Gönderen Konu: Motor Yağ Kapağındaki Sarı Kalın Tortu  (Okunma sayısı 17313 defa)

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
Ynt: Motor Yağ Kapağındaki Sarı Kalın Tortu
« Yanıtla #14 : 17 Ocak 2012, 12:47:22 »
arkadaşlar bazıları yağ çubuğunda olursa sıkıntı olur, bazılarıda yap kapağında olursa sıkıntı büyüktür. demiş. Ayrıca diyelimki conta yakmış olsun peki bunu nasıl ve ne kadar bir sürede anlarım.

hardal rengine yakın tahine veya mayoneze benzer bir görünümde bir oluşumun olması normal olabilir. arkadaşların da dediği gibi yağ çubuğunda olması su ve yağın birbirine karışıyor olması anlamına gelir ki bu, contanın yanmış olduğunun en belirgin belirtisi.

yağ kapağının altında bu görünümün olması ise her zaman en kötü durum senaryosunu gerektirmeyebilir. önemli olan bu oluşumun yeniden oluşma süresi. yağ çubuk deliğinden üfleme kontrol edilir. üfleme yoksa gözlem altına alınır. bir kaç hafta veya kullanıma göre 1000 km gibi kısa sayılabilecek bir sürede bu oluşum yeniden varsa sıkıntı olması ihtimali yüksek.

tabi bana kalırsa bir kaç hafta veya 1000 km kullanıp sorunu tespit etmeye çalışmaktansa en kısa yoldan direksiyonu bir servise yönlendirmek en mantıklısı.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 17 Ocak 2012, 16:26:53 »
ali bey bu conta yakan araba hararet yapmaz mı :)

daha önce hararet yapmış araç conta yakmış olabilir, kompresyon açığına sebep olursa, yağa su karışır

Çevrimdışı barcode06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 18 Ocak 2012, 16:42:43 »
Bugun bujileri değiştirmek için servise gittim Ustaya aracın yağınada baktı.Azalma vardı süreklide eksiliyordu.Sonra kapağı kaldırdığında o sarı tortuyu gördü Yağ markamı sordu.Optein fulll.... tam şimdi ismini hatırlamıyorum onu kullandığımı söledim.Hatta arabada vardı yarım litre onu gösterdim.Yağın kalitesiz olduğunu ve ondan yaptığını söyledi.Castroldan şaşma dedi.Değişime 5,000 km var daha 1,000 km yap değiştir dedi. :tamamdir

Çevrimdışı barcode06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 18 Ocak 2012, 16:51:38 »
Ayrıca şimdiye kadar böle bir durum yoktu.opetin o yağını aldım ondan sonra yapmaya başladı.Usta yağın rengi bile kötü dedi.