Gönderen Konu: AKARYAKIT zamları hakkındaki düşünceleriniz (küfür etmek yasak)  (Okunma sayısı 37770 defa)

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
amacim kimseye karsi gelmek falan degil yanlis anlasilma olmasin..
bastakilerin kim oldugu falan mevzusuda degil bu durum bence..
devletin politika olarak hem dogru hem de yanlis yaptigi birsey akaryakita bu kadar yuklenmek bence..
kayitdisi ekonomi yillardir onu alinamamis bir sorun hala..
bu kayitdisiligin getirdigi mali yuku ise devlet oncelikle akaryakittan almayi tercih etti..
ve nitekim aliyorda..
gelismekte olan ve (benim sahsi kanaatim) ciddi manada gelisen bir ulkeyiz, kaynaklara cok fazla ihtiyacimiz var, bu da devlet icin bir sekilde kaynak saglamak demektir..
devletin yanlis politika izledigi yer bana gore vergi yukunu cogunlukla akaryakita baglamis olmasi..
aldigimiz akaryakitin yerisi vergi, bunu hepimiz biliyoruz, 100liralik yakit aliyoruz kaba hesapla 50 lirasi direkt devlete gidiyor.. tamam gitsin, devletin buna ihtiyaci varsa gitsin benim bu duruma lafim sozum yok, hatta birgun kalkip deselerki vatandaslar herkez iki ay maasinin yarisini devlete verse butun borclarimiz kapanacak falan deseler ben sahsen seve seve veririm, borc bitsin de rahatlayalim diye ama iste devlet bir yerde isin kolayina ve saglam kaynaga yoneldi..
baska neye bu kadar vergi bindirilse alternatifi olan yada vazgecilebilecek seyler, ama akaryakit boyle degil..
mecburuz kullaniyoruz.. bu da devlet icin saglam kaynak oluyor..
ama isin diger boyutunda devletin bu kaynak saglama cabasi vatandasa dolayli olarak sadece akaryakita para vermesinden cok diger mal/mamuller bazinda geri donuyor ve dahada zora sokuyor..
ornegin nkliye sektoru neredeyse tamamiyle akaryakita muhtac, tasinan her malin akaryakit zamlariyla birlikte tasinmasi dahada pahali olmakta ve bu durum NORMAL olarak tasinan malin fiyatini sabit kalsa bile tasinma bedeli yuzunden zamlanmasi demek..
yani akaryakit sadece vay efendim alamiyoruz, ailemizle gezemiyoruz falan durumu degil..
cok daha ciddi bir durum..
biz burada 100km de 7-10 litre yakan araclardan bahsediyoruz, halbuki isin diger tarafinda her 100km de 35-40 litre dolaylarinda yakit harcayan agir nakliye var..
hemde oyle bir nakliyeki demiryolu vs gibi alternatifi olmayan ve kara yolunda bu isi yapmak zorunda oldugumuz nakliye..

herneyse durum zor bir durum bunun bende farkindayim..
ama samimiyetle sunu soylemek istiyorum, mesele bastakilerin kim olduklari meselesi degil, bugun bu sartlarda oraya kimi oturtursaniz oturtun kimse bu buyuk kaynaktan vazgecemeyecektir..

bravo, guzel yorum. aksam haberlerde cıktı, buyuk otobus ve nakliye firmaları tekne almaya baslamıslar. deniz tasımacılığında kullanılan araclar vergisiz akaryakıt alabildiği için, gemiler için aldıkları mazotu tır kamyon ve otobuslerde illegal olarak kullanmaya baslamıslar.. ne denir ki bu duruma? 1 kişi 2 kişi bu şekil yaparsa tamam yakalasın devlet, ama 100 kişi, 1000 kişi yapıyosa hangi birine gücü yeticek ?

Çevrimdışı erdem325

• Profili Görüntüle
bravo, guzel yorum. aksam haberlerde cıktı, buyuk otobus ve nakliye firmaları tekne almaya baslamıslar. deniz tasımacılığında kullanılan araclar vergisiz akaryakıt alabildiği için, gemiler için aldıkları mazotu tır kamyon ve otobuslerde illegal olarak kullanmaya baslamıslar.. ne denir ki bu duruma? 1 kişi 2 kişi bu şekil yaparsa tamam yakalasın devlet, ama 100 kişi, 1000 kişi yapıyosa hangi birine gücü yeticek ?

evet abi haklisin..
akaryakit olayina tepkili olmakla birlikte ben sahsen kendimizede tepkiliyim..
sorarim, hangimiz fis almadan alisveris yapmadik?
olay cok yonlu abi, ama yinede akaryakittaki yuku devletin farkli kaynaklara bolup biraz hafifletmesi gerek..

Çevrimdışı ArIsToCrAd

• Profili Görüntüle
otlamakla kuzulukla alakası ne anlayamadm ? sanki milletin çok hosuna gidiyor bu zamlar ? zammı hükümet mi getirip koyuyor ? akaryakıt konusunda dışa bağımlı olduğumuzu unutmayın. petrolün varili arttıkça o da artıyor. sadece petrol değil bi dünya şeyin fiyatı artıyor, altın, doğalgaz, vs. benim eşime bi dünya altın borcum var, biz de sövüp sayalım o zaman ?
otlamakla falan ne alakası var biliyormusun arkadaşım akaryakıta verdiğimiz paranın %70inin vergi olması... zam gelebilir tabi hayat şartları zorlaşıyor dünyanın durumu belli ama vergi olmasın bayri o kadar... en azından kdv yi veya ötv yi kaldırsın...
Mecnun bilseydi vw sevgisini; sevmezdi Leyla zillisini...

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
otlamakla falan ne alakası var biliyormusun arkadaşım akaryakıta verdiğimiz paranın %70inin vergi olması... zam gelebilir tabi hayat şartları zorlaşıyor dünyanın durumu belli ama vergi olmasın bayri o kadar... en azından kdv yi veya ötv yi kaldırsın...
yahu allah askına sanki bu hükümetten önce ödenmiyodu bu vergiler ? o vergileri ecevit hükümeti getirdi bu hükümet değil, yolda takılıp düşseniz hükümetten biliceksiniz ya? amacım onu bunu savunmak değil, biraz mantıklı düşünün de konusun. akaryakıt zamlarını hükümet getirip pat diye koymuyor. piyasa özel sektörün elinde, hükümet serbest piyasaya nası müdahale etsin? müdahale etse bu sefer de neden müdahale ediliyor diye bağırışır millet. otlamakla da alakası yok bunun, şimdiye kadar adam gibi parti geldi de biz mi seçmedik vergileri düşürsün, onu bunu yapsın ? parti hükümet muhabbetine döndürmeyelim işi lütfen, olayın ne olduğu gayet açık ve net. o ödenen paranın ne kadarının vergi olduğunu herkes iyi biliyor da, daha önce de söyledim, millet çalmayı çırpmayı bırakıp da adam gibi düzenli vergi öderse gayet tabiki düşürülür.
« Son Düzenleme: 08 Mart 2011, 19:12:31 Gönderen: lostys »

Çevrimdışı golf_4

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Audi A3 S-LİNE
iyi güzel soyluyosunda geçen yıl bir varil benzin 150 usd iken benzin 3200 tl idi ..3.400 oldu kriz var falan filan hemen bindirdiler eyvallah..o sıra dolar 1.800 gordu bunu anladık ..dunyada akaryakıt fiyatları arttı boyle oldu devletimizde hemen yansıttı ..eeee sonra dolar 1450 ye ,akaryakıtın varılıde 1o7 usd ye geriledi peki benzin fiyatları geriledimi?çıktımı anında yapıstıryorlar dustumu çıt yok ..suan benzinin varil fiyatı nerdeyse geçen yılkıyle eşit bu neyın zammı o zaman ..bak nerdeyse dıyorum sonra bana 1-2 dolarlık farkı soyleme oda bir ıkı aylık mevzu daha varil fiyatıda yenı arttı ..ama zamlar kaç aydır devam edıyor.

ayrıca bu hükümet geldıgınde benzin kaç liraydı biliyormusun acaba,ben soyleyım 1.5 tl..ecevit ozaman bir lt benzin 1 usd olacak dedıgınde kıyamet kopmustu ...eee ne olduda bu kadar kısa zamanda 3 e katladı..

devletin ekonomi politikası sadece özelleştirmeye ve vergiye dayalı hale geldi hal oyle oluncasa vur halka kırbacı baska bır sey degıl

birde sunu soyleyım 2011 yılının ilk gunu devlet benzinden alınan ötv yi 20 kuruş artırdı ..bunu geçtıgımız 3 yıldada yaptı ..kısa adı yılbası zammı

2008 Petrol Varil Fiyatı  142Dolar

benzin 3,36

Dizel 3,07

2011 Petrol Varil Fiyatı 117dolar

Benzin 4,08

Dizel 3.65

HALA ZAMLARIN PETROL VARİL FİYATLARINDAKİ ARTIŞTAN KAYNAKLANDIĞINI SAVUNAN VAR MI?

« Son Düzenleme: 08 Mart 2011, 23:14:22 Gönderen: golf_4 »
Vorsprung Durch Technik

Çevrimdışı braveheart53

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: GOLF 1.4 TSİ 160 HİGLİNE
arkadaşlar celal arkadaşıma katılıyorum. ben 35 km ilerde gürcistanda 98 oktan benzinin litresini 1,9 tl den alıyorum. devlet tabiki kar edecek tabiki vergi kazanacak fakat bu akaryakıtın türkiyeye dışardan geliş fiyatı max 1500 liradır. bu kadar vergi ile şu an ilçedeki satılan benzinin pompa fiyatı:4,3 tl civarı. ayıp ya hangi ülkede halkın bu kadar ezildiği nerde görülmüş? dünyada en pahalı yakıtı kullanan keriz millet sadece biz türkleriz >:( insanlar ne yapıyor artık biliyormusunuz? herkez sınırı geçiyor yakıtını alıyor hatta bu iş için deposunu 200 lt yapıp para kazanalarda var artı sınırı geçenler 3250 liradan 2-3 karton da sigara getirdimi o insanın keyfine diyecek yok. sakın bana demeyin bu insanlar vatan hayini diye bu insanları bu hale getiren insanlar utansın. bu şekilde yurt dışına para çıkıyor. ihracat olmadıktan sonra halkın cebindeki parayla ekonomiyi düzeltmeye çalışan iktidar da varil fiyatlarını bahane ediyor.. benim ezilmeye alışık halkım da sesini çıkarmıyor... arkadaşlar güzel bişey de söyliyim libyadan bizim arkadaşlardan biri geldi ilk sorum benzin fiyatı oldu. bir depo benzin yani 50 litre benzin 10 tl. nasıl ama final iyi değil mi ;)

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• My Life Golf GTI :)
    • Profili Görüntüle
Yakında devlet sen niye yaşıyosun diye vergi alıcak diye korkuyorum  :-[ Geçenlerde pompacıyla muhabbet ettik nolcak abi bu zamlar dedim ben biliyorum niye zam yaptıklarını dedi niye dedim şu cevabı aldım ve ağzım açık kaldı ''Sizin gibi üç beş serseri sürekli yanlayıp lastik yakmasın yarışmasın diye bu kadar zam yapıyorlar '' dedi  :D
ob ein leben nach dem cabrio ist ???

Çevrimdışı nihilist_deniz

• Profili Görüntüle
Yakında devlet sen niye yaşıyosun diye vergi alıcak diye korkuyorum  :-[ Geçenlerde pompacıyla muhabbet ettik nolcak abi bu zamlar dedim ben biliyorum niye zam yaptıklarını dedi niye dedim şu cevabı aldım ve ağzım açık kaldı ''Sizin gibi üç beş serseri sürekli yanlayıp lastik yakmasın yarışmasın diye bu kadar zam yapıyorlar '' dedi  :D

Pompacının cevabı ne biçim ya... I.Q su verdiği cevaptan belli...  :bekleriz: :bekleriz: :bekleriz:
Golf: O bir tutku

Çevrimdışı ReDDeviL

• Aℓтαη Dємιякαуα
    • Profili Görüntüle
Hahaha amcama bak ne guzel noktayi koymus bakis acisi cok genismis :D
ADK

Çevrimdışı relaxizmir

• LÜTFEN TÜRKÇE YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDELİM.
    • Profili Görüntüle
otlamakla kuzulukla alakası ne anlayamadm ? sanki milletin çok hosuna gidiyor bu zamlar ? zammı hükümet mi getirip koyuyor ? akaryakıt konusunda dışa bağımlı olduğumuzu unutmayın. petrolün varili arttıkça o da artıyor. sadece petrol değil bi dünya şeyin fiyatı artıyor, altın, doğalgaz, vs. benim eşime bi dünya altın borcum var, biz de sövüp sayalım o zaman ?

Bak şimdi güzel kardeşim.Kuzulukla alakasını şöyle özetleyeyim sana.Dünyada bir ekonomik kriz var tamam.Benzin fiyatlarına bakalım...Benzin tüm dünyada en yüksek fiyata Türkiyede satılıyor.Sebebi ne ??? ÖTV denilen saçmalık.Şimdi diyorsunki zammı hükümetmi getiriyor.Evet hükümet getiriyor.ÖTV olmasa şu an benzin fiyatı %60 düşecek.Şimdi sen diyeceksinki ÖTV'yi AKP'mi getirdi.Hayır Ecevit getirdi.Ancak halkını düşünen bir hükümet olsaydı ÖTV denilen saçmalığı kaldırırdı.Dünyanın hiçbir yerinde alınan bir malın üzerine %60 vergi konulmaz.Konulursa bunun adı vergi değil soygun olur.Halen daha dünyada petrol fiyatları yükseliyor geyiğine inanıyorsanız onu bilemem.Dibimizdeki bulgaristanda benzin fiyatları ne kadar bir öğren istersen.Yunanistan batıyor benzin ne kadar bir öğren istersen.Dikkatini çekerim bunların ikiside dışa bağımlı.Ancak halkı koyun değil.Avukat hiç değil.Şimdi sen eşine sövermisin bilmem ama ben hükümete hiç eksik etmiyorum.Çünkü araba alıyorsun %84 ÖTV+%25 KDV ödüyorsun.Gidiyorsun satış işlemleri için (dosya masrafı vs.) dünyanın parasını ödüyorsun.Benzin alıyorsun %60 ÖTV ödüyorsun.Her 6 ayda bir vegi ödüyorsun.egzoz pulu ödüyorsun.Ödüyorsunda ödüyorsun.Karşılığında hizmet bekliyorsun ama yolların hali içler acısı.Şimdi söyle bakalım bunları görmemek için koyun olmalı yoksa körmü???

Uzun lafın kısası ben sana şöyle özetleyeyim.Devlet telekomu tüpraşı petkimi ve ne kadar gelir getiren devlet kuruluşu varsa alayını bedavadan babasının malı gibi dağıttı.Şimdide kaynak bulamıyor.O yüzden de benzine mazota gıdaya yükleniyor.Sen kaç yaşındasın bilmiyorum ama ben hayatım boyunca 1 kilo muz'un 4.5 TL olduğunu görmedim kardeşim...Anlıyorsundur inşallah.
« Son Düzenleme: 10 Mart 2011, 10:12:53 Gönderen: relaxizmir »
BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YAŞADIM,HÜR YAŞARIM.HANGİ ÇILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIŞ ŞAŞARIM !!!

Çevrimdışı relaxizmir

• LÜTFEN TÜRKÇE YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDELİM.
    • Profili Görüntüle
yahu allah askına sanki bu hükümetten önce ödenmiyodu bu vergiler ? o vergileri ecevit hükümeti getirdi bu hükümet değil, yolda takılıp düşseniz hükümetten biliceksiniz ya? amacım onu bunu savunmak değil, biraz mantıklı düşünün de konusun. akaryakıt zamlarını hükümet getirip pat diye koymuyor. piyasa özel sektörün elinde, hükümet serbest piyasaya nası müdahale etsin? müdahale etse bu sefer de neden müdahale ediliyor diye bağırışır millet. otlamakla da alakası yok bunun, şimdiye kadar adam gibi parti geldi de biz mi seçmedik vergileri düşürsün, onu bunu yapsın ? parti hükümet muhabbetine döndürmeyelim işi lütfen, olayın ne olduğu gayet açık ve net. o ödenen paranın ne kadarının vergi olduğunu herkes iyi biliyor da, daha önce de söyledim, millet çalmayı çırpmayı bırakıp da adam gibi düzenli vergi öderse gayet tabiki düşürülür.

Kardeş sen olayı biraz abarttın sanırım. """ yolda takılıp düşseniz hükümetten biliceksiniz ya? amacım onu bunu savunmak değil, biraz mantıklı düşünün de konusun""" dediğin zaman yanlış konuşmuş olursun.Bak yaşın kaç bilmiyorum ama yönün belli.Eyvallah saygı duyarız.Kimseye sen şu partiyi tutuyorsun muhabbeti yapılacak bir yer değil burası.Ancak şu kurduğun cümlede karşındaki insanı geri zekalı gibi göstermenin alemi yok.Burda senden büyüklerde var küçüklerde vardır.Ancak herkez gayet MANTIKLI konuşuyor bence.Hükümet avukatlığı yapan senden başka kimse yok.Bak sende ne güzel söylemişsin"""millet çalmayı çırpmayı bırakıp da adam gibi düzenli vergi öderse gayet tabiki düşürülür""" diye.Bu ülkede kimin çalıp kimin çırptığı gayet açık.Zenginleşenler de belli.Düne kadar metroda otobüste dolmuşta birbirlerine yer rezervasyonu yapan kadınlar bugün jeep'lerle geziyorlar.O yüzden boşuna uğraşma herkez herşeyin gayet farkında ve gayet MANTIKLI konuşuyor.Keşke sende aynısını yapsan...
« Son Düzenleme: 10 Mart 2011, 10:30:57 Gönderen: relaxizmir »
BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YAŞADIM,HÜR YAŞARIM.HANGİ ÇILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIŞ ŞAŞARIM !!!

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
vergi olayına bir müdahale arkadaşlar toplan aldığınız rakamın %65'i vergi amam akaryakıta konan vergi oranı %200 rafşneri çıkış benzin 1.35 TL satışı 4.16 tl hesapladığınızda %200 civarı bir rakam olduğunuz görürsünüzi. ;D

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
« Son Düzenleme: 11 Mart 2011, 10:34:16 Gönderen: MK-IV 35 »