Gönderen Konu: ROT-BALANS'TAN SONRA YİNE AYNI TİTREME?  (Okunma sayısı 8249 defa)

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Seat İbiza Tdi
ROT-BALANS'TAN SONRA YİNE AYNI TİTREME?
« : 21 Şubat 2014, 19:21:11 »
Merhaba arkadaşlar
Golfümde 17'' jant 225*45*17 lastik var, lastiklerin durumu 1 senelik ve 10.000 km yol yaptı, 100 km hızdan sonra direksiyon başta olmak üzere araa komple titriyodu, bu akşam üstü rot-balans ayarı yaptırdım, dünüşte uzunyolda denedim 120 km'ye kadar herşey normal fakat sonra yine aynı titremevar :( canım sıkıldı bu duruma, vakit geç olduğu için geri dönmedim, telefon açtım, jantın göbeğine bişey takacaklarını sonra düzeleceğini söyledir, açıkcası bişey anlamadım, yarın gelirim dedim, Bu durumun başına gelen arkadaşlar var mı acaba?

Çevrimdışı ahmancar

• Ahmet Halit MANCAR
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf Mk1 & Mk4
Ynt: ROT-BALANS'TAN SONRA YİNE AYNI TİTREME?
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2014, 20:37:15 »
janttan da olabilir. komple kasa titriyorsa direksiyon titremiyorsa akslerden de olabilir.  :( inşALLAH aks değildir.
Mancarlar Torna

Çevrimdışı mesuttekin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2014, 22:49:47 »
Geçmiş olsun.Bende de 17 ,nç var.Geçen hafta ben de girdim rot balansa .aracımda titreöe falan yoktu ama arabanın yol tutuşu vs çok değişti şükürler olsun.arada bir uğramak gerekiyormuş :saygılar
Karar veremedim ya la

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2014, 01:22:10 »
janttan da olabilir. komple kasa titriyorsa direksiyon titremiyorsa akslerden de olabilir.  :( inşALLAH aks değildir.

Akşam tekrar denedim 120den sonra başlıyo 130da komple araba titriyo, direksiyon dahil. Janttan olsa rot balanscı bilirdi diye düşünüyorum, yarın bida gidecem bakalım hayırlısı.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2014, 04:15:23 »
jant ve lastikten olsa dediğin gibi makinede hallolması lazımdı. en kötüsü bu jant cacık veya lastiğin teli kopuk balans ayarı tutmuyor dneirdi. disk veya aks ile ilgili olabilir.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2014, 10:27:29 »
jant ve lastikten olsa dediğin gibi makinede hallolması lazımdı. en kötüsü bu jant cacık veya lastiğin teli kopuk balans ayarı tutmuyor dneirdi. disk veya aks ile ilgili olabilir.

diskte olsa frene basmadığın sürece sıkıntı yapmaz, ama dediğin gibi inş. aksda değildir.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2014, 10:38:02 »

diskte olsa frene basmadığın sürece sıkıntı yapmaz, ama dediğin gibi inş. aksda değildir.
yapma olasılığı var. asimetri varsa ve buyukse yuksek hizlarda etki edebilir. Zaten ufak şekil bozukluklarında dediginiz gibi frende belli ediyor kendini. Frende durum nedir.

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Şubat 2014, 11:01:21 »
Frende bi sıkıntı yok, 120den sonra, direksiyon konsol başta olmak üzere komple araba titriyo, belirgin bi sarsıntı.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Şubat 2014, 17:56:10 »
Rot balans ayarı yaptırdığın yere bir daha aktarsan durumu.

Bu arada hayırdır inşallah.  Bu konuyu ruyamda gördüm. Tanımadığım birisiyle (seninle) gitmisiz  eski usul lastik kaldırılarak arac üstünde yapiliyor balans ayarı. Tarif ediyorum bak bir de böyle deneyelim diyorum.

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Şubat 2014, 20:37:53 »
Rot balans ayarı yaptırdığın yere bir daha aktarsan durumu.

Bu arada hayırdır inşallah.  Bu konuyu ruyamda gördüm. Tanımadığım birisiyle (seninle) gitmisiz  eski usul lastik kaldırılarak arac üstünde yapiliyor balans ayarı. Tarif ediyorum bak bir de böyle deneyelim diyorum.
Hayırdır inşallah.
Bugün tekrar gittim Tekerlerin hepsini söktüler, jantla jantın takıldığı yerin arasında kapak gibi bi plastik malzeme var, onlar 'sac' diyolar buna, orijinal olmayan özellikle büyük jantlara takılmalıymış bilginiz olsun, 3 tekerde var fakat sol arka tekerde yokmuş, aynısı olmasa da oraya da en uygununu taktılar, tekrar balans yaptılar, ustayla test etmeye çıktık, 140 km hıza çıktım yok denecek kadar az kalmış titreşim, belki yoldan bile olur o kadarlık mühim değil, sevindim açıkcası bu duruma, rot balans plastik parça 40 TL ye kurtardık,
Ustanın dediği şu; 17'' jant en çok balansı bozulan janttır çok dikkat edilmeliymiş. İlerde durumlarımı düzeltince 15 ya da 16 alacam.
Teşekkür ederim herkesin ilgisi için.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2014, 23:32:13 Gönderen: Ali07 »

Çevrimdışı tugaysaban

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Şubat 2014, 23:56:03 »
Yavas yavas hızla 60 da araba hafif.hafif.titriyorsa 120 den sonra aşırı titriyorsa aks den.
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2014, 23:56:42 Gönderen: tugaysaban »
abs siz olur bbs siz asla..

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Şubat 2014, 00:27:44 »
Yavas yavas hızla 60 da araba hafif.hafif.titriyorsa 120 den sonra aşırı titriyorsa aks den.
sorun çözüldü, 120 ye kadar hiç titreme yoktu önce de.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 23 Şubat 2014, 00:59:55 »
Hayırdır inşallah Tolga bey ermiş mi oluyosunuz yoksa :)
Bugün tekrar gittim Tekerlerin hepsini söktüler, jantla jantın takıldığı yerin arasında kapak gibi bi plastik malzeme var, onlar 'sac' diyolar buna, orijinal olmayan özellikle büyük jantlara takılmalıymış bilginiz olsun, 3 tekerde var fakat sol arka tekerde yokmuş, aynısı olmasa da oraya da en uygununu taktılar, tekrar balans yaptılar, ustayla test etmeye çıktık, 140 km hıza çıktım yok denecek kadar az kalmış titreşim, belki yoldan bile olur o kadarlık mühim değil, sevindim açıkcası bu duruma, rot balans plastik parça 40 TL ye kurtardık,
Ustanın dediği şu; 17'' jant en çok balansı bozulan janttır çok dikkat edilmeliymiş. İlerde durumlarımı düzeltince 15 ya da 16 alacam.
Teşekkür ederim herkesin ilgisi için.

anladım. bilezik o parçanın adı. valla ne yalan söyleyeyim hiç de aklıma gelmedi. ki aslında olağan şüphelilerden bir tanesiydi. belki ilk akla getirmemiz gerekenlerden bir tanesiydi. ama tabi ustanın suçu. hiç mi fark etmedi sökerken takarken. neyse hallolmuş ya önemli olan da o. geçmiş olsun.