Gönderen Konu: Bobin yakma  (Okunma sayısı 6389 defa)

Çevrimdışı Berdan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Volkswagen Golf IV - 1.6 SR - 1999 Comfortline
Bobin yakma
« : 27 Mayıs 2015, 23:55:14 »
Hayırlı geceler arkadaşlar sizlere yine bir şey danışacağım :) bir önce ki konuda da söylemiştim arabada ki şikayetlerimi şimdi ise farklı bir şikayetim var.Araba 2-3 gün önce baskı balatası değişti direksiyon kutusu revizyona girdi motora sente ayarı yapıldı.Baskı balatayı luk marka aldım 300 lira direksiyon kutusu 220 lira sente ayarı 50 lira 200 lira da işcilik verdim.Araba gitmiyor diye şikayet ediyordum usta bişey yok dedi sanayiden çıktıktan sonra yine aynısını yaptı araba tekliyor güçten kesiyor kendi kendine stop ediyor ve zor çalışıyor ben ateşleme bobininden kaynaklandığını düşünüyorum sanayide parçayı sordum 150 lira dediler sizce parça fiyatı uygun mu ? sizlerde daha önce böyle bir sorun yaşadınız mı ?

EDİT : Motor ısındıktan sonra yapıyor soğukken ise tekleme var
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2015, 00:20:01 Gönderen: Berdan »

Çevrimdışı SerkanAraz

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf IV
Ynt: Bobin yakma
« Yanıtla #1 : 28 Mayıs 2015, 00:45:50 »
Ateşleme bobini 2 kez arıza yaptı bende.Motor ikaz ışığı yanıp araba sürekli titriyor.Gaz yemiyor.Eğer bu şikayetler varsa
ateşleme bobinidir. :)

Çevrimdışı Berdan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2015, 01:00:12 »
Ateşleme bobini 2 kez arıza yaptı bende.Motor ikaz ışığı yanıp araba sürekli titriyor.Gaz yemiyor.Eğer bu şikayetler varsa
ateşleme bobinidir. :)

Evet ama bende motor ikaz ışığı yanıp sönmüyor diğerleri oluyor.Parçayı ne kadara almıştınız ?

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2015, 12:16:30 »
Evet ama bende motor ikaz ışığı yanıp sönmüyor diğerleri oluyor.Parçayı ne kadara almıştınız ?
16v motorlar icin 4 tane bobin var ayri hepsi tanesi 80 100 arasi. 8v motorlarda tek var diye biliyorum fiyat ne gecer bilgim yok

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2015, 15:20:21 »
motor arıza lambasının yanıp yanmadığına çok takılma. bir bilgisayara bağlattır arıza oraya düşmüştür zaten.

ben önceki başlığı kaçırdım. gecikmeli okumuştum. ve baskı balata bitik ondan araba gitmiyor diyen ustayı dğeiştir diyecektim. ama cevap yazamadan değiştirilmişti. belirtiler ateşleme hatası göstergesi. ama bu bujiden mi kablosundan mı bobinden mi orası ancak yerinde tespitle belli olur. aracın motoru ne tip bilmiyorum. bobinler he rislindirde ayrı mı yoksa tek mi bilmiyorum. ayrı ayrıysa 80-120 arası yerine göre değişiyor. 150 pahalı. takım halinde değişenin fiyatını da bilmiyorum açıkçası. ama o da 150 den zaten pahalıdır.

düşüncem o ki baskı balata yok yere değişti. otoyolda 200 yaptım demiştin. baskı balatası bitik araç zaten o hızı yapamaz.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Berdan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Mayıs 2015, 19:53:51 »
motor arıza lambasının yanıp yanmadığına çok takılma. bir bilgisayara bağlattır arıza oraya düşmüştür zaten.

ben önceki başlığı kaçırdım. gecikmeli okumuştum. ve baskı balata bitik ondan araba gitmiyor diyen ustayı dğeiştir diyecektim. ama cevap yazamadan değiştirilmişti. belirtiler ateşleme hatası göstergesi. ama bu bujiden mi kablosundan mı bobinden mi orası ancak yerinde tespitle belli olur. aracın motoru ne tip bilmiyorum. bobinler he rislindirde ayrı mı yoksa tek mi bilmiyorum. ayrı ayrıysa 80-120 arası yerine göre değişiyor. 150 pahalı. takım halinde değişenin fiyatını da bilmiyorum açıkçası. ama o da 150 den zaten pahalıdır.

düşüncem o ki baskı balata yok yere değişti. otoyolda 200 yaptım demiştin. baskı balatası bitik araç zaten o hızı yapamaz.

Araba 1.6 SR 8 V az önce sanayiden geldim ustaya dedim bobinden mi acaba diye bobinden olsa böyle olmaz dedi çıktık yola sadece tüpte mi yapıyo dedi bilmyiorum denemedim dedim benzine aldı benzinde de tekleme yapıyodu bi tüpcüye götür yakıt değerlerine baktır dedi götürdüm yakıt değerleri iyi dedi yarın gel dükkana basınç değerlerine bakalım dedi.O otoyolda 200 yaptıktan sonra böyle sorunlar çıktı zaten araba gitmez oldu rampa da kalkmıyor stop ediyor ama baskı balatam da eskimişti yani

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #6 : 28 Mayıs 2015, 22:11:33 »
Eğer bobini yenilerseniz bujilerinizi LPG uyumlu olanlar ile kullanın, bobine LPG'nin ateşleme zorluğundan dolayı yük binmesin, hem de daha uzun ömürlü olsunlar.

Buji kodunuzu bu adresten öğrenip parça alabilirsiniz => https://www.ngk.de/nc/tr/ueruen-bulma-araci/
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı Berdan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Mayıs 2015, 00:59:13 »
Eğer bobini yenilerseniz bujilerinizi LPG uyumlu olanlar ile kullanın, bobine LPG'nin ateşleme zorluğundan dolayı yük binmesin, hem de daha uzun ömürlü olsunlar.

Buji kodunuzu bu adresten öğrenip parça alabilirsiniz => https://www.ngk.de/nc/tr/ueruen-bulma-araci/

Teşekkür ederim ilginiz için.Lpg yi aküye de bağlıyorlarmış öyle duydum böylelikle bobin daha uzun ömürlü oluyormuş öyle yapmayı düşünüyorum

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Mayıs 2015, 21:31:58 »

Araba 1.6 SR 8 V az önce sanayiden geldim ustaya dedim bobinden mi acaba diye bobinden olsa böyle olmaz dedi çıktık yola sadece tüpte mi yapıyo dedi bilmyiorum denemedim dedim benzine aldı benzinde de tekleme yapıyodu bi tüpcüye götür yakıt değerlerine baktır dedi götürdüm yakıt değerleri iyi dedi yarın gel dükkana basınç değerlerine bakalım dedi.O otoyolda 200 yaptıktan sonra böyle sorunlar çıktı zaten araba gitmez oldu rampa da kalkmıyor stop ediyor ama baskı balatam da eskimişti yani

hocam siz başka bir ustaya gidin. paranızı ve arabanızı seviyorsanız ustanızı değiştirin. benzinde tekleme kesilse o zaman lpgciye göndermesi doğruydu. ama benzinde de tekleme olmasına rağmen lpg ciye göndermesi sizi başından savıyor olduğunun kanıtı. bulunduğunuz yerde başka usta yoksa dahi lütfen il merkezine veya yakında başka bir ilçeye gidin ve başka bir ustaya baktırın.

çok iyi biliyorum iddiasıyla konuşmayacağım. ama şunu söyleyeyim. çırak dahi olamayacak insanlar ustalık yapıyorlar. aracınız başından beri bobin diye bağırıyor.

edit: ateşleme arızası diyelim. buji ve kabloları da ihtimal dahilinde elbette. fakat her halukarda sorun lpg de değil. sorun baskı balatada değil.
« Son Düzenleme: 30 Mayıs 2015, 21:45:37 Gönderen: TEYOLOGY »

Çevrimdışı Berdan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Mayıs 2015, 23:26:08 »
hocam siz başka bir ustaya gidin. paranızı ve arabanızı seviyorsanız ustanızı değiştirin. benzinde tekleme kesilse o zaman lpgciye göndermesi doğruydu. ama benzinde de tekleme olmasına rağmen lpg ciye göndermesi sizi başından savıyor olduğunun kanıtı. bulunduğunuz yerde başka usta yoksa dahi lütfen il merkezine veya yakında başka bir ilçeye gidin ve başka bir ustaya baktırın.

çok iyi biliyorum iddiasıyla konuşmayacağım. ama şunu söyleyeyim. çırak dahi olamayacak insanlar ustalık yapıyorlar. aracınız başından beri bobin diye bağırıyor.

edit: ateşleme arızası diyelim. buji ve kabloları da ihtimal dahilinde elbette. fakat her halukarda sorun lpg de değil. sorun baskı balatada değil.

Hocam bugün o tamircim başka bir yere yönlendirdi vw le ilgilenen bir servis adamlar krank sensörünü değiştirdi sorun çözüldü elektriksel olduğundan kısa devre yapmış.Bobini falan denedik işe yaramadı sorun krank sensöründeymiş

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Haziran 2015, 10:09:46 »
budur işte hocam. ateşleme zamanlamasını etkiliyor ki lpg ustasının  yapacağı bir iş değil bu. zaten benzinde de devam eden arızaya neden lpgye gönderiyor anlayabilmiş değilim. araba tekliyorsa neden baskı balata değiştirir onu da anlayabilmiş değilim. motor düzgün çalışsa gücü iletemese tamam. da motor düzgün çalışıp güç üretemiyorken ha baskı balata değiştirmişsin ha 4 tane sıfır lastik almışsın ha arabanın boyasını yenilemişsin farkı var mı?
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2015, 10:10:28 Gönderen: TEYOLOGY »

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 01 Haziran 2015, 10:41:24 »
 :tamamdir
haklısın kardeşim verdiğin örnek çok hoştu