Gönderen Konu: Freni Nasıl Kuvvetlendiririz ?  (Okunma sayısı 16693 defa)

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
Ynt: Freni Nasıl Kuvvetlendiririz ?
« Yanıtla #42 : 19 Mart 2014, 17:58:39 »
eyvallah bilgi için aman benden uzak olsun ağrısız başımıza dert almayalım.

işlem yanlış bir işlem değil ki. bu bahsi geçen çizikler 3-5 ay zarfında kendini belli etmeye başlar. 3-5 ayda bir de disk değiştirmeye de cep dayanmaz.

işlemi bilgisayara format atmak olarak düşünün. windows eskiyince bilgisayar yavaşlayınca format mı atarsınız bilgisayarı mı değiştirirsiniz?
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #43 : 20 Mart 2014, 01:14:09 »
işlem yanlış bir işlem değil ki. bu bahsi geçen çizikler 3-5 ay zarfında kendini belli etmeye başlar. 3-5 ayda bir de disk değiştirmeye de cep dayanmaz.

işlemi bilgisayara format atmak olarak düşünün. windows eskiyince bilgisayar yavaşlayınca format mı atarsınız bilgisayarı mı değiştirirsiniz?

Hocam 3-5 ayda oluşan çizik için ne disk değiştirmek gerekir ne de torna yapmak. 3 yıllık disk bile torna istemeyebilir.

Bilgisayara format attıkça bilgisayar yıpranmıyor ama diskleri tornalattıkça yıpratıyoruz yani tornalatabileceğimiz miktar belli, bilgisayara, teorik olarak, sonsuz kere format atabiliriz.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı KAAN60

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2000 polo 1.6 a.c
« Yanıtla #44 : 20 Mart 2014, 01:19:34 »

"ağrısız başımıza dert almayalım" derken disklerimde çiziklerden yada disklerimden bir sorunum yok tornalama işlemide zaten çizik giderme amacı ile bir nevi diski inceltme işlemi o açıdan uzak olsun dedim aracımı alalı 4 seneye yaklaştı disklerim aldığımdaki gibi 3-5 ayda disk değiştirenler aracı nasıl kullanıyor acıdım valla o araca ;) şaka bir yana benim tek derdim aracı her hafta peryodik kontrol ettiğimde disklerimede bakarım en uc kısma elimi sürterim yaklaşık 1-1.5 mm yenmiş vaziyette elime tırtık gelmekte hoşuma gitmiyor nede olsa ailemi taşıyorum bu araçta o yüzden zaten yazın yapacağım bakımda komple yenileri ile değişecek... "tornalama işlemi" diyince arkadaşlar bazı aşına parçalar çelik elektrodlarla doldurulup tekrar tornalanabiliyor çalıştığım fabrikadaki bazı parçaları böyle yapıyoruz benzer birşeymi diye merak etmiştim değilmiş... sizede açıklama için ayrıca teşekkür ederim.
_-OĞLUM ve POLOM-_

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #45 : 20 Mart 2014, 01:44:35 »
Hocam 3-5 ayda oluşan çizik için ne disk değiştirmek gerekir ne de torna yapmak. 3 yıllık disk bile torna istemeyebilir.

Bilgisayara format attıkça bilgisayar yıpranmıyor ama diskleri tornalattıkça yıpratıyoruz yani tornalatabileceğimiz miktar belli, bilgisayara, teorik olarak, sonsuz kere format atabiliriz.

Açıkçası fren yerine motor freni kullanan birisi olarak benim zaten ihtiyacım olmuyor tornaya. Uc noktada bir ornek verdim sadece.

Yeni bir diske 2 3 veya 5 torna atilmasi arasinda bir fark yok incelme sınırına yaklasmadigi surece. Pcye 2 3 veya 5 defa format atilmasiyla arasinda bu noktada da bir farki yok. Kisaca verdigim örnekteki iki husis arasinda duz mantikla bor iliski kurmak dogru degil. Sadece benzetme. Bilgisayar derslerine d3 girdigim icin forkatin fiziki bir islem olmadigini zaten biliyorum.  :)
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı kerem0537

• Kazasız Belasız...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk5 1.4Tsi GT 170Hp 240Nm Tork...
« Yanıtla #46 : 20 Mart 2014, 19:17:21 »
kampanalara bi ayar çektirdim baya düzeldi aracın duruşu. birkaç güne önleri de ayarlatıcam. sanırım o zaman tamam olacak.
Shadow...

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
Ynt: Ynt: Ynt: Freni Nasıl Kuvvetlendiririz ?
« Yanıtla #47 : 21 Mart 2014, 00:16:02 »
kampanalara bi ayar çektirdim baya düzeldi aracın duruşu. birkaç güne önleri de ayarlatıcam. sanırım o zaman tamam olacak.

Kerem abi babam bi ara benim sol arkaya bir fren ayari yapti ki akillara zarar!!! Kampanayi zorla yerine takmistik, cekicle vura vura. Arac duz yolda bile frene basmadan fren yapiyordu. Meger otomatik ayar circirini fazla acmisiz. Tabii ki balatadan duman cikinca fark ettik.

Edit: Babamin yorumu: "Ustalar bunun mekanizmasini bozmuslar. Sen en iyisi yenisini al bunun"  ;D

Babama teslim ettim arabami umarim baska yerleri kurcalayip usta her yerini bozmus bunun demez ;D

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Çevrimdışı kerem0537

• Kazasız Belasız...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 21 Mart 2014, 00:39:06 »
Kerem abi babam bi ara benim sol arkaya bir fren ayari yapti ki akillara zarar!!! Kampanayi zorla yerine takmistik, cekicle vura vura. Arac duz yolda bile frene basmadan fren yapiyordu. Meger otomatik ayar circirini fazla acmisiz. Tabii ki balatadan duman cikinca fark ettik.

Edit: Babamin yorumu: "Ustalar bunun mekanizmasini bozmuslar. Sen en iyisi yenisini al bunun"  ;D

Babama teslim ettim arabami umarim baska yerleri kurcalayip usta her yerini bozmus bunun demez ;D

:D gidişinde sıkıntı yok şükür. duruşu daha iyi oldu. önleri ayarlatınca daha iyi olacak inşallah
Shadow...

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
Ynt: Ynt: Freni Nasıl Kuvvetlendiririz ?
« Yanıtla #49 : 21 Mart 2014, 00:50:19 »
Sorun olursa babama yonlendirebilirim. Zevkle yapmaya calisir ;D

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
« Yanıtla #50 : 21 Mart 2014, 00:58:59 »
Babalar ustaların ustası. ;D
Red Machine!!!

Çevrimdışı kerem0537

• Kazasız Belasız...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 21 Mart 2014, 16:45:19 »
Sorun olursa babama yonlendirebilirim. Zevkle yapmaya calisir ;D

tamamdır :)  :tamamdir
Shadow...