Gönderen Konu: Beyin Arızası  (Okunma sayısı 74127 defa)

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Beyin Arızası
« Yanıtla #42 : 02 Aralık 2009, 19:22:36 »
senin bu araç nasıl stop ediyor? rolantide çalışırken bir andamı? yoksa direksiyonu çevirdiğindemi? devir saatin sürekli oynuyormu hararet göstergen hangi sıcaklıkteyken onu bir anlatsana belki bir ipucu buluruz.

Çevrimdışı şatov

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 03 Aralık 2009, 10:23:53 »
06onur,

İyi dileklerin için teşekkür ederim. Araçta LPG yok. Üye olduğum günden beri sitedeki neredeyse bütün başlıkları inceledim. Keşke sorun "Boğaz Kelebeği"nden kaynaklansaydı, neyse günahım öder kurtulurdum. Dün boğaz kelebeğini daha önce temizlettiğim ustaya tekrar gittim, temizliğin ve adaptasyonun yapıldığını, sorunun oradan kaynaklanamayacağını söyledi. İnsan bu dünyaya girince her gün yeni bir şey öğreniyor. Mesela şu "Usta"ların tavırlarını, yaklaşımlarını çok tuhaf buluyorum. Adam, "belki de sorunu hiç bulamayız dedi" bana:) Şimdi ne diyeyim ben?

Ozmo,

Araç rölantide çalışırken stop ediyor. İlk çalıştırmada devir 1100 seviyelerinde, kısa süre sonra 900'e düşüyor ve o seviyede kalıyor. Bazen devir birden düşüyor, şöyle bir silkelenip tekrar toparlıyor kendini. Aracın stop ettiğini ise (belki de acemilikten) anlayamıyorum. Bir ışıkta duruyorum, sonra bir bakıyorum akü ışığı var göstergede. Şu hararet göstergesini de takip ediyorum bir süredir, araç çalıştıktan bir süre sonra gösterge tam ortaya geliyor ve orada sabit kalıyor, şimdiye kadar (en azından bilinçli olarak takip ettiğim süre içinde) hep o gösterge ortadayken stop etti. Direksiyona gelince; direksiyonu tam çevirince araç titriyor ama hiç o anda stop etmedi.

Şu ana kadar neler yaptığımı da yazayım:

1- Benzin deposuna şu temizleyici maddelerden koydurdum ve deponun genellikle dolu olmasına dikkat ediyorum.
2- Boğaz kelebeği spreyle (yerinden çıkarılmadan) temizlendi ve adaptasyonu yapıldı. Ustaya çıkarılıp temizlenmesi gerektiğini söyleyenler var dedim ama ikna edemedim. :)
3- Hararet Müşiri değişti.
4- Araç bilgisayara bağlandığında herhangi bir hata vermiyor. Buna rağmen şu Oto Anka'nın "beyin arızası" teşhisi koyduğunu ve tamir için 500 tl istediğini de belirteyim. Doğuş Oto aracı Anka'ya gönderip tamir ettireceğini söylüyor ama süreci o kadar uzatıyorlar ki artık beni cezalandırmak istediklerini düşünmeye başladım.

Durum budur, herkese çok teşekkür ederim.
Doğa bazen bir aptal yaratır. Ama bir züppe her zaman insanın kendi eseridir.

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 03 Aralık 2009, 10:46:43 »
bence senin problemin büyük olasılıkla boğaz kelebeğinin potansiyometrelerinde boğaz kelebeğinin yan tarafında siyah bir kapak var onun içinde boğaz kelebeğinin açısın algılayan ve ayarlayan 3 adet potansiyometre var muhtmelen onlar kirlenmiştir kelebeğin sökülüp potansiyometrelere contact cleaner sıkıldıktan sonra (Bezle yada başka bir şeyle silmeye kalkmayın) takıp adaptasyondan sonra düzelecektir.

Çevrimdışı şatov

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 03 Aralık 2009, 10:58:46 »
Teşekkür ederim Ozmo, Ankara'da Usta Tavsiyeleri başlığına göz attım biraz, bir tanesini ikna edip önerdiğin şeyi yaptırmaya çalışacağım. Bu arada Benzin Otomatiğini değiştirmemi de önerenler var, sence işe yarayabilir mi?

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 03 Aralık 2009, 12:14:38 »
önce benim dediğimi dene istersen benzin otamatiği arızalı olsa hata vermesi gerekirdi ayrıca aracın çekişi düşer.

Çevrimdışı şatov

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 03 Aralık 2009, 12:39:30 »
Ok, teşekkür ederim.

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 04 Aralık 2009, 09:31:06 »
gülveren bosch car serviste boğaz kelebeği temizliğini iyi yapıyorlar. orada yaptırabilirsin. usta tamamen söküp öyle yapıyor. rahat bir saat uğraşıyor.

bu arada beğenmediğin ustaların isimlerini burada yazarsan bize de ders olur bir daha oralara gitmeyiz.
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #49 : 04 Aralık 2009, 23:13:47 »
Tamamen sökülmesede olur. Sökmenin kelebekle ne alakası var kelebek yukarıda çalışıyor. Açıkken spreyle temizleyeceksn. Ustaya bile gerek yok ben en az 4-5defa temizledim. Şatovun sorunu  farklı. Polo 35te böyle uğraşmıştı.
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı şatov

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 05 Aralık 2009, 12:18:04 »
:) Ben galiba bu sorunu çözemeyeceğim. Avutulmak için söylemiyorum, cidden bütün umudumu yitirdim. Bu kadar iyimserlik sağlığa zararlı. :)

Anladığım kadarıyla benden önceki sahipleri (ki sadece üç ay kullanmışlar) bu sorunu çözemedikleri için arabayı satmışlar. Şu anda arabanın adı bile midemi bulandırmaya yetiyor. "Eskiden ne mutlu bir adammışım" diyorum kendime, ayaklarım hiç sorun çıkarmazdı mesela bana, toplu taşıma araçları (ahh o yitirilmiş cennet!) dilediğim yere götürürdü beni. Şimdi elimde ne var, kocaman, mekanik bir yığın... Her an bir sorun yaratacakmış gibi duruyor. Bu sorunu çözsem başka bir tane çıkacak, sonra başka bir tane daha.

Bir arabayı sevmek, onu bütün arızalarıyla sevmek demekmiş,  oysa ben bu kategoriye sadece "kadınların" girdiğini sanıyordum :)

Herkese sevgiler...

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 05 Aralık 2009, 12:29:59 »
hemen kaybetme kendini. hemen hemen hepimiz arabamızı aldığımızda bu tür sorunları yaşadık. ben arabamı aldım bir hafta geçmedi şanzumanı dağıldı, sanayide 1000 lira harcadım öyle çıktım. önceki sahibi bayan, herhalde 1. ve 2. vitesten başka kullanamamış arabayı, şimdi ondan bana yadigar yalnızca koltuktaki pis parfüm kokusu değil bir sürü de arıza çıktı.. ama sanayiye gide gele düzelttim nerdeyse. şimdi arızası yok gibi nerdeyse.   sana tavsiyem farklı ustalara göstermendir. yukarda tavsiye ettiğim bosch servise de bi göster istersen, onlar da diğerlerinden daha az üç kağıtçı değiller ama hiç değilse gözünün önnde yapıyorlar bir de değiştirdikleri parçaları vs faturalandırıyorlar, hiç değilse elinde belge olur.

doğuş otoya gelince, bu işin peşini bırakma. kaykamamlıklardaki tüketici hakemine bir danış. belki bir yaptırımın olabilir.
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı şatov

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 05 Aralık 2009, 12:40:32 »
Netten baktım dün, Ankara Gülveren'de Yeni Özgür Oto sanırım önerdiğin yer. Bana yakın da sayılır orası, denemekte fayda var, ama bu hızla izin almaya devam edersem yakında işsiz kalıp arabayı satmam gerekecek. :) (Kulağa hoş geliyor aslında, ikisi de...)
Bu yerler Pazar günleri açmıyorlar değil mi?

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #53 : 05 Aralık 2009, 12:40:58 »
2.el araçta temizse 500- 1000tl yi gözden çıkaracaksın. Durum kötü ise 2000-3000i bulur. Sonunda düzen tutar ama seni yorar. Doğru tespit etmişsin.
"LPG takılala 2ay oldu", "6aydır bende", "bayandan"  bunlar tehlike sözcükleri, bu sözcüklerin içinden nadir düzgün araç çıkar acemilik etmişsin. Hayat deneyimlerle dolu buda kötülerinden.
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı İlksen Şahin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 05 Aralık 2009, 13:14:33 »
Arkadaşlar benim aracımdada aynı beyin sorunu oldu ama birkaçkere yaptı bu sorun 500-600 lira tamirine para ödedim yinede eski performansı alamadım.En son beyni değiştirdim komple.Yeni beyin taktırdım.Arabanın çekişine kadar herşeyi düzeldi.
Polo classic 2000 comf. 1.6

Çevrimdışı şatov

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 05 Aralık 2009, 13:25:46 »
Kaça taktırdın yeni beyni İlksen Kardeş?