Gönderen Konu: otomatik vuruntu  (Okunma sayısı 18984 defa)

Çevrimdışı tugaysaban

• Profili Görüntüle
otomatik vuruntu
« : 19 Şubat 2014, 20:20:19 »
arkadaşlar hayırlı akşamlar konuyu açmıştım fakat silinmiş otomatikte vuruntu dediğiniz şey tam olarak nedir. benim araçta 2 den 3 e geçerken araç soğukken ve bazen sıcakken hafif bir ileri itiş şeklinde çok hafif bir sarsıntı oluyor. diğer vitesleri hiç hissetmiyorum bazen geriye alıncada aynı şeyi yapıyor araç 160 binde şanzıman yağı değişmişmi bilmiyorum.yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.
abs siz olur bbs siz asla..

Çevrimdışı ogretmen_ankara

• 2001 Golf Comfortline Red
    • Profili Görüntüle
otomatik vuruntu
« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2014, 21:58:14 »
Vuruntu denen şey tamda siZin yaşadığınız durum işte. Kiminde daha yumuşak kiminde daha sert vuruntu oluyor. Bazı nedenleri var. Bunlardan biri selenoidlerin zamanla yıpranması, şanzıman yağı eksilmesi, adaptasyon sorunu gb. Şanzıman yağı değişimine gelince bu konu hep bir muamma. Ankarada 3 yetkili servisle de görüşmüştüm. Her 3 serviste yağı değiştirilmez, eksikse tamamlanır demişti. Özel servisler ise mutlaka değişmeli diyor. Golf 4 kitapçığında veya bakım aralıklarında şanzıman yağından bahsedilmiyor. Arkadaşımın volvo s60 oyomatik aracının kitapçığında şöyle yaZıyordu. Şanzıman yapı ömrü motor ömrü kadardır, değişmez diye. Vuruntu hafif ve arasıra yapıyorsa çok kulak asmadan binmeye devam ediniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı tugaysaban

• Profili Görüntüle
Ynt: otomatik vuruntu
« Yanıtla #2 : 19 Şubat 2014, 22:54:09 »
ben zaten bu vuruntuyu demeyimde bu zorlanarak geçişi çok normal karşılıyorum çünkü 1den 2 ye golflerin hemen hemen hepsi bu sıkıntıyı yaşıyordur. bende yok diyenlerde zaten yaptırmıştır ama vuruntu diyenler genelde aşırı sarsıntıdan devir saatindeki bozukluklardan filan bahsediyor. o zaman ben bi yağına baktırayım.

Çevrimdışı okaykay_1

• okay kaygusuz
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 1.9TDİ + yazlım mk4
« Yanıtla #3 : 19 Şubat 2014, 23:18:35 »
arkadaşlar hayırlı akşamlar konuyu açmıştım fakat silinmiş otomatikte vuruntu dediğiniz şey tam olarak nedir. benim araçta 2 den 3 e geçerken araç soğukken ve bazen sıcakken hafif bir ileri itiş şeklinde çok hafif bir sarsıntı oluyor. diğer vitesleri hiç hissetmiyorum bazen geriye alıncada aynı şeyi yapıyor araç 160 binde şanzıman yağı değişmişmi bilmiyorum.yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.
ayni benm arabada 180 binde gecislerde vuruntu asla yok sadece 2den 3e gecerken bazen ileri atio gbi arabaayi gelio
Meğer aşk varmışta biz onu sadece insanlarda aramışız.. tdi

Çevrimdışı ogretmen_ankara

• 2001 Golf Comfortline Red
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2014, 02:46:08 »
ben zaten bu vuruntuyu demeyimde bu zorlanarak geçişi çok normal karşılıyorum çünkü 1den 2 ye golflerin hemen hemen hepsi bu sıkıntıyı yaşıyordur. bende yok diyenlerde zaten yaptırmıştır ama vuruntu diyenler genelde aşırı sarsıntıdan devir saatindeki bozukluklardan filan bahsediyor. o zaman ben bi yağına baktırayım.

Şanzıman yağınızda bir eksiklik olup olmadğının anlamanın yolu, p den R ye aldığınızda zıplama yapıyorsa, yağda eksiklik vardır. P Den D ye aldığınızda geç doldurma varsa, ya yağ eksiktir yada pompada arıza vardır. Yağ seviyesini kontrol ettirin. Kontrol ettirdiğiniz yere şikayetiniZi belirttiğinizde şanzımanı indirip bakalım diyecektir. Dediğim gibi rahatsız edici boyutta değil ise size tavsiyem elletmeyin.

Çevrimdışı tugaysaban

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Şubat 2014, 07:35:25 »
Şanzıman yağınızda bir eksiklik olup olmadğının anlamanın yolu, p den R ye aldığınızda zıplama yapıyorsa, yağda eksiklik vardır. P Den D ye aldığınızda geç doldurma varsa, ya yağ eksiktir yada pompada arıza vardır. Yağ seviyesini kontrol ettirin. Kontrol ettirdiğiniz yere şikayetiniZi belirttiğinizde şanzımanı indirip bakalım diyecektir. Dediğim gibi rahatsız edici boyutta değil ise size tavsiyem elletmeyin.

dediklerının aynısı var eksıkmıkı acaba ama bu dedıklerını cok nadır yapıyo bılgılerın ıcın tesekkur ederım.

Çevrimdışı mukican

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Şubat 2014, 13:44:14 »
Arabanın HIZ SENSÖRÜ arızalı anladığım kadarı. aynı problemi ben bu hafta yaptırdım. şu anda on numara aracım. Ustaya teşekkür..hocam aynı problem benim otomatik 2000 model golfte de vardı. sana tavsiyem. HELAL kazandığına inandığım İVEDİK ORG. SANAYİ de 24. cadde Şahinler Şanzuman: BAKİ usta var gerçekten git. asla pişman olmazsın.. Kırıkkaleden gelen arkadaşın önerdi deyin. yeter.. şimdiden ustanın İLGİLERİNE  BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜR EDERİM.

Çevrimdışı mukican

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Şubat 2014, 13:44:51 »
bu arada ustayı sadece aracımdan dolayı tanıyorum. başka herhangi bir tanışıklığım yoktur. USTA benden öncede ustaydı.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2014, 13:45:51 Gönderen: mukican »

Çevrimdışı okaykay_1

• okay kaygusuz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Şubat 2014, 14:37:37 »

o dediklerin yok bende vites gecislerinde hic problem yok zaten ben anlarim sarsintiyi vurmayi

Çevrimdışı tugaysaban

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Şubat 2014, 17:55:30 »
o dediklerin yok bende vites gecislerinde hic problem yok zaten ben anlarim sarsintiyi vurmayi
yani sorun ne?

Çevrimdışı tugaysaban

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 20 Şubat 2014, 17:56:17 »
Arabanın HIZ SENSÖRÜ arızalı anladığım kadarı. aynı problemi ben bu hafta yaptırdım. şu anda on numara aracım. Ustaya teşekkür..hocam aynı problem benim otomatik 2000 model golfte de vardı. sana tavsiyem. HELAL kazandığına inandığım İVEDİK ORG. SANAYİ de 24. cadde Şahinler Şanzuman: BAKİ usta var gerçekten git. asla pişman olmazsın.. Kırıkkaleden gelen arkadaşın önerdi deyin. yeter.. şimdiden ustanın İLGİLERİNE  BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜR EDERİM.
kardeş detaylı anlatırmısın tam olarak nasıl problemlerin vardı şimdi aracın nasıl? teşekkür ederim şimdiden..

Çevrimdışı okaykay_1

• okay kaygusuz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 20 Şubat 2014, 19:41:10 »
yani sorun ne?
benim aracda sorn yok sadece bazen 2den 3e gecerken biraz aracı itiyor gibi hepsi bu

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 20 Şubat 2014, 19:47:23 »
vites değişikliklerinde vuruntu şanzıman takozundan da olabilir, aklınızda olsun

Çevrimdışı mukican

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Şubat 2014, 10:42:02 »
kardeş detaylı anlatırmısın tam olarak nasıl problemlerin vardı şimdi aracın nasıl? teşekkür ederim şimdiden..
Şu senin anlattıklarının aynısı yaşadım kardeş. Araba gitmiyordu. Devir 5binlere geliyor hızı 80 lerde idi. Araba gidiyor fakat süratlenmiyor. Resmen araba inliyordu. Yani vitese geçmiyor. Geçtiğinde ise bir ileri atılma gibi yapıyordu. Usta cihazı bağladı G38 veya G68 diye hata kodu veriyordu. Usta bu parçayı değiştirdi sonrada bir adaptasyon yaptı. aracım şimdi on numara oldu.  usta sağ olsun hem tok hem başarılı çalışanları da öyle. usta aylık 40-50 arabanın otomatik şanzumanını yapıyor. İl dışından gelen müşterileri var. Gözlerimle şanzumanı yapıp Elazığa kargo gönderdi. birde özelden mesaj atarsan telefon ile de yardımcı olabilirim.