Gönderen Konu: yağ lambası yanıp sönüyor  (Okunma sayısı 59116 defa)

Çevrimdışı mugumrah

• Profili Görüntüle
yağ lambası yanıp sönüyor
« : 14 Nisan 2012, 14:59:17 »
Polo 2000 1,4 16v iki hafta oldu,yağını ve yağ filtresini değiştirdim.Bugün yağ lambası yanıp sönmeye başladı.Arabayı stop ettirip tekrar çalıştırdığımda biraz gidince yağ lambası yanıp sönüyor.Aynı sorunla karşılaşan var mı?(yağ seviyesi normal)

Çevrimdışı relaxizmir

• LÜTFEN TÜRKÇE YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDELİM.
    • Profili Görüntüle
Ynt: yağ lambası yanıp sönüyor
« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2012, 15:34:17 »
Muhtemelen mekanik değil bir elektriksel problem.Baktırmakta fayda var.
BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YAŞADIM,HÜR YAŞARIM.HANGİ ÇILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIŞ ŞAŞARIM !!!

Çevrimdışı nakres

• http://www.vwpasa.com/
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Nisan 2012, 16:30:32 »
merhaba genlde bu tür ikazlar motorda oluşan kurumların yağ süzgecini tıkamasından  dolayı oluşur.ama yinede öncelikle arıza tespiti yapmak gerekir
  yağ basıncının ölçümü gerekir basınç normal ise elektriki olarak arıza aranır elektriki arıza arama safhasında ise genelde müşür arızalı çıkar ama tabii ki tesisattada arıza olabilir..
basınç normal değil ise yağ pompasından önce süzgecin kontrolü gerekir.

olası en buyuk arıza süzgein tıkanmasıdır bir kısmı tamamen tıkalıdır yağ geçişi için çok az bir kısım kalmıştır aracınızı çalıştırırsınız yağ pompasının süzgeçten emişini başlatmış olursunuz o dar alanda bir süre sonra yeterli basınç için ya yeterli olmaz yada orasıda tıkanır daha sonra sağa çekip stop edersiniz son gelen pislikler tekrar kartere düşer kanal yine açılır bu böyle devam eder bir an evvel kontrollerinin yapılması yararlıdır..

yukarıda yazdığım gibi en büyük sorun süzgeç tıkanmasıdır maliyeti pompa değişiminden daha fazlaya çıkar neden denilecek olursa çoğu kez süzgeç değişim veya temizliğinden sonra arıza tekrarlar çünkü motor içerisindeki sekmanların bloğun vs üzerinde bulunan kurumlar dökülmeye devam ederek arızayı tekrarlatır.
dilerim elektriki bir temassızlık vs vardır da en sorunsuz şekilde arızanız giderilir.

!!!!MECNUN  BİLSEYDİ VW SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ...?????...!!!!
    http://www.vwpasa.com/   
    http://www.andcarotomotiv.com]Andcar Otomotiv Hizmetleri[/fon

Çevrimdışı mugumrah

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2012, 20:13:11 »
usta yağ müşürü arızalı olabilir dedi ,yağ müşürünü değiştireceğim...

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Nisan 2012, 23:05:47 »
karterini açtır karterin içini ve yağ pompasının filtresini temizlet işçiliği en fazla 50-60 lira tutar bu arada yeniden yağ değiştirmen gerekicek ama yapıcağın bu işlem aracının ömrünü ve çalşımasını emin ol değiştiricek bendeki poloya yaptırmıştım çok farketti bence sıkınti müşirde de olsa bu işlemi yaptır
RedMercury

Çevrimdışı mugumrah

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Nisan 2012, 16:23:41 »
yağı değişeli iki hafta oldu,yine de yaptırmak faydalı olur...Bu arada yağ lambasının yanıp sönmesi durdu.Belki geçici bir durumdur yağ müşürünü aynı sorun çıkarsa mı değişeyim,kararsızım.Şu an için sorun yok gözüküyor...
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2012, 16:30:23 Gönderen: mugumrah »

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Nisan 2012, 22:28:15 »
yağ müşirinde belki temassızlık vardır sonrada geçmiştir, aracının yağını sık sık kontrol et birde çalışmasını kontrol et aynı şekilde tekrar yapmaya devam ederse yada anormal sesli yani şıkırtılı çalışırsa dediğim karter temizliği işini öne alırısın
RedMercury

Çevrimdışı mugumrah

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Nisan 2012, 14:08:13 »
cevap yazan,bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim...

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Nisan 2012, 20:45:23 »
nedemek keyifli sürüşler
RedMercury

Çevrimdışı reallaz61

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Nisan 2012, 18:05:07 »
Aynısı başıma gelmişti ve konu da acmıştım. Üşenme ver 3-5 bişeyler karteri söktur guzel bi temizlet, hem kafan rahat olsun hem araban. Nerde nezaman yanacagı belli olmaz, Allah korusun acil bi durumdada yanabilir. Yağmüşürü ustaların kolayına giden en kolay yol.

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #10 : 25 Nisan 2012, 22:51:55 »
benim de yağ lambam yağ iyice ısınınca yanıyordu.ustalara danıştım, üç tanesi 'motor kurum yapmış, yağ kanalları ve süzgeç tıkanmış' dedi. bir tanesi de 'yataklar aşınmış, beni de kendini de yorma sat, kurtul' dedi.kurum yapmış diyen ustalardan bir tanesi 'karter sökülecek, süzgeç temizlenecek, belki de motor sökülecek duruma göre kurum temizliği yapılacak' dedi. bir tanesi direkt 'motor sökülecek kurumlar el ile temizlenecek, parça değişimi gerekirse yapılacak ve 1000 tl ye sadece motor temizliği olur' dedi. zaten 9 ay önce arabayı aldığımda bu şikayetten dolayı haybeye 'yağ pompası' değişti orjinaliyle ve 280 lira sadece pompaya verdim işçilik hariç. 2000 km sorun çıkmadan kullanmıştım, sonra zamanla motor iyice ısınınca yanmaya başladı. neticede benim haybeye verecek param yok artık. ben de 'liqui moly' marka motor iç temizleme kimyasalı  aldım 40 tl ye, würth hiçbir yerde kalmamış. 10 tl ye orjinal yağ filtresi aldım, bu arabanın da hem ucuz hem orjinal bir parçası varmış demek ki ' yağ filtresi' :). sonra temizlik için 10 numara yağ aradım, bulamadım.ben de 3 litre normal mazot aldım, yarım litre de içine 20-50 yağ kattım motor temizliği için kullanmak için. Önce motor iyice sıcakken ve yağ lambasını yakmışken eski yağa 'liqui moly' kimyasalını attım 10 dakika rölantide çalıştırdım. sonra stop edip beklemeden karter tapasından ilaçlı yağı boşalttım. yetmedi motoru 20 dakika soğutup mazot yağ karışımını tapayı elle kapatarak sıkmadan motora döktüm. bir buçuk dakika da mazotlu yağla motoru rölantide çalıştırdım.ikisinde de motordan simsiyah pis yağ ikincisinde de pis mazot boşaldı. sonra filtreyi söktüm tapayıda açtım yarım saat ne varsa süzülmesini bekledim.yeni filtreyi ingiliz anahtarıyla bozmadan kaçırmayacak şekilde takmadan içinede biraz yeni yağ koyarak taktım. petrol ofisinin 20-50 yağını da en son motora döktüm işi bitirdim. bu yağı denemek amacıyla koydum 3000 km sonra sorun çıkarmazsa 10-60 tam sentetik yağ koyacağım. şimdilik yağ lambası motor ne kadar ısınırsa ısınsın yanmıyor ve de çekiş acayip arttı.motoru yağ lambası ara sıra yanar vaziyette kullanmak büyük hata motoru elime alabilirdim.böyle deneyeceğim bakalım temizlik ilacından sonra mazot temizliğini de ben yaptım ama siz bana uyup yapmayın ben risk aldım, 10 numara yağla 1 dakika rölantide çalışması yeter ilk ilaçlı yağ boşaldıktan sonra.kısacası sorun bitti şu anda motor cillop gibi oldu.ustaya kalsa illa sökecek ve 1000 tl alacak. :-X

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #11 : 25 Nisan 2012, 22:54:30 »
fotolar

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #12 : 26 Nisan 2012, 02:19:07 »
Güzel paylaşım, elinize sağlık   :tamamdir

Çevrimdışı mugumrah

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 13 Mayıs 2012, 14:25:03 »
yağ müşürünü orjinali ile değiştirdim,iki hafta bindim sorun yoktu.Bu gün çalıştırdım kalkıştan iki üç saniye  sonra yanıp yanıp sönmeye başladı.Fakat sorun eskisine göre düzelmişti.Yine canımı sıkmaya başladı ne yapmam gerek bilmiyorum,açıkçası ustalarda deneme yanılma yöntemi ile sorunu bulmaya çalışıyorlar gibi geldi bana.... :-[ :-[ :-[