Gönderen Konu: TAVAN SARKMASINI KENDİM ÇÖZDÜM!!!RESİMLİ  (Okunma sayısı 23307 defa)

Çevrimdışı ramazan_40

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Eski:98 AFH Polo Yeni:2000 Focus Ghia
TAVAN SARKMASINI KENDİM ÇÖZDÜM!!!RESİMLİ
« : 28 Aralık 2012, 23:04:02 »
Arabayı ilk aldıgımda bir hevesle arabayı temizlemeye koyulmuştum tavanı berbat durumdaydı ve bende temizlemeye karar verdim deterjanlı suyla tavanı güzeeeece bir temizledim :D masum masum :D sonra herkesin tahmin ettigi şey oldu tabi tavanımın yarısı oldugu gibi sarktı diger yerlerde öbek öbek kabarmalar oldu ve arabanın tavanında berbat bir görüntü oluştu.Tavanı yapmak hep aklımdaydı ancak fırsat olmamıştı hiç yapmaya hazır bu hafta sonu evdeyken bol bolda vaktim varken bu tavan işini çözeyim dedim öncelikle oto döşemesi satan bir yerden uygun ebatlarda tavan kumaşı aldım..

kumaş 30 tl+yapıştırıcı 15 tl=toplam 45 tl harcadım malzemelere..

bu arada 2 döşemeciyede tavanı kaca yapacakalarını sordum her ikisde 200 lira dediler…

tavanı sökmeye koyuldum el tutma yerlerindeki vidaları söktügünüzde ve kapı plastiklerini çıkardıgınızda tavan geliyor saten tavanı dıkkatlice yerinden çıkardım
 daha sonra tavanı söktügümde geriye kalan tavanı biraz inceledm  :D demek bu burdan geçiyormuş,bu koblo burdan çıkıyormuş,bunuda burdan sokmuşlar filan diye biraz saçmaladım :D

Öncelikle eski kumaşı yerinden sökmekle işe başladım kumaşı çıkarınca alttan süngerimsi yapışkanlı bir madde var bunu kazımak gerekiyor yoksa saglıklı bir yapışma olmucaktır zaten işin %70 bu kısım oluşturuyor benim çok fazla  vaktimi aldı bu kısım bulaşık teliyle çıkardım bütün süngeri çıkardıktan sonra tavanın ilk yarısını fırçayla yapıştırıcıyı sürdüm daha sonra kumaşı üzerine yapıştırarak duvar kagıtlarını yapıştırırken kullanılan rulo benzeri  bişeyle içlerden dışarıya doğru baskı uygulayarak  yapışmasını sağladım sonra aynı işlemi diger kalan yarısı içinde uyguladım…

ve sonuç mükemmele yakındı aldığım döşemeci bile sen bunu kendin yapamassın eline gözüne bulaşır demişti :D arabanın tavanı şu an fabrika çıkışındaki gibi görünüyor ve beni çok mutlu ediyor baktıkca :D tabi benim elim bu işlere oldukca yatkın oldugu için cesaret buldum yaptım kolay bir iş degil onu söylemek isterim ancak dediğim gibi bu işlere eli biraz yatkın birisi bu işlemi yapabilir…
toplam maliyeti:45 tl oldu :D

« Son Düzenleme: 09 Mart 2014, 23:09:51 Gönderen: ramazan_40 »
Hiçbir ordu, zamanı gelmiş bir düşünceye karşı duramaz.

Çevrimdışı alper19

• Volkswagen Türkiye - 2
    • Profili Görüntüle
elinize sağlık cok başarılı  :)

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
Elinize sağlık. Bende aynı sizin gibi kendim yapmıştım. Ön güneşlikleride ılık su ile yıkayın. Onlarda güzel oluyor. Bu arada ön panjur kromu olarak ne kullandınız. Nette ona benzer bişeyler varsa link verir misiniz? Bende yapmak istiyorum.

Çevrimdışı ramazan_40

• Profili Görüntüle
Elinize sağlık. Bende aynı sizin gibi kendim yapmıştım. Ön güneşlikleride ılık su ile yıkayın. Onlarda güzel oluyor. Bu arada ön panjur kromu olarak ne kullandınız. Nette ona benzer bişeyler varsa link verir misiniz? Bende yapmak istiyorum.
evet güneşlikler ve el tutma yerleri sırrıttı artık nekadar kirlenmişse kumaş degişince  kirleri ortaya çıktı onlarıda en kısa zamanda temizlicem
folyoda nette çok fazla bulamadım ancak ben bir yapı marketten aldım dijifix ismi plastik esaslı kendinden yapışkanlı hemen hemen hertürlü desenide mevcuttur.bu tip yerlerde bulabilirisiniz..

Çevrimdışı Symbol

• Profili Görüntüle
Son derece başarılı ;)
Benimkinde sunroof var, sökmesi daha zor geliyor gözüme :(

Buarada ön tampona az birşey rötuş boyası sürün o siyahlıklar gitsin ;)

Çevrimdışı MetinTekin

• Profili Görüntüle
Güzel çalışma olmuş
35_AG_8308 96' 2Kapı Mavi_Şimşek PoLo

Çevrimdışı furkanyldrm

• Profili Görüntüle
işte bu, tebrikler  :tamamdir

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
hela olsun guzel olmuş cidden :) .. benımde tavan dosemesı kırlenmıs tamırcıler ellerıyle ellemısler sanırım degıstıreyım dıyorum bende yaza..

o kullandıgın yapıstırıcının bı adı varmı ? yada resmı varmı dostum ?
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2012, 13:51:24 Gönderen: servet_volt »
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

Çevrimdışı ramazan_40

• Profili Görüntüle
Son derece başarılı ;)
Benimkinde sunroof var, sökmesi daha zor geliyor gözüme :(

Buarada ön tampona az birşey rötuş boyası sürün o siyahlıklar gitsin ;)

teşekkürler.
arabanın bir kaç yerinde boyanacak yer var yani boyaya girecek araba hepsini birden yaptırmak istedigimden dolayı öyle duruyor.yaza dogru yaptırmayı düşünüyordum ama deidigin gibi geçiçi olarak rötüş yapabilirim...

Çevrimdışı ramazan_40

• Profili Görüntüle
hela olsun guzel olmuş cidden :) .. benımde tavan dosemesı kırlenmıs tamırcıler ellerıyle ellemısler sanırım degıstıreyım dıyorum bende yaza..

o kullandıgın yapıstırıcının bı adı varmı ? yada resmı varmı dostum ?

Adı bison kontak yapıştırıcı bu yapıştırıcı hemen herşeyi yapıştırabilir.Sıvı oldugu içinde sürülmesi kolay ve basittir.
Soğuk ve sıcağada mukavemeti yüksek bir ürün.

http://www.yiltas.com/Urunler/Bison-Kit-Kontak-Yapistirici-650-Ml.html
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2012, 15:04:07 Gönderen: ramazan_40 »

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
Ben Bally ile yapmıştımda, rezillik çekmiştim  :-\

Çevrimdışı infernaltr

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf IV
Daha önce tavanı ıslak bezle sildiğim için komple sarkmıştı , tavanı söktüm. Döşemeciden orijinal rengine benzeyen kumaş aldım. Kumaş 28 TL , döşemeciye sordum hangi yapıştırıcıyla kullanmalıyım diye . Patex Kontakt yapıştırıcı al dedi 1 kilo ama bulamadığım için 750 gramından almak zorunda kaldım 20 TL idi. Sonuç olarak 750 gram yapıştırıcı zar zor yetti bol bol süremedim  :( ama sorun yok şimdilik.  :tamamdir
 Döşemeci ile 150 TL ye anlaşmıştım vazgeçtim  :D
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2012, 16:58:08 Gönderen: infernaltr »

Çevrimdışı leadri61

• Profili Görüntüle
Bende sizin gibi kendim söküp yapmıştım tavanı. yapım aşaması aynı olmuş hele o tavandaki malzemeyi soymak çok zaman almıştı ve çok tozlu bir işti :) bizim işçilik fena değildi yapıştırıcı olarak bali kullanmıştık iyide tutmuştu ama şimdi biraz sarkma var.

Çevrimdışı hadesksk

• Profili Görüntüle
Tavandaki döşemeyi söktükten sonra kalan malzemeyi tinerle rahatça çözebilirsiniz. kuru kuru çözmekten çok daha kolay olur.  :tamamdir