Gönderen Konu: motor segman problemi  (Okunma sayısı 8540 defa)

Çevrimdışı polokolo

• Profili Görüntüle
motor segman problemi
« : 09 Mart 2012, 23:26:40 »
arkadaşlar arabayı 3 ay önce aldım. ustalardan biri egzantirik, diğeri segman sorunu (yada pistonlardan biri çalışmıyor  dedi)var dedi. en son   bir arkadaşımın tanıdığına götürdüm. motorda herhangi bir garip ses yok dedi. inanın arabadan  iyice soğudum ben,im sorum segman sorunu olduğunu veya problem olup olmadığını nasıl anlarım. 3 aydır kullanıyorum herhangi bir çalışmama gib, bir problemi de olmadı. yalnız yakıtı lpg de yaklaşık 350-400 arası yakıyor.

Çevrimdışı vtt

• Profili Görüntüle
Ynt: motor segman problemi
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2012, 23:50:47 »
sadece yakıt ile anlayamassınız yakıt problemi birçok nedenden olabilir.

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2012, 00:25:10 »
Ne alakası var abicim segmanla filan ya bu ustaları dövmek lazım arabandan soğuma kardeşim git egzozunu ölçtür lambdanı kontrol et sorunun çözülsün eletme arabanı böyle adamlara
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Mart 2012, 02:41:50 »
Yahu sekman gidik olsa araba deli gibi yağ yakar. Pistonun birisi çalışmasa da genelde ateşleme veya yakıt probleminden dolayı olur. Çekişinden memnunsanız ve motor dengeli çalışıyorsa ciddi bir problem yoktur. Adamlar motoru aç kapa yaparak para kopartacaklar galiba, niyetleri bu. Ne biçim ustalar var anlamıyorum. Küçük bir işimin düştüğü ustaya arabayı götürdüğümde benim aracın 150 beygir olduğunu inatla benim yanlış bildiğimi söyledi. Bende haa öyle mi valla güzelmiş sevindim deyip kaçtım oradan. Laf arasında aslında usta olmadığını, çiftçilik yaptığını söylemişti.
« Son Düzenleme: 10 Mart 2012, 02:42:08 Gönderen: atego »

Çevrimdışı polokolo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2012, 05:50:49 »
cevaplarınız için teşekkür ederim.Vallahi anlayamadım gitti ya. lambda dediğiniz pahalı birşey mi?

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Mart 2012, 09:34:22 »
cevaplarınız için teşekkür ederim.Vallahi anlayamadım gitti ya. lambda dediğiniz pahalı birşey mi?

Oksijen sensörüdür. Değişimi 200 tl yi geçmez kocaelindeyseniz yardımcı olurum

Çevrimdışı fatih1708

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Mart 2012, 10:19:55 »
1silindiri calismayan araba hemen anlasilir.inanin bir silindiri calismasa usta size soylediginde ogrenmezdiniz.soyle olur mesela herzamanki gibi vites atarsiniz atiyorum 2500'e gekince vites atin normalde araba bir ust vitestede ceker ama 1 silindir calismazsa titreme yapar kaldirmaz cunku vitesi.benim basima geldi bujidenmis.ayrica bu sekilde kullanimda yakit tuketimide bariz sekilde artar.
segmanda sorun var diyorsa bence kompresyon testi yaptirin.cok masrafli birsey degil diye biliyorum ve bildigim kadariyla nihai sonucu veriyor.icinizde rahatlar hem.

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Mart 2012, 22:24:37 »
Lamda  :tamamdir

Çevrimdışı polokolo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Mart 2012, 23:20:55 »
20 liralık gaz 40 km gitti. ankara  çankaya tarafında içerisinde de 5  kişi idik yokuştan dolayımı bu araba çok yakıyoooorrr.

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Mart 2012, 01:01:10 »
20 liralık gaz 40 km gitti. ankara  çankaya tarafında içerisinde de 5  kişi idik yokuştan dolayımı bu araba çok yakıyoooorrr.

Düz yolda tek başınıza deneyin, biraz fazla yakmış ama yokuş, yük ve trafik çok farkettirir.

Çevrimdışı polokolo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Mart 2012, 15:03:32 »
uzun yolda deneme fırsatım olmadı. Ankaranın düz yeri yok ki . konya gibi değil  >:(

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Mart 2012, 19:38:55 »
arkadaşlar arabayı 3 ay önce aldım. ustalardan biri egzantirik, diğeri segman sorunu (yada pistonlardan biri çalışmıyor  dedi)var dedi. en son   bir arkadaşımın tanıdığına götürdüm. motorda herhangi bir garip ses yok dedi. inanın arabadan  iyice soğudum ben,im sorum segman sorunu olduğunu veya problem olup olmadığını nasıl anlarım. 3 aydır kullanıyorum herhangi bir çalışmama gib, bir problemi de olmadı. yalnız yakıtı lpg de yaklaşık 350-400 arası yakıyor.
arkadaşım aracının çalışma sesinde bir gariplik varmı mesela şıkır şıkır ses gelkiyomu motorundan yani dizel gibi çalışıyormu ve bunu benzindede yapıyormu? eyer yapıyorsa yağ değişim zamanın geldiğinde yağ karterini söktür içini ve yağ pompasının filtresini temizlet aracın çalışması çok rahatlar maliyeti de en fazla 60 lira tutar
RedMercury

Çevrimdışı polokolo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Mart 2012, 22:47:22 »
Hiç sorma ya yağını 2 ay önce değiştirdim fakat yağ filtresini değiştirmeyi unutmuşum dangalak adam da uarmadı inşallah bişey olmaz

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #13 : 15 Mart 2012, 02:39:42 »
Hiç sorma ya yağını 2 ay önce değiştirdim fakat yağ filtresini değiştirmeyi unutmuşum dangalak adam da uarmadı inşallah bişey olmaz

Yağ filtresini sakın ihmal etme. Yaptırabilirsen bir an önce değiştirmeyi dene. Yağ filtresinin içinde biriken su kışın donarak yağ akışını kesiyor.