Gönderen Konu: Arac 100 km de 14 lt benzin yakıyor normalmi?  (Okunma sayısı 44987 defa)

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
Arac 100 km de 14 lt benzin yakıyor normalmi?
« : 08 Mayıs 2009, 00:18:29 »
Selam Arkadaslar;

Aracim daha once de bildirdigim gibi 2004 mode Golf Pacific Otomatik vites. Arac 65000 km de ve severek kullaniyorum bir cok seyde yaptim ve yapmaya calisiyorum ama benim sıkıntım aracin yakıt performansi iki sefer denedim 100 km de 14 lt nin altina dusmedi. Hadi benim kullanim hatalarim(Park filan ederken ilk zamanlarda zorlaniyordum), otomatik vites olmasi, 8V olmasi bu aracin 100km de 14 lt benzin yakmasi icin yeterli sebebmi? Baskalarina söyleyince agizlari acik kaliyor bu kadar yakarmi diye. Acikcasi baskalarinin araclarinin yaktigi oranlari duyunca aracimdam sogumaya basliyorum. Araci aldiktan sonra asagidaki bakimlari yaptirdim acaba baska neler eksik ki fazla yakiyor yada yakit orani normalmi?  Soyledigim rakamlar sehir ici icindir. Bir fikir verin.

Hava Filtresi
Yag Filtresi
Polen Filtresi
Benzin Filtresi
Motor Yag
Cam Suyu
Karter Tapasi
Bogaz Temizlemesi
Motor ici Temizleme ABRO

Çevrimdışı nakres

• http://www.vwpasa.com/
    • Profili Görüntüle
Ynt: Arac 100 km de 14 lt benzin yakıyor normalmi?
« Yanıtla #1 : 08 Mayıs 2009, 00:21:11 »
nerde nasıl kullandığına göre değişir....
!!!!MECNUN  BİLSEYDİ VW SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ...?????...!!!!
    http://www.vwpasa.com/   
    http://www.andcarotomotiv.com]Andcar Otomotiv Hizmetleri[/fon

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Mayıs 2009, 00:25:05 »
baskıyı balatayı  kontrol ettirmenizi öneririm

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Mayıs 2009, 00:28:49 »
Oncelikle kullanim cok onemli.Ozellikle de otomatik sanzimanda daha da onemli.Otomatik sanziman bi devri gormek ister vites degistirmek icin.Heleki rampa tirmaniyorsaniz illaki ister.Gaza cok yumusak dokunmak lazim.Rampa yukari ise vites degistirmiyorsa ya gazi kesmek lazim o vitesin uygun devrinde ilerlemek lazim yada hizlanip bir ileri vitese gecip o vitesin devrinde gitmek lazim.Bu benim aracimda 2000 devirdir, sizin aracinizda belki 3000 devirdir.Aracin yakit turune gore fark eder, bunu bilmeniz gerekiyor.
Rampa asagi zaten bir sorun yok.
Ilk kalkista fazla gaz vermekten kacinin.Hatta mumkunse arac kendi devriyle kalksin sonra hafif hafif gaz verin.Yol bilgisayarinin anlik verilerini acip incelerseniz ne demek istedigimi anliyacaksiniz.
Eger herseyi normal yapiyorsaniz ve halen fazla yaktigini dusunuyorsaniz ki 14 litre fazla demektir, aracinizda bir sorun olabilir.
Buyuk ihtimal enjektorleriniz pislik kaplamistir ve enjektorler gereken puskurtmeyi yapmak yerine, direk akaryakiti akitmakta olabilir.Bunun icin once carbon clean yaptirarak (yetkili serviste 70 lira) enjektor temizligi yapilabilir.Yine cozulmezse komple detayli temizlik yapilabilir.
Yine bir sorun ise aracin avans problemi olabilir.Arac dusuk yada yuksek avansta calisabilir.Bunu da arac calisir halde durma pozisyonunda yol bilgisayarinin anlik verisini acarak ogrenebilirsiniz.Dizel araclarda ortalama 0.6 litre iyi bir rakamdir.Bu rakam 0.9 yada 1 litre ve uzeri gosteriyorsa avans ayarinda bir bozukluk olabilir, bakilmasi gerekir.Ama sizin araciniz yani benzinli araclarda bu rakam nasildir bilmiyorum...
Aklima gelenler bunlar.Zaten gerekli bakimi da yaptirmissiniz, bunun disinda bir sorun olacagini sanmiyorum, eger sorun sizin kullanis tarzinizda degilse...

Saygilar...

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Mayıs 2009, 00:34:10 »
nakres* Sehir ici fazla basmiyorum oldukca nazik kullaniyorum ayagim gaz pedalina sanki temas etmiyor. Tamam mukemmel kullanmiyorum ama benim kullanim hatam dan kaynakli bu tarz yakıt yakmasi bana normal gelmiyor. Yilda 2-3 kez sehir disina gitmeyi dusunuyordum uzun yolda daha az yakacaginida hesaplasam gidis donus 1500km de 400 tl den az harcamaz ucak daha avantajli bu duruma göre.

freegane* Balatalarin kalinligi ozel VW servisinde degisimler yapilirken bakildi sorun yok dendi.

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Mayıs 2009, 00:39:34 »
Halil Kara* Saol aciklamalar icin ama benim kullanimim o kadar da kötü degil rampa cikarken kiyamiyorum cok az gaz ile yine kalkislarim cok yumusak kırmızı isiklarda N posizyonuna cekmeye ozen gosteriyorum. Araci P konumunda calistirdigimda yol bilgisayari diye tabir edilen ekran 1 konumunda 1.3 diye bir rakam cikiyor. Valla araci cok seviyorum ama bu yakit olayi aramiza kara kedi gibi girdi 10-11 lt yaksa bana dunyanin en sevimli arabasi gelecek.

Çevrimdışı yellow_driver

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: GOLF 6 1.6 TDİ
« Yanıtla #6 : 08 Mayıs 2009, 00:46:54 »
    benim araç düz vites ve uzun yolda ortalama 100 km/h hızla bir depo 900 km civarı yapıyor ki sizin otomatik vitete de 800 km yapar. 1500 km yol gideceğinizi söylemişsiniz. buda 2 depo demek, normaldir. tek kişi seyahatlerde hangi toplu taşıma aracı olursa olsun daha hesaplıdır, ancak 2-3 kişi giderseniz daha hesaplı gidebilirsiniz.
    şehir içi 14 Lt gerçekten yüksek tüketim, halil arkadaşıma bende katılıyorum enjeksiyonları servise bir temizletmenizi tavsiye ederim. bende şehir içi 50 TL lik benzinle 150-200 km arası yapıyorum oda ortalama 9 Lt eder ki otomatikte de 1 litre fark eder diye biliyorum. ;)

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Mayıs 2009, 00:47:53 »
Halil Kara* Saol aciklamalar icin ama benim kullanimim o kadar da kötü degil rampa cikarken kiyamiyorum cok az gaz ile yine kalkislarim cok yumusak kırmızı isiklarda N posizyonuna cekmeye ozen gosteriyorum. Araci P konumunda calistirdigimda yol bilgisayari diye tabir edilen ekran 1 konumunda 1.3 diye bir rakam cikiyor. Valla araci cok seviyorum ama bu yakit olayi aramiza kara kedi gibi girdi 10-11 lt yaksa bana dunyanin en sevimli arabasi gelecek.

Anladim.Kullaniminiz normalse yukarda da dedigim gibi aracinizda sorunlar olabilir.
P konumu yada N konumu arac durur vaziyette iken cok fark etmez ama siz yine de N konumunda iken yol bilgisayari anlik verilerini bi inceleyin.Dizel de 0.6 litre ideal rakamdir ama sizin benzinli aracinizda da ayni durumda olmasi gerekir.Eger 1.3 litre gosteriyorsa bu iste bir is vardir...Tabi buna bakarken araciniz motor olarak isinmiz olmali.Sogukken bakmayin...Avans ayari dusuk olabilir muhtemelen ama bana kalirsa sorun enjektor pisliginde...Carbon clean yaptirin.Cok para degil, belki bir sonuc alamayabilirsiniz ama en azindan temizlenmis olur, birnevi araciniz balgam atar...Ferahlar...
Yetkili servise durumu izah edin, makineden olcumlerine baktirin, gerekirse enjektorleri cikarip baksinlar.Bir de sehir disi denemesi yapabilirseniz sabit gazda ve eger hiz sabitleme varsa acik halde 90-100 km araliginda bir ortalama rakam alirsaniz yol bilgisayarinizdan ona gore kiyaslama yapabiliriz.Aracinizda sorun varsa bile basit sekilde cozulebilir, aractan sogumadan bir an once yetkili serviste dedigim seylere bir baktirin.Ayrica benim aklima gelmeyen baska bir problemde olabilir, en azindan aracinizin neyi var neyi yok ortaya cikar...

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Mayıs 2009, 00:51:46 »
Ozel servise gidiyordum ordada dedim 50 lt benzin ile 360 km yol yaptim dedim. Ustada az yapmissin 500km gitmesi lazimdi dedi. O zaman kullanim hatasina filan verdim. Ama ikinci denemede de 14 lt bu sefer 360 km bile olmayacak gibi. Yarinin biraz altinda 235 km yol yapti. Yetkili servise gitmeyi dusunuyorum kucaga oturacagiz ama bide onlar baksin.

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Mayıs 2009, 00:57:15 »
Ozel servise gidiyordum ordada dedim 50 lt benzin ile 360 km yol yaptim dedim. Ustada az yapmissin 500km gitmesi lazimdi dedi. O zaman kullanim hatasina filan verdim. Ama ikinci denemede de 14 lt bu sefer 360 km bile olmayacak gibi. Yarinin biraz altinda 235 km yol yapti. Yetkili servise gitmeyi dusunuyorum kucaga oturacagiz ama bide onlar baksin.

Merak etme o kadar da degil yetkili servisten bu kadar cok korkmayin.Ben aracin normal bakimi icin burda ozel servisten 200 lira rakam aldim.Yetkili serviste 250 lira rakam aldim.Tabi ekstradan bazi seyler yaptirdim, yakit filtresi, polen filtresi, carbon clean vs.. seylerde yaptirinca 400 liraya yakin bir masraf cikti ki tabi ki o kadar olacak.Ben bakim icin servise cok olsa 3 ayda bir giderim, yaptigim km ona gore cunku.3 ayda da 50 lira fazladan veririm, 50 lirayi nereye vermiyoruz ki, cok sevdigimiz aracimiz icin neden vermeyelim...Yetkili servisle iyi muhabbetiniz olursa ve onlarin musait oldugu bir zamana denk getirirseniz cogu seyi danisabilir, paylasabilir ve cogu seyi de iscilik almadan uygun fiyata yaptirabilirsiniz.

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Mayıs 2009, 01:13:54 »
Bende bujilerden supeleniyorum. Yarin cumartesi gunu icin servisten randevu alayim gerci nasil servis ise cumartesi arac götürünce sanki istenmeyen biri gelmis gibi yapmamak icin kırk dereden su getiriyorlar.

Çevrimdışı yellow_driver

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: GOLF 6 1.6 TDİ
« Yanıtla #11 : 08 Mayıs 2009, 01:21:31 »
Bende bujilerden supeleniyorum. Yarin cumartesi gunu icin servisten randevu alayim gerci nasil servis ise cumartesi arac götürünce sanki istenmeyen biri gelmis gibi yapmamak icin kırk dereden su getiriyorlar.
         bujileri her yağ değişimi olmassa 2. ler de mutlaka değiştirin. tavsiyem her seferde değiştirin, takımı 30 TL civarı ama düzenli ateşleme sağlayacağı için o parayı kat kat çıkarır.

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Mayıs 2009, 01:32:22 »
madem buji değişecek buji kablolarınıda değiştirin.aracınız için BOSCH super 4 buji kullanmanızı öneririm

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Mayıs 2009, 01:39:25 »
Arac icin dusundugum herseyi adim adim su ana kadar yaptim zevklede kullaniyorum ama su yakit olayi beni hayli dusunduruyor cok fazla kulanmiyorum ayda 1 depo benzin ama baskalarindan yakit perormansini duyunca fazla geliyor ve moralim bozuluyor. 6 ve 12 ay lar arasinda toplamda 5000 km lik yol yapacam kaba hesap 2000 tl ustunde yakit masrafi ucak ile gitsem bundan daha avantajli ve konforlu.