Gönderen Konu: golf 4 otomatik vites şanzıman kaç kg yağ alır kesin bilen varmı  (Okunma sayısı 19922 defa)

Çevrimdışı freelens

• Profili Görüntüle
arkadaşlar slm,
2003 model golf 4 otomatik vites avu(bfq) kodlu motor; aracın şanzımanın yağını değiştiricem, bu şanzıman tam olarak kaç kg yağ alır
kesin bilen varmı kullanma kılavuzunda yazmıyor.
tşk.

Çevrimdışı tunç

• Profili Görüntüle
Şanzıman tam olarak boşaltılabildiğinde 5,3 lt. yağ alıyor. ancak şanzımanı tamamen boşaltmak mümkün olmuyor. (Tabi şanzıman sökülmezse :)  ) şanzıman karteri sökülerek yapılan yağ değişimlerinde, şanzıman ancak 3,5 lt. ya alabiliyor.
 Benimde 2004 bora var. katalogda 5,3 lt. gösteriyor. ancak yağ değişiminde 3,5 lt. yağ koyabildim. Bu arada orjinal yağ kullanmanı tavsiye ederim.

Çevrimdışı freelens

• Profili Görüntüle
Şanzıman tam olarak boşaltılabildiğinde 5,3 lt. yağ alıyor. ancak şanzımanı tamamen boşaltmak mümkün olmuyor. (Tabi şanzıman sökülmezse :)  ) şanzıman karteri sökülerek yapılan yağ değişimlerinde, şanzıman ancak 3,5 lt. ya alabiliyor.
 Benimde 2004 bora var. katalogda 5,3 lt. gösteriyor. ancak yağ değişiminde 3,5 lt. yağ koyabildim. Bu arada orjinal yağ kullanmanı tavsiye ederim.
dostum bu yazdığınız kesin bilgimidir, peki tam olarak yağ nasıl boşaltılır, alt kapak ve filtre çıktığında tüm yağ boşalmış olmuyormu o zaman yüzde 30 u değişmemiş olur yağın biraz saçma bence bir yolu olmalı;
tam olarak nasıl boşaltıcaz, birde yağın eksik veya fazla olduğunu nereden anlarız
acaba orjinal ve eşdeğer kullanılabilinen yağ ve markalar hangileridir tşk...

Çevrimdışı tunç

• Profili Görüntüle
arkadaşım saçma değil. yağın yaklaşık % 70 değişmiş olur. bu da normel bir durumdur. otomatik şanzımanlarda sanzıman içindeki ve türbindeki yağın tamamını boşaltmak mümkün değildir. ben de yağ değişimi yaptım. aracın katalog değeri 5,3 lt. ama arcımdan çıkardığım yağı ölçtüm. yaklaşık 3,5 lt. ve aynı oranda yağ koydum şanızmana. bu arada daha önceden sanzımandan yağ kaçağı olmadı.

Çevrimdışı cemal arslan

• Profili Görüntüle
otomatik şanzıman yağını herkes değiştiremez

elinde servis cihazı yoksa mümkün değil değiştiremez.

motor ve şanzıman belli sıcaklığı gelince yağ ilave edilir
her viteste 3 sn beklenir

bunun içinde cihaz lazım...

alt kapak açılarak yağ boşaltılır ancak ilave ederken normal şanzıman gibi yapılmaz ayrıca yağın bir kısmı türbinlerde kalır...tamamı boşalmaz

« Son Düzenleme: 09 Aralık 2009, 15:03:10 Gönderen: ghost_wolf »

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
Peki bu otomatik sanziman yaginin degismesi gerektigini nasil anlayacagiz.
Benim arac 2004 Golf Pacific otomatik vites. Sanziman ve vites gecislerinde herhangi bir sorun yok arac 72000 km de. Bu yag belirli bir surede mi km de yoksa sorunlar cikmaya baslayincami degisiyor.

Çevrimdışı tunç

• Profili Görüntüle
volkswagenlerde 80.000 km değişiliyor diye biliyorum.

Çevrimdışı cemal arslan

• Profili Görüntüle
belli km yada sene itibari ile değiştirmek lazım ancak bunları tam olarak bilmiyorum ustaya sorarım...