu çok rahat görüyorum ama çok sakin kullandığım için 30 kuruşlardan bahsettim. Yoksa 35, 37 kuruş yaktığımı söylediğimde kimse inanmıyor ya da yüzüme doğrudur deyip arkamdan hadi oradan sallıyor sanki jep kullanıyor diyorlar.    :D

Ama benim aklımda birşey var. Şu mikser olayını deneyeceğim. Dar boğaz geniş boğaz durumları varmış. O dar değilde geniş boğaz takıldığında çekiş artıyormuş doğal olarak yakıt miktarı düşüyormuş. O yüzden bunun için yeğenimle veya birkaç lpg'ci ile konuşacağım bakalım ne diyorlar, mümkün mü mümkünse denemek için taktırcağım. Nasıldır nasıl birşeydir hiçbir bilgim yok ama kolay birşeyse dediğim gibi deneyeceğim denemekte yarar var daha da fazla yakmaz sanırım. :)

Çevrimdışı chemisamet

• DAS AUTO
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2000 Bora 1.6 SR
« Yanıtla #6 : 27 Ocak 2012, 17:47:05 »
Bilmiyorum yardımı olur mu ama benım aracta 1.6 cl golf 3 tek nokta enjk. ılk aldıgımda yakıt 24-25 kurus arasındaydı soktum enjeksıyonu felan bogaz kelebegını temızledım cekıs artıyor (psikolojık degıl :D :D) ama yakıtta artıyo hemen ertesı gun adaptasyon yapmak ıcın boch servısıne goturdum bagladı cıhaza hıc elektrık arızası olmadıgını fakat bogaz kelebegının adaptasyonu yapılamadıgını soyledıler nereye gıttıysem yapamadılar soylenen su : bu cıhaz mekanık adaptasyon olmaz bogaz kelebegının altındakı kece degısecekmıs...(bende butun ıcımı doktum yaa ohh) ;D ;D
Son olarak ıstersen kelebegı sokerken fotoları cekmıstım paylasabılırım..

Çevrimdışı bunalan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Ocak 2012, 20:12:52 »
:) Birisi sorsun diye bekliyormuşsunuz. Anlatın kurtulun. :) Hımm olabilir. Bana da usta böyle benzer birşey demişti adaptasyon yapamıyoruz diye. Peki sizin sonuç ne oldu? Keçe mi değişti? Yakıt durumu ne derecede değişti? Öyle ise keçe değişince durum düzeldi mi? Bunu nerede yaptırdınız? ( Ben de çok mu şey sordum :) )

Çevrimdışı chemisamet

• DAS AUTO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2012, 20:23:50 »
sonuc hala yakıt fazla 35-40 kurus arası nedenı kece daha degısmedı...
bu kece olayını karburatorculer halledıyomus ama bıturlu zaman bulamadım :D :D
valla rahatladım....

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #9 : 27 Ocak 2012, 23:03:14 »
Bu ne soru bolluğu böyle? Sorulara bereket gelmiş :)

Çevrimdışı ggtoker

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Ocak 2012, 01:33:43 »
Bilmiyorum yardımı olur mu ama benım aracta 1.6 cl golf 3 tek nokta enjk. ılk aldıgımda yakıt 24-25 kurus arasındaydı soktum enjeksıyonu felan bogaz kelebegını temızledım cekıs artıyor (psikolojık degıl :D :D) ama yakıtta artıyo hemen ertesı gun adaptasyon yapmak ıcın boch servısıne goturdum bagladı cıhaza hıc elektrık arızası olmadıgını fakat bogaz kelebegının adaptasyonu yapılamadıgını soyledıler nereye gıttıysem yapamadılar soylenen su : bu cıhaz mekanık adaptasyon olmaz bogaz kelebegının altındakı kece degısecekmıs...(bende butun ıcımı doktum yaa ohh) ;D ;D
Son olarak ıstersen kelebegı sokerken fotoları cekmıstım paylasabılırım..

bizim gibi tek nokta enjeksiyonlu araçlarda boğaz kelebeği adaptasyonunu karbüratörcüler yapıyor çok nokta enjeksiyonlular gibi makinaya baglanıp yapılmıyor malesef, herhangi karbüratörcü adaptasyon sorununu çözebilir 20 30 tl ye.
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2012, 01:34:11 Gönderen: ggtoker »

Çevrimdışı chemisamet

• DAS AUTO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Ocak 2012, 10:41:19 »
bizim gibi tek nokta enjeksiyonlu araçlarda boğaz kelebeği adaptasyonunu karbüratörcüler yapıyor çok nokta enjeksiyonlular gibi makinaya baglanıp yapılmıyor malesef, herhangi karbüratörcü adaptasyon sorununu çözebilir 20 30 tl ye.

adaptasyonu karburatorcu mu yapıyo bana soylenen sadece kecelerı degıstırecegı ıdı oyleyse hemen gıtmelı .. :D :D

Çevrimdışı bunalan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 28 Ocak 2012, 12:36:37 »
Ben aracı alalı 7 ay oldu. Daha önce temizlenme adaptasyon oldu mu bilmiyorum. Neye göre temizlemeye ve adaptasyona karar veriyoruz? Şuan benzinde bir sorundan dolayı stop etme var ama lpg de en ufak bir şekilde rolantide devir dalgalanması gözükmüyor. Sadece fazla yakıyor diye şikayetçiydim ama galiba tüm tek noktalılarda yakıt durumu durum böyle sanırım. :(

Çevrimdışı ggtoker

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Ocak 2012, 16:12:04 »
yakıt durumunuz normal değil bence,ben agresif kullanmadıgım zaman sizin lpg de yaktıgınızı benzinde yakıyorum.