Gönderen Konu: Soguktan arac donmus kapilar acilmiyor :)  (Okunma sayısı 11609 defa)

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
Soguktan arac donmus kapilar acilmiyor :)
« : 10 Aralık 2012, 11:23:49 »
Arkadaslar, daha once basina gelmis vardir belki gerci nette cok arastirma yaptim genel olarak hep donmadan once yapilmasi gereken islemlerden bahsetmisler. Lakin donmus bir kere :)

passat, golf ve pololarin basina sıkca gelirmis bu durum.

Cogu kisi vazelin sur fitillere v.s donmaz demis, slikonlu spreyler wd -40 lar v.s

Suanda beni kurtaracak tek sey saglam bir gunes veya biraz ilik su ile denesem mi diyorum ne dersiniz ?

Buzlar biraz cozulse ve kapi acilsa iyice temizleyip slikonlu sprey ile filan sıkacam da ne yapsak da kapilar acilsa :)

bu arada burada bi usta bana sıvı parafin onerdi kapiyi actiktan sonra fitilleri v.s sivi parafin ile pamukla bir guzel yedir, butun kis donmaz bir daha dedi

Elimdekiler:

WD-40
slikonlu sprey
sıvı parafin

hadi ben neyse bu vatandas ne yapsin :) VW`nin var boyle numaralari gicirdama, donma :)

http://www.youtube.com/watch?v=gMCEb1J6iEA
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2012, 13:32:21 Gönderen: by_tata »

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
Ynt: Soguktan arac donmus kapilar acilmiyor :)
« Yanıtla #1 : 10 Aralık 2012, 16:30:19 »
Ogleden sonra biraz buzlar salindi ve kapilar acildi nihayet. Aracin tum kilit mekanizmalarini metal birlesim alanlarini WD-40 ile yagladim. Kapilarin etrafindaki, altindaki fitillere sivi parafin surdum simsiyah oldular :) En ustunden de slikon sprey ile gectim bir kere...

bakalim belli olacak bir ise yarayip yaramayacagi buradan tecrube edinmeniz icin yazicam ;)

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2012, 16:40:36 »
Slikon sprey tavsiye ederim,karbonatta sürüyorlar VW de var bu sorun diğerlerinde de. Eğer olmasın diyorsan fitilleri sök ohh buzz gibi:)

Sıcak su işe yarar. Ben kışın Slikon sprey yaparım fitilleride besler rüzgar sesini keser yinede doduğuğu oluyor ama bütün kapılar hiç donmadı. Genlede kar çoksa donuyor.  Bide sabağ güneşinin vurduğu tarafa şoför kapısını ön camı getirmeye çalışın. Bendeki nin açılması daha kolay sanki çünkü dışarıdan bakıldığında ince bi fitil daha var o içeriye suyu bırakmıyor
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2012, 16:41:46 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Aralık 2012, 17:08:42 »
WD40 la yağlamak donmayı engelleri ama sonrası :) Silikon sprey, kolonya falan kullanın.

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Aralık 2012, 17:13:42 »
wd40- i sadece metal uzerinde kullandim kilit mekanizmasi v.s anahtarin girdigi soket gibi. Silikon spreyini ise daha cok fitillere sıktım ve tavanda bizim su ekstradan fitiller var kapi kapansa dahi gorunenler sonradan onlari iptal ettiler zaten, ne olduysa vw kullanmaktan vazgecti o ekstra fitilleri. Silikon spreyde kurtarmiyormus sanirsam burada cok soguk oluyor gercekten :)

O yuzden burada uzun suredir yasayan tecrubeli birine sordum sivi parafin alip pamuk ile iyice yedir dedi oyle de yaptim bakalim bi ise yarayacak mi :)

bu arada kolonya demissiniz direk kapi aralarina v.s korkmadan sıkabilirmiyiz yani kolonya bir zarari dokunmasin boyaya v.s ?
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2012, 19:45:47 Gönderen: by_tata »

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Aralık 2012, 18:26:40 »
Oralar nereler :) Kolonyanın ne zararı olacak ki :) Öyle birşey olsa antifrizli cam suları aracın boyasını komple sökerdi :)

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Aralık 2012, 19:45:13 »
Oralar nereler :) Kolonyanın ne zararı olacak ki :) Öyle birşey olsa antifrizli cam suları aracın boyasını komple sökerdi :)

buralar balkanlar :) Sofya. Kolonya hizli sekilde buzu sokup daha sonra da ucup gidecek birsey izlenimi yaratti kafamda, tek sıkıntı kapi aralarina fitillere uygularken kaportaya zarar vermesiydi lakin, madem zarari yok denerim onu da ne olacak :)

dedigin antifrizli cam sularindan da kullaniyorum ama kolonya daha guclu gibime geldi onlardan ;) Saglam bi limon kolonyasi alyim ben en iyisi :) Traş kolonyasi var cunku :)
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2012, 19:47:53 Gönderen: by_tata »

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Aralık 2012, 21:42:20 »
Hocam ben sanki farklı yerdeyim. Sizin ordan soğuk bizim bu taraflara geliyor :D Edirne :D

Antilock gibi ürünler var sanırım. Kolonyyadaki alkol antifrizden daha etkili olmaz merak etmeyin :)

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Aralık 2012, 12:35:36 »
Hocam ben sanki farklı yerdeyim. Sizin ordan soğuk bizim bu taraflara geliyor :D Edirne :D

Antilock gibi ürünler var sanırım. Kolonyyadaki alkol antifrizden daha etkili olmaz merak etmeyin :)

:) tecrubelerinden belli sogugun oraya da geldigi :) zaten su edirneden bir ilik soyle rahat kisa kollu bir t-short ile gectigimi hatirlamioyrum :) Kapikule edirne hep buz dolabi gibi..

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #9 : 11 Aralık 2012, 20:33:59 »
Allah yardımcınız olsun  :saygılar

Çevrimdışı Sinancetintas

• Yaşam İlaçım Oldun Golf..
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 4'den Sonra Golf 5
« Yanıtla #10 : 15 Aralık 2012, 15:35:54 »
Arkadaslar, daha once basina gelmis vardir belki gerci nette cok arastirma yaptim genel olarak hep donmadan once yapilmasi gereken islemlerden bahsetmisler. Lakin donmus bir kere :)

passat, golf ve pololarin basina sıkca gelirmis bu durum.

Cogu kisi vazelin sur fitillere v.s donmaz demis, slikonlu spreyler wd -40 lar v.s

Suanda beni kurtaracak tek sey saglam bir gunes veya biraz ilik su ile denesem mi diyorum ne dersiniz ?

Buzlar biraz cozulse ve kapi acilsa iyice temizleyip slikonlu sprey ile filan sıkacam da ne yapsak da kapilar acilsa :)

bu arada burada bi usta bana sıvı parafin onerdi kapiyi actiktan sonra fitilleri v.s sivi parafin ile pamukla bir guzel yedir, butun kis donmaz bir daha dedi

Elimdekiler:

WD-40
slikonlu sprey
sıvı parafin

hadi ben neyse bu vatandas ne yapsin :) VW`nin var boyle numaralari gicirdama, donma :)

http://www.youtube.com/watch?v=gMCEb1J6iEA
Kanka aynısı benim arka kapılarda oluyor sadece onunda sebebini buldum filitin tam en arka kısmı su alıp donuyor ben şimdilik çözümü 1adet igneli şırınga ve biraz kaynamış su ile çözdüm.. tam o noktaya sıkıyorum ignesiyle ince aralara girip çözüyor ve açıyorum.. ama kalıcı çözüm için senin dediklerini deneyecegim gecen benim aklımdaydı burada yazmak ama sen erken davranmışsın..
Bide Sıvı parafın nereden buldun Buradan mı TR'den mi??
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2012, 15:36:34 Gönderen: Sinancetintas »
Das Auto..

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Aralık 2012, 16:59:29 »
Kanka aynısı benim arka kapılarda oluyor sadece onunda sebebini buldum filitin tam en arka kısmı su alıp donuyor ben şimdilik çözümü 1adet igneli şırınga ve biraz kaynamış su ile çözdüm.. tam o noktaya sıkıyorum ignesiyle ince aralara girip çözüyor ve açıyorum.. ama kalıcı çözüm için senin dediklerini deneyecegim gecen benim aklımdaydı burada yazmak ama sen erken davranmışsın..
Bide Sıvı parafın nereden buldun Buradan mı TR'den mi??

eczanelerde var adamim ;) (течен парафин)Eski kurtlardan biri soyledi bana ve hakli da cikti o gunden beri donma yok feci soguklar firtinalar oluyor biliyorsun ozellikle sabahlari. Sabah 6-7 de bile bir kerede aciyorum artik kapilari. Biraz arastirdim bu parafin mumun erimis hali gibi bisi ve eline degdiginde sicaklik hissediyorsun. Donmayi engellemesini birak bizim lastik fitileri besliyor ve parlatiyor. Pamuk ile guzelce yaymak gerekiyor her yere.

Benim oyle kotu zamanda basima geldi ki sabah da degil aksam uzeri :) Gerci ertesi gun ogleden sonraya kadar salinmadilar. Biraz fazla ruzgar yiyen bir yere park etmisim. Motor apartmana bakmali bence ve iki arac arasina sokmali fazla ruzgar yemesin die :) Misafir vardi otobani gostericektim onlara yol ne tarafta die :) Ac acabilirsen kapilari =)
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2012, 17:06:19 Gönderen: by_tata »

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Aralık 2012, 10:47:46 »
Arkadaslar, gelismelerden sizleri haberdar edecegimi soylemistim. Simdi yine soguk bir kis gunu karli ve firtinali ve sabahinda merakla gidip araca bakiyorum. Ve her yerinin dondugunu goruyorum :) Cam v.s uzerinde katman buz onun uzerinde de kar var. Neyse ilk denemede sol arka kapi haric hepsi acildi. Yukarida yapmis oldugum uygulamalar gercekten faydasini gosterdi. Arac disaridan kapi aralarindan her ne kadar donmus da olsa sivi parafin ve slikon sprey uyguladigim alanlar donmamis ve kapilari yapistirmamis dolasiyla iste 2 resim.

Burada donmamis alanlari gorebiliyoruz.

Burada kapi kenarlari metal kisimlari biraz temizledim tabi donmustu oralarda ama asil kapiyi tutan lastiklerde cok az kismi donma var yani yok!

Bu sorunlari yasayanlara faydali olur umarim.

Çevrimdışı Sinancetintas

• Yaşam İlaçım Oldun Golf..
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 4'den Sonra Golf 5
« Yanıtla #13 : 19 Aralık 2012, 19:09:12 »
Ben hala halledemedim malum yagmur yagdı, arkadaşın işe koşturduk falan yapamadım daha ama dedigin gibi parafın'i falanda aldım silikon spray ve WD40 vardı zaten bakalım yarın bişey yagmazsa yapacagım.. bide bi abi var bizim burada o bana bi melhem söyledi normalde agrılara falan sürülüyormuş ilk kez duydum onu sür dedi.. Ama daha önce duydugum bişey degil bengay falan da degil.. bakalım bu yemezse onu alacagım.. Araba degil insan oldu mübarek koluna bacagına ilaç sürer olduk.. :D :D :D
Das Auto..