Gönderen Konu: Motor yıkanmalımı yıkanmamalımı ?  (Okunma sayısı 4378 defa)

Çevrimdışı lancelot

• Profili Görüntüle
Motor yıkanmalımı yıkanmamalımı ?
« : 11 Ağustos 2011, 06:59:24 »
Arkadaşkar benim arabnın kaputun altı çok kirlenmiş boya olan yüzeylerde bile aşırı derecede yağ ve kir birbirine yapışmış. Sonaxta motor yıkama yaptıran varmı?
özellikle 1.8 T aracını yıkatan varsa ve bu deneyiminin benımle paylaşırsa çok mutlu olurum. Artık araba ısınıp 90 dereceye geldiğinde ve turboyu sıkıştırdığımda oluşan ısıdan dolayı içeriye o birikmiş yağın kirin ısınmasıyla hafifte yanmasıyla çok pis bir koku geliyor.  :-[

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
Ynt: Motor yıkanmalımı yıkanmamalımı ?
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2011, 11:45:08 »
Aslında yıkatmamak gerekir. En iyisi tazyikli hava ve hafif nemli bez ile temizlemek. malum heryer sensör ıvırzıvır..
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı lancelot

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Ağustos 2011, 23:03:05 »
barut. Bu gün senin gösterdiğin ürünleri inceledim ama hepsinde uyguladıktan sonra tazyikli su tutulması gerektiği söyleniyor. Birde balata temizleyici önerdiler su tutmaya bile gerek yok dediler. Sık ve bırak yani. Balata temzileyicisi aklıma yattı ancak sizce bu uygulanmalımıdır ?

Cevap verdiğiniz için teşekkürler  :tamamdir

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Ağustos 2011, 08:43:44 »
yıkanmamalı :(

Çevrimdışı mmcakmak

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Ağustos 2011, 09:58:58 »
Kardeşim ben yaklaşık 1,5 ay kadar önce Sonax ta motorumu yıkattım. (1,4 TSİ  Jetta)

Arkadaş bir temizlme sıvısı ve fırça ile tüm alanlardaki tozu kiri hafif hafif kaldırdı. sonra bastı tazyikli suyu. işlem bittikten 2-3 dk sonra arabayı rolantde 2-3 dk çalıştırdı.

Şu an motor tertemiz ve uzun yola da gittim ondan sonra 2.000 km yaptım hiçbir sorun çıkmadı hala da yaptığımdan çok mutluyum..

He şunu da söyleyeyim;

Yaptıklarına bakınca (normalde bu işlem 90 TL imiş ama 10 dk sürdür sürmedi, detaylı iç temizlik hediyesiydi), bir sonrakini normal oto yıkamacıda kendim yapacağım, biraz deterjanla ve bir boya fırçası ve tazyikli su; tamam..

Sonax ta bu işlemi turbolu arabama yaptıran bri olarak ben öneririm. Kompresörlü hava yalnızca tozu alır, yağı kiri sökmez en nihayetinde, deterjan ve su lazım.

:)
İranlı bir şair der ki;  aşka uçma kanatların yanar;

Mevlana der ki; aşka uçmadıktan sonra kanatlar neye yarar!..

Çevrimdışı alper19

• Volkswagen Türkiye - 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Ağustos 2011, 14:24:01 »

Çevrimdışı selcuk_aydin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Ağustos 2011, 14:33:51 »
benim motor turbolu değil ama, tozdan gözükmüyor :D servis kesinlikle yıkatma diyor
ERKEKLER BÜYÜMEZ OYUNCAKLARI BÜYÜR...

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Ağustos 2011, 19:49:24 »
motor yıkanmaz arkadaşlar eğer hacı murat 131 kullanmıyorsanız. araçlarımızda beyin ve elektronik devreler var. bunlar bir oksitlendi mi tamam. zaten tazyik en çok zararlı olan. yağmurla nemle girmeyen su tazyikle girer.  daha geçen ay motoru yıkatan bir polocu bozulan beyni için dert yanıyordu.

motorun kirli ise al elin eski diş fırçasını ince ince temizle
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı lancelot

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Ağustos 2011, 20:15:34 »
Yarın arabanın motorunun resmini çekip koyuyum :D Nedemek istediğimi anlıyacaksınız :)