Gönderen Konu: Lpg'de kilometrede 40 kr yakıyor.  (Okunma sayısı 30893 defa)

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
Ynt: Lpg'de kilometrede 40 kr yakıyor.
« Yanıtla #56 : 05 Mart 2012, 19:20:21 »
Yalnız 2000 devirde vites değiştirmek nasıl oluyor şimdi 2000 de değiştirdin ee o zaman 1600 düştü o zaman aracı kaldırmak götürmek işkenceye dünmüyor mu yoksa ben mi yanlış anladım? Çünkü bassan da gitmez ki o devirde. Hem tasarrufta sağlayamaman lazım çünkü bir nevi 2. viteste kalkmak gibi veya 1. vitesten 3. vitese atmak gibi birşey tabi ben yanlış anlamadıysam. :s

hızlanmadan beklentine göre değişir. o devirde de hızlanır.  hızlanmak için gaza çok tatlı basılırsa düşük bir ivmeyle tasarruflu bir şekilde hızlanılabilir. gerçi 2000 devirin az olduğunu ben de düşünüyorum. 2300-2500 devir civarında da değiştirilebilir vites. özellikle üst viteslerde uzun süre düşük devirle hızlanmaya çalışmak motora ve aktarma organlarına zarar verebilir. ama sabit hızlarda 2000 devrin altına düşmemek kaydıyla çok güzel ekonomi yapılır.

şehir içi kullanımda 3. viteste 50 km yerine 4e atıp 55-60 km civarında bir sürat ile çok daha iyi tasarruf yapılacağı aşikar.

fazla yüksek hızdan kasıt çevre yolunda 120+ hız ise kesinlikle yakıt düşmanı. ama mesela çevre yolunda 5. vites kullanmadan düşük süratle gitmek yerine 5 leyip yasal sınırlar içinde gitmek ideal olanı. dur kalk trafiğinde ise 1 dk civarı bir bekleme varsa ilave ekonomi için  motor stop edilebilir.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2012, 19:23:13 Gönderen: TEYOLOGY »
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı relaxizmir

• LÜTFEN TÜRKÇE YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDELİM.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 06 Mart 2012, 09:21:37 »
Üstad valla baya bi fazla yakıyormuşsun gerçekten.Bende 1.6 AEE motor var (benzinli) bir depo benzinle (190 TL) ağırlıklı şehir içi kullanım olmak üzere 640 km yol yapıyorum...ki o da km'de 0.29 Krş yapar...En kısa zamanda sanayiye bir uğra derim !
« Son Düzenleme: 06 Mart 2012, 09:22:03 Gönderen: relaxizmir »
BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YAŞADIM,HÜR YAŞARIM.HANGİ ÇILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIŞ ŞAŞARIM !!!

Çevrimdışı relaxizmir

• LÜTFEN TÜRKÇE YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDELİM.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 06 Mart 2012, 09:25:27 »
hızlanmadan beklentine göre değişir. o devirde de hızlanır.  hızlanmak için gaza çok tatlı basılırsa düşük bir ivmeyle tasarruflu bir şekilde hızlanılabilir. gerçi 2000 devirin az olduğunu ben de düşünüyorum. 2300-2500 devir civarında da değiştirilebilir vites. özellikle üst viteslerde uzun süre düşük devirle hızlanmaya çalışmak motora ve aktarma organlarına zarar verebilir. ama sabit hızlarda 2000 devrin altına düşmemek kaydıyla çok güzel ekonomi yapılır.

şehir içi kullanımda 3. viteste 50 km yerine 4e atıp 55-60 km civarında bir sürat ile çok daha iyi tasarruf yapılacağı aşikar.

fazla yüksek hızdan kasıt çevre yolunda 120+ hız ise kesinlikle yakıt düşmanı. ama mesela çevre yolunda 5. vites kullanmadan düşük süratle gitmek yerine 5 leyip yasal sınırlar içinde gitmek ideal olanı. dur kalk trafiğinde ise 1 dk civarı bir bekleme varsa ilave ekonomi için  motor stop edilebilir.

Ben bu düşünceye katılmıyorum.Benzinli motorlarda motoru stop edip çalıştırmak (özelliklede 1 dk gibi bir süre için) inanın aracın 1 dk'da rolantide yakacağından daha fazla yakmasına sebep olur...
BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YAŞADIM,HÜR YAŞARIM.HANGİ ÇILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIŞ ŞAŞARIM !!!

Çevrimdışı simlikirmizi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 06 Mart 2012, 13:14:41 »
arkadaslar 2000 devır demedım zaten 2000 cıvarı dedım. 2200 gıbı mesala ayrıca TEYOLOGY arkadasımın soyledıgı mantıgı uygaladım 3, vıtes 50 km yerıne 4. vıtes 55-60 km gıbı. valla arkadaslar ben aracımda tasarrufu ancak ve ancak bu sekılde saglayabıldım ayrıca aracım sızınkılere gore fazla yakıyor olabılır eyw . saygım var. ama artık sanayııye gıtmek ıstemıyorum bır sorun varsa bıle bulamıyorlar ustalar. sonrdada sundandır yok efendım bundardır dıe onca masraf cıkartıyorlar. sıkıldım artık  budurumdan. ustalara yapacagım masrafla aracıma yakıt koyar gezerım en azından gezmıs olurum korukorune tamırcıye para baglayıp bıde sorunu cozememek aracımın cok yakmasından daha fazla koyuyor bana.

Çevrimdışı ggtoker

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #60 : 06 Mart 2012, 16:23:36 »
arkadaşlar dün 50 tl benzın koydum...... 150 km yaptım ki biraz daha yapardım.... bunun 20 km falan 160-180 den asagı düşmedim... 10 km yakanda 30 derecelik bi rampa cıktım kocaeli umuttepe arastırma hastanesine geri kalanda 80-90 km hızla gittim.... su halde km de 0.30 krs yakıo... yakın zamanda çanakkeleye gideceğim depoyu fulleyip resimlerle göstereceğim sizede:D

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 06 Mart 2012, 18:06:23 »
Yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız ilk önce trafikte stresten kurtulun. Keyif yapa yapa sakin sakin ve max 70-80 km hızla gidin. Durmanızın kesin olduğu yerlerde gazı kesin ama fren de yapmayın, öyle bir ayarlayın ki 20-30 km hıza kadar araç kendi motor freniyle yavaşlasın. Yoğun trafiğe girdiğiniz de yapılacak en iyi şey aracı dur kalklara göre ayarlayarak sabit bir hızla durmadan ilerlemeye çalışmak. Misal 1. viteste rolantiye bırakın, araba öyle gitsin veya 2. viteste. Mümkün olduğunca az frene basın. Eğer trafik kilitlenmişse yapacak pek birşey yok ama ayağınızı çok iyi ayarlayarak motoru zorlamadan ve stop ettirmeden 1000-1500 devir aralığında kavrama yaptırarak kalkabilirsiniz. 1000 devir altına düşerseniz araba kendi gaz verir bu da fazla yakıt demek :) Bunlar sizin yapabileceğiniz teknikler. Bunun dışında lastik havalarını haftada bir kontrol edin. Rot-balans ayarınız tam olsun. Aracınızın yağ bakımı, ateşleme sisteminin bakımı, hava filtresi değişimi, bozuk olabilecek sensörler vs hepsini yapın. Gereksiz ağırlık taşımayın. En son lpg var ise ayarının çok iyi olmasını sağlayın. Nasıl yaparsınız bilmiyorum ama ustayı ilgilenmesi için ikna edin, uğraşırlarsa gerçekten çok iyi rakamlar tutturulabiliyor. Şu an lpg de şehiriçi 8 litre civarı yakıyorum. Bunun içerisinde arada gaza gelip sert kalkmalar da var :) Şehiriçinden kastım yoğun trafiğe girmeden tabii ki, ara ara ışıklarda dur kalk ve duracak seviyede olmayan yavaş ama akıcı bir trafikte.

Çevrimdışı bunalan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 06 Mart 2012, 21:05:26 »
arkadaslar 2000 devır demedım zaten 2000 cıvarı dedım. 2200 gıbı mesala ayrıca TEYOLOGY arkadasımın soyledıgı mantıgı uygaladım 3, vıtes 50 km yerıne 4. vıtes 55-60 km gıbı. valla arkadaslar ben aracımda tasarrufu ancak ve ancak bu sekılde saglayabıldım ayrıca aracım sızınkılere gore fazla yakıyor olabılır eyw . saygım var. ama artık sanayııye gıtmek ıstemıyorum bır sorun varsa bıle bulamıyorlar ustalar. sonrdada sundandır yok efendım bundardır dıe onca masraf cıkartıyorlar. sıkıldım artık  budurumdan. ustalara yapacagım masrafla aracıma yakıt koyar gezerım en azından gezmıs olurum korukorune tamırcıye para baglayıp bıde sorunu cozememek aracımın cok yakmasından daha fazla koyuyor bana.
LPG olmuş 2,75 valla ne desek yalan. Bence senin araban benim arabadan. Tek nokta. Ne yaparsak yapalım yakıyor bizim arabalar. Ben artık araçta tasarrufta yapabileceğim en yüksek tasarrufu yapmaya çalışıyorum ama son zamanlarda kampanyaları takip ediyorum ki bence bunların avantajları bizim tasarrufumuzdan daha verimli gibi.

Örnek vermek gerekirse
Geçenlerde 20 tl bonus kazandım.
2 hafta önce bonus kampanyasından yararlandım 75 tl yakıt aldım bugünde onun 20 tl bonusu geldi.
Mesela aşağıdaki linkte bulunan kampanyadan 4 kez yararlanıp 20 tl bonusta oradan alabilirsiniz.
http://www.bonus.com.tr/pages/kampanyalar-bonus-kampanyalar.aspx?campaignId=1391
Bir kampanyada Teb'in banka kartını kullanırsan 10 tl sanırım bir ödül vardı şimdi linkini bulamadım ondan da yararlanabilirsiniz vs.vs.  :D

Eee normalde tasarrufa kalksam km'de 30 kuruş değil de 27,5 kuruş yakabileceğim. 20 tl bonusta 20/0,025=800 km eder.  :D Bir bonus 800 km tasarruf.  ;D
« Son Düzenleme: 06 Mart 2012, 21:12:32 Gönderen: bunalan »

Çevrimdışı therasmus

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 10 Mart 2012, 17:36:41 »
LPG olmuş 2,75 valla ne desek yalan. Bence senin araban benim arabadan. Tek nokta. Ne yaparsak yapalım yakıyor bizim arabalar. Ben artık araçta tasarrufta yapabileceğim en yüksek tasarrufu yapmaya çalışıyorum ama son zamanlarda kampanyaları takip ediyorum ki bence bunların avantajları bizim tasarrufumuzdan daha verimli gibi.

Örnek vermek gerekirse
Geçenlerde 20 tl bonus kazandım.
2 hafta önce bonus kampanyasından yararlandım 75 tl yakıt aldım bugünde onun 20 tl bonusu geldi.
Mesela aşağıdaki linkte bulunan kampanyadan 4 kez yararlanıp 20 tl bonusta oradan alabilirsiniz.
http://www.bonus.com.tr/pages/kampanyalar-bonus-kampanyalar.aspx?campaignId=1391
Bir kampanyada Teb'in banka kartını kullanırsan 10 tl sanırım bir ödül vardı şimdi linkini bulamadım ondan da yararlanabilirsiniz vs.vs.  :D

Eee normalde tasarrufa kalksam km'de 30 kuruş değil de 27,5 kuruş yakabileceğim. 20 tl bonusta 20/0,025=800 km eder.  :D Bir bonus 800 km tasarruf.  ;D

20 tl bonus ile yani 20 tl ile 800 km gideceksiniz doğrumu anladım yoksa hesabınızda bir yanlışlık mı var ? :)

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #64 : 10 Mart 2012, 17:41:29 »

20 tl bonus ile yani 20 tl ile 800 km gideceksiniz doğrumu anladım yoksa hesabınızda bir yanlışlık mı var ? :)

yok hesapta kast edilen şey şu. siz yırtının kilometrede 2,5 kuruş tasarruf yapın. ama 20 liralık bonusu aldığınızda bu 2.5 kuruşluk tasarruf ile 800 km de çıkartabileceğiniz parayı tek seferde yapıyorsunuz demek istiyor. hesap doğru.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı bunalan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 10 Mart 2012, 20:30:43 »
 :tamamdir

Çevrimdışı polokolo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 10 Mart 2012, 23:30:03 »
lpg de 40 krş çok iyi benim araba çok yakıyor az  kaçıyor 20 tlye 40 km gitti

Çevrimdışı ferhattasdemir

• Eksantrik sübap açar, motora benzin kaçar :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 11 Mart 2012, 01:23:06 »

ne yapıyorsun araçla sprint, drag, ralli vs. yarışlara mı katılıyorsun ki km de 50 krş yakıyorsun. benzinli araçlar yakmıyor o parayı
Eksantrik sübap açar, Motora benzin kaçar
Çok zorlama kelebeği, Araba altından uçar... :)

Çevrimdışı hrntncy

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 11 Mart 2012, 04:53:45 »

şehir içi dur kalk dur kalk 20 km den yukarı cıkmıyorum genel olarak fazlada olmasa yokus yukarı cıkıyorum  20 tl e 45-50 km de benim ki yakıyor 2.75LT Fiyatın dan cok mu acaba arac 2006 polo 1.4 triendline
Her Honda 'GTI' tarafından avlanmaya muhtaçtır I LOVE MY POLO

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 11 Mart 2012, 10:46:31 »
Dur kalk çok olduğu zaman hele yokuş yukarı ve araba yüklüyse bu kadar yakar maalesef.