Gönderen Konu: beygir gücü farkı  (Okunma sayısı 17262 defa)

Çevrimdışı Gerge

• Profili Görüntüle
Ynt: beygir gücü farkı
« Yanıtla #14 : 13 Mart 2009, 13:07:36 »
İyi aciklamaydi cemele  :tamamdir

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 13 Mart 2009, 15:38:59 »
Bu formul her birime uygulanmiyor bunu yazmamisim bu eksiklikte benden kaynaklaniyor. Yukardaki formul uygulanmasi icin Motor gucunun HP biriminden Tork un ise lbf biriminden olmasi gerekiyor.

Soyle hesaplayalim, 1 n/m : 0.22481 lbf dir.

Burdan yola cikarak, Sizin tork: 310n/m * 0.22481: 69.69 dur.

Burdan sizin aracin maximum tork da maxsimum deviri: 1900*69.69: 132413.09 dir. Dikkat edersen senin 130HP degerini gostren bir rakam cikiyor yaklasik olarak. Burda rakamin buyuk cikmasi ise birimlerden birinin 1000, lik alinmasindan kaynaklandigini dusunuyorum. Buda muhtelemen d/d kaynaklaniyordur.bu konuda emin degilim.

Teşekkür ederim bilgiler için, tork ve gücün ne anlama geldiğini biliyorum da benim takıldığım nokta:
Güç=Tork x Devir.
Örneğin benim aracım 130 hp (4000 dd) gücünde.Maksimum torku 310 n/M (1900dd)
130 = 310 X 1900 yaparsak enteresan bi sonuç karşımıza çıkar  :)
Anlayamadığım nokta burda işte.Bu formülü bir örnekle işlerseniz daha iyi anlayacağım ve yeni bir şey öğrenmiş olacağım.
İlginiz için teşekkürler...

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 13 Mart 2009, 16:32:34 »
Teşekkürler açıklama için, yeni birşey daha öğrenmiş olduk :)

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 13 Mart 2009, 16:53:55 »
Dersenki, sen araba alirken bunlara baktinmi kesinlikle hayir. Araci gordum on kapisini actim icine baktim, arka bagaci acip icine baktim sonra benim kaportaci arkadasi cagirdim bak suna dedim. O da bakti begendi ve aldi. Ben sadece arac Golf mü, 1.6 motor, degiseni yok onlari biliyordum. Aracin pacific oldugunu bile kapiyi acinca pacific yazisindan anladim. O anda bile Pacific-Primeline ve Comfortline arasinda ne fark var bilmiyordum. Arac sadece al beni diyordu:)
Aldim ne oldu cok guzel oldu:) Kaymak gibi arac. Ama bir sonraki aracimi alirken dis gorunum yanisira bazi teknik bilgileride  goz ardi etmiyecegim kesin.

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 13 Mart 2009, 18:29:31 »
Dersenki, sen araba alirken bunlara baktinmi kesinlikle hayir. Araci gordum on kapisini actim icine baktim, arka bagaci acip icine baktim sonra benim kaportaci arkadasi cagirdim bak suna dedim. O da bakti begendi ve aldi. Ben sadece arac Golf mü, 1.6 motor, degiseni yok onlari biliyordum. Aracin pacific oldugunu bile kapiyi acinca pacific yazisindan anladim. O anda bile Pacific-Primeline ve Comfortline arasinda ne fark var bilmiyordum. Arac sadece al beni diyordu:)
Aldim ne oldu cok guzel oldu:) Kaymak gibi arac. Ama bir sonraki aracimi alirken dis gorunum yanisira bazi teknik bilgileride  goz ardi etmiyecegim kesin.

Ayrıca da yetkili servise götürüp 100 lira karşılığnda detaylı ekspertiz yaptırıp alınız.Kaportada çoğu zaman boyacıların anlayamayacağı kadar ince lokal boyalardan bile haberiniz olur, geçmiş servis kayıtlarını incelersiniz, değişen parçaları yada hangi bakımlara girdiğini görebilirsiniz, araç pc ye bağlandığı için herhangi bir arızası varsa hemen ortaya çıkar, vites-alt takım ve daha birçok noktaya bakıldığı için gönlünüz rahat olur.Aracın bi arızası varsa öğrenmiş olursunuz gerekneleri tekrar satıcıyla konuşursunuz anlaşır alırsınız.Bu ilk aracınız olduğu için acemiliğinize gelmiştir ama bir dahakine bunlara baktırmanızı tavsiye ederim...
Saygılar.

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 13 Mart 2009, 23:03:15 »
:)))) Soylediginiz sekilde aldik.  Arkadas sadece ilk bakis icin onay verdi. Kapilarda filan degisim varmi diye macunlara bakti. Hic bosa servise goturmeyelim diye.

Sonra servise gitti servisten once aracin gecmisini ogrendim. Bilmiyorum biliyormusunuz tramer.com dan da cok iyi seyler ogrenilebiliyor.